V minulém článku jsme se věnovali podmínkám vyplácení mzdových nároků zaměstnancům ze strany Úřadu práce na základě zákona o ochraně zaměstnance proti platební neschopnosti (118/2000). Úřad práce Vám dlužné mzdové nároky vyplatí v případě, že se Váš zaměstnavatel ocitl v insolvenci. Takový zaměstnavatel častokrát není schopen vyplácet zaměstnancům mzdu. V tomto příspěvku se budeme věnovat tomu, jakým způsobem se dají tyto dlužné nároky uplatnit.
Uspokojení mzdových nároků Úřadem práce
Pro pomoc ze strany Úřadu práce, je třeba podat žádost o uspokojení zdvých nároků. Žádost se podává písemně u kterékoli krajské pobočky Úřadu práce. Formuláře této žádosti zaměstnanec získá buď na Úřadu práce, nebo na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí. Žádost lze podat také elektronicky, a to na zmíněném portálu Ministerstva práce a sociálních věcí. Podání žádosti není zpoplatněno.
Zaměstnanec k žádosti dokládá:
- pracovní smlouvu
- mzdový výměr
- výplatní lístky za mzdové nároky, které uplatňuje
- rozvázání pracovního poměru
- potvrzení o zaměstnání (zápočtový list)
- potvrzení zaměstnavatele nebo mzdové účetní o nevyplacených mzdách
Žádost vyžaduje vyplnění údajů o zaměstnanci, zaměstnavateli, informace o zdravotní pojišťovně zaměstnance, uplatňované mzdové nároky, dobu trvání pracovního vztahu, způsob výplaty a prohlášení žadatele o pravdivosti vyplněných údajů.
Doložení mzdových nároků zaměstnance
Doložení mzdových nároků zaměstnance může žadatel přiložit k podané žádosti. To však není povinné (např. pokud zaměstnanec nemá k dispozici výplatní pásky). Poté, co kterýkoli zaměstnanec uplatní své mzdové nároky, Úřad práce vyzve zaměstnavatele, aby do 7 dnů od doručení výzvy předložil písemný seznam dlužných mzdových nároků všech svých zaměstnanců za rozhodné období (případně tento seznam předloží insolvenční správce). Pokud tak ale neučiní a zaměstnanec současně nedoloží, že mu skutečně nebyla vyplacena mzda za uplatněné měsíce, přizná Úřad práce zaměstnanci pouze mzdové nároky ve výši minimální mzdy k okamžiku, kdy se zaměstnavatel dostal do insolvence (přičemž zaměstnanec pak může do 15 dnů ještě dodatečně prokázat rozdíl mezi mzdovými nároky dle minimální mzdy a skutečnými mzdovými nároky).
Můžeme proto doporučit, abyste výši uplatňovaných mzdových nároků dokládali již s podáním žádosti. Formulář je opět k dispozici buď na Úřadu práce, nebo na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí.
Lhůta pro uplatnění mzdových nároků Úřadu práce
Zaměstnanec může své mzdové nároky uplatnit nejpozději do 5 měsíců a 5 kalendářních dnů od okamžiku, kdy se jeho zaměstnavatel stal insolventním. Jestliže v této lhůtě zanikne moratorium vyhlášené před zahájením insolvenčního řízení nebo soud rozhodne o insolvenčním návrhu jinak než vydáním rozhodnutí o úpadku, lze mzdové nároky uplatnit nejpozději v den zániku moratoria nebo v den právní moci soudního rozhodnutí. Pokud zaměstnanec neuplatní mzdové nároky v této lhůtě, nárok uplatnit dlužné mzdové nároky u Úřadu práce mu zaniká.
Znejte svá práva zaměstnance
Zaměstnanec musí pro uplatnění mzdového nároku vůči Úřadu práce podat žádost o uspokojení mzdových nároků a současně doložit uplatňované nároky. Musí tak učinit ve lhůtě pro uplatnění těchto nároků, jinak mu nárok zanikne. Nevíte si rady s uplatněním dlužných mzdových nároků? Je Váš zaměstnavatel v insolvenci a dluží Vám mzdu? Obraťte se na nás a my Vám pomůžeme.
Jak Vám můžeme pomoci?
Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním dlužných mzdových nároků od zaměstnavatele prostřednictvím našich expertů v oboru. Dluží Vám či Vašim blízkým zaměstnavatel mzdu a potřebujete pomoci? Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemocí z povolání prostřednictvím našich expertů v oboru.Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. My Vám pomůžeme.
Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.