
Pracovní úraz a trvalé následky
Pracovní úraz a trvalé následky jako zásah do zdraví zaměstnance. Jaké jsou nároky na odškodnění pracovního úrazu? Více v našem článku.
Pracovní úrazy představují pro zaměstnance nejen zdravotní, ale také finanční zátěž. Při dlouhodobé pracovní neschopnosti jste jako zaměstnanci často odkázáni na dávku nemocenské, která však nepokrývá celou výši mzdy, kterou od zaměstnavatele před pracovním úrazem pobíráte. Pokud Vás poškodí pracovní úraz, máte nárok na náhradu mzdy, která by měla napravit rozdíl mezi tím, kolik získáváte z nároku nemocenské, a kolik byste běžně dostávali od zaměstnavatele, pokud by pracovní úraz nenastal. Pojďme si přiblížit, co tento nárok zahrnuje, jak se vypočítává a jak jej správně uplatnit.
Následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání nejste schopen vykonávat svou práci. Nezbytnou podmínkou pro vznik náhrady je tak existence zdravotní překážky jako následku pracovního úrazu, která Vám brání vykonávat práci v běžném režimu.
Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti je finanční kompenzace, kterou poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci. Jak už jsme si představili v úvodu jde o finanční kompenzaci mzdy, kterou byste jako zaměstnanec získali, pokud se Vám pracovní úraz nestal. Tato náhrada má pokrýt rozdíl mezi běžným příjmem zaměstnance a nemocenskými dávkami, které pobírá během pracovní neschopnosti.
Nárok na náhradu za ztrátu na výdělku je zakotven v zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.). Tento nárok vzniká od prvního dne dočasné pracovní neschopnosti způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Připomeňme, že v průběhu nemocenské pobíráte jen příspěvek nemocenské, který nekryje výdělek, který by zaměstnanec běžně realizoval.
Kolik byste si jako zaměstnanec vydělali je čistě hypotetickou veličinou. Zákon pro tyto případy proto počítá s institutem průměrného výdělku. Zaměstnanci byla v rámci rozhodného období (zpravidla předcházející čtvrtletí) vyplácena průměrná měsíční částka. Náhrada mzdy se Vám proto vypočítává jako rozdíl mezi průměrným výdělkem zaměstnance před vznikem škody a plnou výší náhrady mzdy, platu nebo odměny a výší nemocenského, kterou jste obdrželi po dobu trvání v době pracovní neschopnosti. Zjednodušeně řečeno:
Náhrada = průměrný výdělek před úrazem - (získaná náhrada mzdy + nemocenské)
Důležité je, kolik zaměstnanec by měl během pracovní neschopnosti obdržet dohromady (součtem náhrady mzdy, nemocenského a náhrady za ztrátu na výdělku) částku odpovídající jeho průměrnému výdělku před úrazem. Často se setkáváme s tím, že zaměstnavatel popírá vznik pracovního úrazu, a tedy i spojený nárok na výplatu náhrady mzdy. Bohužel jako zaměstnanec bez pomoci odborníka (i nás) jmůžete en těžko bez pomoci prosadit nároky na odškodnění pracovního úrazu.
Náhrada za ztrátu na výdělku se poskytuje po celou dobu trvání pracovní neschopnosti způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Nárok na náhradu přetrvává i v případě, že pracovní poměr se zaměstnavatelem již skončil.
I za situace, kdy Vám zaměstnavatel náhradu mzdy nevyplatil po dobu čerpání pracovní neschopnosti, můžete zpětně nárokovat neuhrazené nároky. Půjde o jednu ze složek vašich práv spojených s pracovním úrazem, které pro Vás získáme.
Nárok vzniká pouze za předpokladu, že prokážete se pracovní úraz skutečně stal. Pro úspěšné uplatnění nároku na náhradu za ztrátu na výdělku je třeba:
Zaměstnavatel by měl následně nárok uplatnit u pojišťovny. Nicméně často se stává, že nároky zaměstnavatel zpochybní, a Vám nezbude nic jiného, než se s nárokem obrátit na někoho, kdo Vám pomůže.
Pokud zaměstnavatel odmítá uznat pracovní úraz nebo vyplatit náhradu, zaměstnanec se může obrátit na:
Pozor na promlčecí lhůtu! Právo na náhradu za ztrátu na výdělku se promlčuje jako každý jiný peněžitý nárok. Nezapomínejte, že náhrada mzdy je postupně vznikajícím nárokem a každá jednotlivá měsíční náhrada mzdy podléhá vlastní promlčecí době.
Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti představuje důležitý nástroj ochrany zaměstnanců. Její správné uplatnění může výrazně zmírnit finanční dopady pracovního úrazu. Zaměstnanci by měli znát svá práva a nebát se je vymáhat, pokud jim zaměstnavatel náhradu odpírá.
V případě nejasností nebo sporů je vhodné konzultovat situaci s právníkem specializujícím se na pracovní právo nebo s odborovou organizací, která může poskytnout podporu při jednání se zaměstnavatelem.
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.
Pracovní úraz a trvalé následky jako zásah do zdraví zaměstnance. Jaké jsou nároky na odškodnění pracovního úrazu? Více v našem článku.
Pracovní úraz může do života zaměstnance zasáhnout i s následky, které mají trvají delší časový horizont. Výsledkem může být dlouhotrvající zásah pracovní schopnosti zaměstnance. Zaměstnanec nejprve funguje v režimu tzv. dočasné pracovní neschopnosti, nicméně tento režim není podle zákona určen k vyplácení náhrad v rozsáhlejším období.
Součástí výkonu práce je sjednání pravidelného pracoviště. Jde o určení místa, kde má podle smlouvy zaměstnanec vykonávat práci pro zaměstnavatele. V pracovním procesu však mohou nastat situace, kdy zaměstnavatel potřebuje, aby zaměstnanec vykonal určitou pracovní činnost mimo sjednané místo výkonu práce. může jednat o nutnost zajistit pracovní úkol, dojednat zakázku nebo jiným způsobem zastupovat zaměstnavatele v jiném místě, než je jeho obvyklé pracoviště.
Odstupné při výpovědi pro nadbytečnost představuje důležitou finanční kompenzaci, která zaměstnanci pomáhá překlenout období po ztrátě zaměstnání. V praxi tzv. nadbytečnost zaměstnance představuje častý důvod skončení pracovního poměru. V následujícím článku se proto zaměříme na podrobnosti vzniku nároku na odstupné při výpovědi pro nadbytečnost.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.
Jindřišská 907/10
110 00, Praha
Přihlaste se k odběru novinek