Uplatnění dlužných mzdových nároků u Úřadu práce

V minulém článku jsme se věnovali podmínkám vyplácení mzdových nároků zaměstnancům ze strany Úřadu práce na základě zákona o ochraně zaměstnance proti platební neschopnosti (118/2000). Úřad práce Vám dlužné mzdové nároky vyplatí v případě, že se Váš zaměstnavatel ocitl v insolvenci. Takový zaměstnavatel častokrát není schopen vyplácet zaměstnancům mzdu. V tomto příspěvku se budeme věnovat tomu, jakým způsobem se dají tyto dlužné nároky uplatnit.

Žádost o uspokojení mzdových nároků

Pro pomoc ze strany Úřadu práce, je třeba podat žádost o uspokojení zdvých nároků. Žádost se podává písemně u kterékoli krajské pobočky Úřadu práce. Formuláře této žádosti zaměstnanec získá buď na Úřadu práce, nebo na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí. Žádost lze podat také elektronicky, a to na zmíněném portálu Ministerstva práce a sociálních věcí. Podání žádosti není zpoplatněno.

Zaměstnanec k žádosti dokládá:

 • pracovní smlouvu
 • mzdový výměr
 • výplatní lístky za mzdové nároky, které uplatňuje
 • rozvázání pracovního poměru
 • potvrzení o zaměstnání (zápočtový list)
 • potvrzení zaměstnavatele nebo mzdové účetní o nevyplacených mzdách

Žádost vyžaduje vyplnění údajů o zaměstnanci, zaměstnavateli, informace o zdravotní pojišťovně zaměstnance, uplatňované mzdové nároky, dobu trvání pracovního vztahu, způsob výplaty a prohlášení žadatele o pravdivosti vyplněných údajů.

Doložení mzdových nároků zaměstnance

Doložení mzdových nároků zaměstnance může žadatel přiložit k podané žádosti. To však není povinné (např. pokud zaměstnanec nemá k dispozici výplatní pásky). Poté, co kterýkoli zaměstnanec uplatní své mzdové nároky, Úřad práce vyzve zaměstnavatele, aby do 7 dnů od doručení výzvy předložil písemný seznam dlužných mzdových nároků všech svých zaměstnanců za rozhodné období (případně tento seznam předloží insolvenční správce). Pokud tak ale neučiní a zaměstnanec současně nedoloží, že mu skutečně nebyla vyplacena mzda za uplatněné měsíce, přizná Úřad práce zaměstnanci pouze mzdové nároky ve výši minimální mzdy k okamžiku, kdy se zaměstnavatel dostal do insolvence (přičemž zaměstnanec pak může do 15 dnů ještě dodatečně prokázat rozdíl mezi mzdovými nároky dle minimální mzdy a skutečnými mzdovými nároky).

Můžeme proto doporučit, abyste výši uplatňovaných mzdových nároků dokládali již s podáním žádosti. Formulář je opět k dispozici buď na Úřadu práce, nebo na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Lhůta pro uplatnění

Zaměstnanec může své mzdové nároky uplatnit nejpozději do 5 měsíců a 5 kalendářních dnů od okamžiku, kdy se jeho zaměstnavatel stal insolventním. Jestliže v této lhůtě zanikne moratorium vyhlášené před zahájením insolvenčního řízení nebo soud rozhodne o insolvenčním návrhu jinak než vydáním rozhodnutí o úpadku, lze mzdové nároky uplatnit nejpozději v den zániku moratoria nebo v den právní moci soudního rozhodnutí. Pokud zaměstnanec neuplatní mzdové nároky v této lhůtě, nárok uplatnit dlužné mzdové nároky u Úřadu práce mu zaniká.

Závěr

Zaměstnanec musí pro uplatnění mzdového nároku vůči Úřadu práce podat žádost o uspokojení mzdových nároků a současně doložit uplatňované nároky. Musí tak učinit ve lhůtě pro uplatnění těchto nároků, jinak mu nárok zanikne. Nevíte si rady s uplatněním dlužných mzdových nároků? Je Váš zaměstnavatel v insolvenci a dluží Vám mzdu? Obraťte se na nás a my Vám pomůžeme.

Jak Vám můžeme pomoci?

Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním dlužných mzdových nároků od zaměstnavatele prostřednictvím našich expertů v oboru. Dluží Vám či Vašim blízkým zaměstnavatel mzdu a potřebujete pomoci? Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. My Vám pomůžeme.

Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?

Sledujte nás také na sociálních sítích InstagramFacebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.

Uplatnění dlužných mzdových nároků u Úřadu práce

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

Z nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu vyplývá, že posttraumatická stresová porucha (PTSD) může být považována za pracovní úraz, pokud splňuje určité podmínky. Případ zaměstnance, který byl svědkem sesuvu zeminy na stavbě tunelu Blanka, poskytuje náhled do toho, jaké situace mohou být kvalifikovány jako pracovní úraz a jaký vliv to může mít na práva zaměstnance.

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

  Právo zaměstnance

  Jindřišská 907/10
  110 00, Praha

  Nenechte si uniknout nic důležitého

  Přihlaste se k odběru novinek