Pracovní právo je nad rámec zákoníku práce vymáháno a kontrolováno Inspektoráty práce. Máte-li podezření na porušení pracovního práva nebo předpisů v oblasti pracovních podmínek, můžete podat podnět k inspekci práce. Může se jednat například o problémy jako jsou nedodržování pracovní doby, nebezpečné pracovní podmínky, nevyplácení mezd nebo diskriminace.
Co je podnět inspekce práce?
Podnět je námětem/impulsem pro zahájení kontroly u zaměstnavatele. Jako zaměstnanci máte možnost ústně/písemně podávat Inspektorátu práce návrh k zahájení inspekce práce u konkrétního zaměstnavatele. Po přijetí správní orgán posoudí, zda podnět inspektorátu práce spadá do oblasti jeho působnosti, zda se jedná o porušování práva v oblasti pracovněprávních předpisů a zda jsou splněny podmínky pro provedení inspekce práce u zaměstnavatele. Mimo kontrol dle podnětu inspektorátu práce, provádějí orgány inspekce práce i kontroly neplánované, je tedy na jejich vlastním posouzení, zda, jakým způsobem a v jaké lhůtě podnět vyřídí.
Bude-li na základě podnětu provedena ze strany orgánů inspekce práce kontrola dodržování pracovněprávních předpisů, bude ten, kdo podnět podal, písemně informován o výsledku provedené kontroly ve vztahu k jeho osobě.
Obsah podnětu inspekce práce
V podnětu inspektorátu práce nesmí chybět:
- řádné označení zaměstnavatele (v pracovní smlouvě),
- jeho celý název,
- sídlo,
- IČO,
- místo výkonu práce, pokud je jiné než sídlo.
Podnět je možno podat písemně poštou, elektronicky (např. e-mailem, datovou schránkou), osobně, nebo telefonicky, a to k jednotlivým Orgánům inspekce práce ( OIP), případně ke Státnímu úřadu inspekce (SÚIP), respektive na jejich kontaktních místech.
Přiložte doklady, dokumenty prokazující Vámi popisované skutečnosti (např. pracovní smlouva, mzdový výměr, potvrzení o zaměstnání, výplatní lístky apod.), případně uveďte osoby, které měly být pospaným jednáním zaměstnavatele účastny.
Připomínáme, že jde o porušení v oblasti pracovněprávních předpisů. Pokud by se jednalo o jiné záležitosti porušování práva, mohou být věcně příslušné jiné orgány (pro případ porušení práva, může jít o podněty formou anonymních oznámení - k tomu blíže naše dřívější příspěvky zde a zde).
Proč a kdy podnět inspekce práce podat/nepodat?
Nevýhody podání
- Podnět inspektorátu práce často zkomplikuje Váš vztah se zaměstnavatelem
- Podnět inspektorátu práce nevyřeší Váš pracovněprávní problém (proto Vám pomáháme my: ) )
- Nepravdivé informace a sdělení pro Vás mohou znamenat sankci
- Zjistí-li zaměstnavatel, že jste podnět inspektorátu práce podali vy, bude se Vás snažit zbavit (výpověď, okamžité rozvázání pracovního poměru, dohoda) nebo snížit odměnu (zhoršit pracovní podmínky)
- Může být pro zaměstnavatele likvidační
Výhody podání
- Zaměstnavateli hrozí citelné sankce za každé zjištění pochybení, proto se snaží prokázané pochybení napravit
- Může Vám usnadnit důkazní pozici v některých případech.
- Směřuje ke zlepšení pracovního prostředí
Znejte svá práva zaměstnance
Tento příspěvek jsme si pro Vás připravili na téma podnět inspektorátu práce. Jako zaměstnanci byste měli znát svá práva a vědět, k jakému účelu slouží a zda Vám pomůže.
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.