PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

Z nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu vyplývá, že posttraumatická stresová porucha (PTSD) může být považována za pracovní úraz, pokud splňuje určité podmínky. Případ zaměstnance, který byl svědkem sesuvu zeminy na stavbě tunelu Blanka, poskytuje náhled do toho, jaké situace mohou být kvalifikovány jako pracovní úraz a jaký vliv to může mít na práva zaměstnance.

Co je agenturní zaměstnávání?

Co je agenturní zaměstnávání?

Pracovní právo rozeznává vedle klasického právního vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem také tzv. agenturní zaměstnávání. Jako zaměstnavatel v tomto právním vztahu vystupuje agentura, která svého zaměstnance úplatně přiděluje tzv. uživateli. Zaměstnanec je smluvně vázán s personální agenturou (agenturou práce), která mu vyplácí mzdu. Svoji práci nicméně poskytuje na pracovišti uživatele, kam je dočasně přidělen.

Pracovní úraz zaměstnance s následkem smrti

Pracovní úraz zaměstnance s následkem smrti

Pracovní úraz s následkem smrti je situace, kdy pracovník utrpí poškození zdraví při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů, a toto působení následně vede k jeho úmrtí. Tato situace může být důsledkem různých faktorů, včetně nebezpečných pracovních podmínek, nedostatečného školení, nedostatku ochranných prostředků nebo lidské chyby.

Neplatná výpověď pro porušení povinností (2. část)

Neplatná výpověď pro porušení povinností (2. část)

Zaměstnavatel může se zaměstnancem rozvázat pracovní poměr, pokud zaměstnanec porušuje své povinnosti. Záleží na intenzitě porušení pracovních povinností. Zaměstnanec může své povinnosti porušit buď hrubě a zvláště závažně, nebo méně závažně, ale soustavně. V případě soustavného méně závažného porušení povinností, musí zaměstnavatel zaměstnanci jeho jednání nejprve písemně vytknout. V opačném případě bude výpověď neplatná.

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    Jindřišská 907/10
    110 00, Praha

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek