Zaměstnanec je ze zákona slabší smluvní stranou. Pracovní právo se vyznačuje výraznou ochranou práv zaměstnance ve vztahu se zaměstnavateli. Teoreticky by měl být zaměstnanec ve sporu silnější stranou. V praxi však tento koncept naráží na velké množství problému, které si nyní v krátkosti představíme v tomto příspěvku.
Kde je ochrana zaměstnance zakotvena?
Právní základ ochrany zaměstnance můžete nalézt v české, ale i evropské právní úpravě. Hlavní zdroj lze nalézt v úpravě zákoníku práce. Principiálně se lze při prosazování práv zaměstnance opírat o tyto úrovně:
Zajištění minimálního standardu. Zaměstnavatel se ve vztazích se zaměstnancem nesmí odchýlit od minimálních standardů, které zákoník práce stanoví. (např. nelze pracovat při pracovní neschopnosti, nelze se předem vzdát náhrady mzdy, atd…)
Výklad práva přednostně ve prospěch zaměstnance. Při výkladu práv a povinností zaměstnance se vždy přednostně užije interpretace, která je pro zaměstnance příznivější.
Striktní přístup vůči zaměstnavateli. Zákoník práce zavádí velmi striktní režim pro uplatnění některých práv zaměstnavatele. Zatímco může pracovní poměr vypovědět vždy bez udání důvodu zaměstnavatel může pracovní poměr skončit jen při naplnění zákonem předepsaných důvodů. Nesplní-li zaměstnavatel své povinnosti podle zákona, může zaměstnanec výpověď zvrátit žalobou u soudu.
Na co ochrana zaměstnance v praxi naráží?
Zaměstnanci chybí klíčové znalosti
Zaměstnanec se mnohdy nevyzná ve složité spleti právních předpisů. Řádné uplatnění zaměstnancových práv proto často naráží na nedostatek klíčových informací, které si zaměstnanec bez pomoci odborníka není schopen obstarat. I když je zaměstnanec v právu, není si toho vědom. Zaměstnanec následně ztrácí výhodu svého postavení ze zákona.
Zaměstnavatele z této situace těží a nepřejí si edukaci zaměstnanců v oblasti pracovněprávních předpisů, není to v jejich zájmu. Zaměstnavatel nemusí hrát fér a těží z toho, že se mu jako zaměstnanec nepostavíte. Pomáháme Vám vyznat se ve vašich právech a otevřít vám cestu k uplatnění práv.
Zaměstnanec nemá spolehlivého partnera
Zaměstnanci často schází stabilní partner, na kterého se může v případě problému obrátit. Na rozdíl od zaměstnavatele zaměstnanci právní problémy běžně neřeší. Dostanou-li se do problému, často nevědí, kam se mají obrátit.
Tento projekt jsme spustili s vědomím nerovného postavení zaměstnance vůči zaměstnavateli, k vyrovnání šancí zaměstnanců na dosažení spravedlnosti. Díky našemu přispění vyrovnáváme síly zaměstnance i zaměstnavatele v pracovněprávních sporech. Jsme vám oporou a stabilním zázemím po celou dobu uplatňování zaměstnaneckých práv.
Zaměstnanci často schází síly
Obava z neúspěchu ve věci je často překážkou, pro kterou se zaměstnanci svých nároků nakonec nedomáhají. Významným faktorem bývá slabší ekonomické postavení zaměstnance vůči bývalému zaměstnavateli. Zaměstnanec často nemá dostatek zdrojů pro vedení soudních sporů, a proto se rozhodne raději ustoupit.
Náš projekt vznikl na podporu všech zaměstnanců, kteří chtějí bránit svá práva, ale v běžné situaci by neměli dostatek prostředků na financování sporu. Náklady s poskytnutou právní službou neseme za Vás a dělíme se jen v případě úspěchu. Naši právní zástupci bojují za Vás.
Nedostatek zkušeností
Zaměstnavatelé v praxi často řeší množství právních problémů spojených s pracovními vztahy. Na případné spory se zaměstnanci proto bývají poměrně připraveni. Těží tak ze svých dříve získaných zkušeností, které v případě problémů využijí ve svůj prospěch. Následkem bývá ztížení nebo úplná ztráta nároků zaměstnance.
Předejít těmto situacím lze jen výběrem správného partnera a poradce. Díky tomu zprostředkovaně získáte partnera, který vás díky svým zkušenostem provede spletí právních nástrah, který si pro vás zaměstnavatelé připraví.
Co tedy poradit?
Nebojte se bránit svá práva. Zaměstnanec není jen nástrojem opotřebení v rukou zaměstnavatele. Pokud se dostanete do úzkých najděte si právního partnera, který vám pomůže najít řešení.
Nespoléhejte na sliby zaměstnavatele. Aktivně vyhledávejte právní pomoc těch, kteří mají své zájmy tam, kde je máte i vy.
Kontaktujte Právo zaměstnance
📞 Telefonicky: +420 773 014 007
📧 : info@pravozamestnance.cz
🏢 Prostřednictvím formuláře
Sociální sítě: Instagram, Facebook či LinkedIn
Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. Stejně tak jsme Vám oporou při řešení pracovních úrazů. Pro novinky rady a tipy práv zaměstnanců doporučejeme naši sekci blogu, případně sledování našich sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn. Děkujeme.