Co dělat při nemoci z povolání (I.)?

Nemoc z povolání je častým tématem Vašich dotazů, proto jsme se rozhodli poskytnout Vám obecné vodítko, jak postupovat, máte-li podezření, že jste nemocí z povolání onemocněli, nebo že jste touto nemocí ohroženi.

Co je nemoc z povolání podle českého práva?

Nemoc z povolání je velmi zjednodušeně řečeno onemocnění zaměstnance vzniklé při výkonu práce v nepříznivých podmínkách. Dlouhodobým působením škodlivého pracovního prostředí vede k postupné degradaci zdravotního stavu zaměstnance a může se projevit ve zhoršení jeho celkového zdraví – ve vzniku nemoci z povolání.

V českém právním prostředí je problematika (ne)uznání nemoci z povolání poměrně komplikovaný proces. Nemoci z povolání jsou vyjmenovány v příloze nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se stanoví seznam nemocí z povolání. Seznam obsahuje konkrétní nemoci, které jsou uznávány jako nemoci z povolání, a podmínky, za kterých mohou být uznány.

Proces uznání nemoci z povolání

Nepříznivý zdravotní stav

Nepříznivý zdravotní stav na Vaší straně je prvotním předpokladem, nicméně sám o sobě nestačí pro uplatnění nároků. Abyste své nároky mohli uplatnit, musíte absolvovat poměrně zdlouhavý a komplikovaný proces.

Posouzení nemoci z povolání lékařem

Prvním krokem je indikace nepříznivého zdravotního stavu zaměstnance. Při zhoršení Vašeho zdravotního stavu kontaktujete svého ošetřujícího (zpravidla praktického) lékaře. Podle charakteru Vašeho onemocnění lékař provede vlastní vyšetření a podle potřeby dalších vyšetření Vás zašle ke konkrétním specialistům, aby zjistili více o povaze a příčinách Vašeho onemocnění.

Bude-li u Vás indikováno některé onemocnění uvedené v seznamu nemocí z povolání v příslušném stupni poškození zdraví, je-li tento vyžadován, prostřednictvím svého praktického lékaře, popř. specialisty vyřídíte žádost o posouzení zdravotního stavu na místně příslušném středisku nemocí z povolání. V této souvislosti prosím poskytujte svým ošetřujícím lékařům veškerou nezbytnou součinnost.

Pokud Vám lékař odmítne vydat žádost o posouzení zdravotního stavu na místně příslušném středisku nemocí z povolání., máte možnost obrátit se na toto středisko samostatně a na vlastní žádost. Zde opět připomínáme nutnost doložit nezbytné lékařské záznamy související s Vaším zdravotním stavem (doložení existence zdravotních obtíží).

Středisko nemoci z povolání

Ministerstvo zdravotnictví ČR udělilo povolení k poskytování pracovnělékařských služeb v rozsahu diagnostické, dispenzární a posudkové péče k uznávání nemocí z povolání poskytovatelům zdravotních služeb, jejichž seznam najdete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví (zde). 

Středisko nemoci z povolání provede posouzení Vašeho zdravotního stavu podle dostupné zdravotní dokumentace, případně i dle zjištění získaných vlastními vyšetřeními. V této souvislosti je rozhodující i intenzita Vašich zdravotních obtíží, která musí být podle objektivních posouzení shledána u daného onemocnění v potřebném rozsahu (je-li tak stanoveno v seznamu nemocí z povolání).

Zde je nutné znovu podotknout, že onemocnění by mělo být vyjmenováno v seznamu nemocí z povolání, který tvoří přílohu nařízení vlády č. 290/1995 Sb., anebo ho lze zařadit pod některou položku tohoto seznamu. Vedle toho onemocnění musí dosahovat požadovaného stupně závažnosti, pokud je v seznamu definován (např. alespoň středně těžký apod.).

Vyšetření, resp. posouzení Vašeho zdravotního stavu na příslušném středisku nemocí z povolání představuje tzv. klinickou podmínku uznání nemoci z povolání. Tato podmínka je představována právě existencí onemocnění vyjmenovaného v seznamu nemocí z povolání, který tvoří přílohu nařízení vlády č. 290/1995 Sb., anebo ho lze zařadit pod některou položku tohoto seznamu. Vedle toho onemocnění musí dosahovat požadovaného stupně závažnosti, pokud je v seznamu definován (např. alespoň středně těžký apod.).

Znejte svá práva zaměstnance

V této části jsme pro Vás připravili podmínky pro uznání nemoci z povolání. V další části si pro Vás připravíme navazující postupy a pravidla. Nemoc z povolání je v praxi složitým právním institutem. Jen takové onemocnění, které je příslušným střediskem nemocí z povolání uznáno za nemoc z povolání bude podle platných předpisů odškodněno. Hodnocení vždy závisí na konkrétních okolnostech.

Kontaktujte Právo zaměstnance

📞 Telefonicky: +420 773 014 007

📧 : info@pravozamestnance.cz

🏢 Prostřednictvím formuláře

Sociální sítě: InstagramFacebook či LinkedIn

Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. Stejně tak jsme Vám oporou při řešení pracovních úrazů. Pro novinky rady a tipy práv zaměstnanců doporučejeme naši sekci blogu, případně sledování našich sociálních sítích InstagramFacebook či LinkedIn. Děkujeme.

Co dělat při nemoci z povolání (I.)?

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Pracovní úraz s mírnými následky

Pracovní úraz s mírnými následky

Pracovní úraz s mírnými následky je poškození zdraví zaměstnance působením vnějších vlivů při výkonu práce, které vyvolá porušení zdraví zaměstnance s minimální a/nebo žádnou dobou dočasné pracovní neschopnosti. Zpravidla jde o případy, kdy není nutná zásadnější lékařská péče, a pacient je po stabilizaci zdravotního prakticky ihned propuštěn mimo lékařské zařízení. Pracovní úraz s mírným následkem tak zaměstnanci umožní bezpečný návrat do práce, aby vykonával původní činnost pro zaměstnavatele.

Oznámení pracovního úrazu zaměstnance

Oznámení pracovního úrazu zaměstnance

Pracovní úraz může potkat kohokoliv z nás. Pokud se vám stane úraz při výkonu pracovní činnosti nebo v přímé souvislosti s ní, je důležité znát své povinnosti i práva. Jednou z povinností zaměstnance v oblasti pracovních úrazů je oznámení zaměstnavateli, že se pracovní úraz stal a jaké okolnosti vznik úrazu doprovázely. Správný postup zaměstnance při oznámení pracovního úrazu je klíčový i pro zajištění vašich nároků na odškodnění pracovního úrazu a pro vaši právní ochranu.

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    O vaše práva zaměstnance se stará Advokátní kancelář Ing. Mgr. Ladislav Šmarda, se sídlem v Olomouci a Praze, ČAK 18060
    ,

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek