Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je mimořádný způsob rozvázání pracovního poměru, kterou může zaměstnanec využít ve výjimečných případech stanovených zákoníkem práce.
Whistleblowing je pojem označující hlášení na neetické, nezákonné nebo škodlivé praktiky v rámci organizace. Zaměstnanec, označovaný jako whistleblower (nebo "oznamovatel" v češtině), pomáhá pomocí svých svědectví odhalit informace o činnostech na straně zaměstnavatele, které jsou považovány za nezákonné nebo jinak škodlivé pro veřejnost nebo organizaci samotnou. Whistleblowing může zahrnovat odhalení různých druhů přestupků, jako jsou korupce, finanční podvody, porušování předpisů o bezpečnosti, zneužívání moci, nebo porušování práv zaměstnanců.
Jako ochrana anonymních oznamovatelů v praxi vypadá (nebo by vypadat měla) se dnes zaměříme v tomto příspěvku. K podmínkám užití zákona jsme se vyjádřili v historickém příspěvku.
Nezapomínejte, že se úprava nemusí použít u všech zaměstnavatelů (obecně limit 50 pracovníků a více, existence zákonem stanovených výjimek).
Základním pilířem ochrany oznamujících osob je jejich anonymita. Zaměstnanci mohou být zdrženliví k podání podnětu, neboť jsou ze své pozice závislí na mzdě, kterou jim vyplácí zaměstnavatel. Organizace (zaměstnavatel) proto nesmí vědět, že konkrétní zaměstnanec podnět podává, nicméně musí vytvořit nástroje, které skutečně slouží k zajištění možnosti podání stěžovatele bez zjištění jeho totožnosti zaměstnavatelem.
Povinností zaměstnavatele je vytvořit systém důvěry, který prvek anonymity skutečně splňuje. Řešení anonymních stížností zaměstnanců by měl zajišťovat subjekt vzbuzující důvěru, integritu a nestrannost. Nezajistí-li zaměstnavatele systém umožňující zachování anonymity, má zaměstnanec možnost využít k podání rovněž systém Ministerstva spravedlnosti (zde - k dnešnímu dni nefungující).
Jednání zaměstnance směřující podle zákona k ochraně před celospolečensky škodlivým jednáním zaměstnavatele nelze penalizovat. Zaměstnavatel se nemůže spoléhat na zavedené povinnosti mlčenlivosti zaměstnance, ani sankce za její porušení. Vše vztahu k oznamujícímu zaměstnanci se nemusí uplatnit smluvně sjednané limity, ani jiné překážky, které by mohly zaměstnanci bránit / znesnadnit oznámení protiprávních jednání zaměstnavatele.
Nezapomínejte, že ochrana se uplatní pouze v případech, kdy jako oznamovatel podávat svá podání v dobré víře, že zaměstnavatel skutečně jedná v rozporu se zákonem. Porušíte-li zákon, podáte lživé nebo nepravdivé udání, může zaměstnavatel využít sankce předvídané zákonem, stejně tak i prostřednictvím nastavených systémů smluvní ochrany.
Zaměstnavatel (ale i jiné osoby v rámci jeho organizace) nesmí zaměstnance žádným způsobem penalizovat za anonymní podání. Podle zákona zaměstnavatel nesmí žádným způsobem přistoupit k odvetným opatřením vůči oznamujícímu zaměstnanci. V této souvislosti nemá zaměstnavatel možnost: rozvázat pracovní poměr, výpověď, okamžité zrušení pracovního poměru, odvolání z vedoucího místa, snížení mzdy nebo odměny, nerovné zacházení, změna rozvržení pracovní, ani žádné jiné odvetné opatření.
Nadto se ochrana před odvetným opatřením netýká pouze zaměstnance. Chráněné postavení získávají i osoby, které k podání oznámení přispěly. Nadto nemůže zaměstnavatel směřovat odvetná opatření namířená vůči osobám blízkým oznamovateli. Nemusíte mít strach, že Vás oznámení negativně omezí, i když se o něj bude zaměstnavatel pravděpodobně snažit. Nicméně je třeba vždy počítat s tím, že zaměstnavatel se o určitou formu odvety bude snažit (i s odstupem času) a být připraven na to, že zaměstnanec musí aktivně uplatnit svá práva vůči zaměstnavateli před soudy.
Pokud se jako zaměstnanec ocitnete v situaci, kdy vám hrozí odvetné kroky ze strany zaměstnavatele kvůli anonymním oznámením o porušování práv, můžete se za určitých podmínek domáhat nápravy v rámci speciálních právních předpisů. Pokud potřebujete v této věci pomoc nebo radu, neváhejte se na nás obrátit. Pomůžeme vám dosáhnout spravedlnosti a ochránit vaše zaměstnanecká práva.
Pokud vám byl tento článek užitečný, budeme rádi, když jej budete sdílet, dáte Like, napíšete komentář nebo nás začnete sledovat na našich sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, aby náš projekt mohl pomoci i dalším lidem. Děkujeme.
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je mimořádný způsob rozvázání pracovního poměru, kterou může zaměstnanec využít ve výjimečných případech stanovených zákoníkem práce.
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem je mimořádný způsob ukončení pracovního poměru (pracovní smlouvy). Jedná se o nejsilnější právo zaměstnavatele ve vztahu k ukončení pracovní smlouvy pro podstatné porušení pracovních povinností zaměstnancem.
Práce v dnech pracovního volna bývá často spojována s přesčasy. Zaměstnanci se v souvislosti s výkonem své práce běžně setkávají s výkonem práce mimo základní pracovní dobu a tím související možností uplatnění nároků za práci přesčas.
Zaměstnanec má povinnost vykonávat práci pro svého zaměstnavatele v určené pracovní době. Výkon práce pro zaměstnavatele nad stanovený rámec dohodnuté pracovní doby (obvyklé pracovní doby) je obecně spojován s termínem práce přes čas. Práce zaměstnance „navíc“ oproti smluvně sjednanému závazku je kompenzována odměnou za práci přesčas.
Jindřišská 907/10
110 00, Praha
Přihlaste se k odběru novinek