
Pracovní úraz a trvalé následky
Pracovní úraz a trvalé následky jako zásah do zdraví zaměstnance. Jaké jsou nároky na odškodnění pracovního úrazu? Více v našem článku.
Součástí výkonu práce je sjednání pravidelného pracoviště. Jde o určení místa, kde má podle smlouvy zaměstnanec vykonávat práci pro zaměstnavatele. V pracovním procesu však mohou nastat situace, kdy zaměstnavatel potřebuje, aby zaměstnanec vykonal určitou pracovní činnost mimo sjednané místo výkonu práce. může jednat o nutnost zajistit pracovní úkol, dojednat zakázku nebo jiným způsobem zastupovat zaměstnavatele v jiném místě, než je jeho obvyklé pracoviště. Vyslání mimo pravidelné místo výkonu práce je označováno jako pracovní cesta. Zaměstnanec máte v této souvislosti řadu zákonných nároků, které vám pomáhají pokrýt výdaje a kompenzovat čas strávený mimo běžné pracoviště.
Pracovní cestou se podle zákoníku práce rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Pracovní cesta je výkon práce mimo pravidelné pracoviště podle pracovní smlouvy. Zaměstnanec máte v této souvislosti řadu zákonných nároků, které vám pomáhají pokrýt výdaje a kompenzovat čas strávený mimo běžné pracoviště.. Pracovní cestou může být:
Při uzavření pracovního poměru dochází ke sjednání místa výkonu práce. Toto vymezení je podstatnou náležitostí každé pracovní smlouvy, neboť jím je určeno konkrétní místo, kde má zaměstnanec povinnost vykonávat pracovní úkoly, které mu byly svěřeny. Plnění úkolů mimo takto sjednané pracoviště je zpravidla chápáno jako pracovní cesta.
Zaměstnavatel je oprávněn vyslat zaměstnance na pracovní cestu pouze na dobu nezbytně nutnou. Zákon sice nestanoví přesnou délku pracovní cesty, avšak před jejím zahájením musí být tato doba určena. Pokud se v jejím průběhu objeví potřeba prodloužení, je to možné pouze na omezenou dobu a s řádným odůvodněním.
Pokud by se jednalo o časově neomezené určení výkonu práce u jiného zaměstnavatele, který by dával zaměstnanci pokyny, půjde spíše o vyslání zaměstnance, než pracovní cestu.
Práce v jiné organizační složce – Zaměstnavatel může zaměstnance vyslat i k jiné organizační složce firmy. V takovém případě zaměstnanec stále vykonává svou práci na základě pokynů zaměstnavatele, který jej na pracovní cestu vyslal, přičemž je možné, aby řízení jeho práce bylo dočasně svěřeno i jinému vedoucímu zaměstnanci.
Zaměstnavatel vás může vyslat na pracovní cestu jen na základě vzájemné dohody. V pracovní smlouvě může být sjednán váš souhlas s vysíláním na pracovní cesty obecně. Existují však případy, kdy zaměstnavatel potřebuje váš výslovný souhlas pro každou cestu. Jde zejména o případy, kdy se zaměstnanec musí postarat o osoby, které jsou odkázány na jeho péči:
V takovém případě musí zaměstnanec výslovně souhlasit s každým takovým vysláním na pracovní cestu.
Během pracovní cesty má zaměstnanec nárok na náhradu cestovních výdajů, ubytování, stravného a dalších nezbytných výdajů. U zahraničních cest se náhrady řídí zvláštními pravidly. Pro výpočet náhrad je důležité stanovit pravidelné pracoviště – pokud není určeno, považuje se za něj nejčastější místo začátku pracovních cest.
Výdaje za jízdenky veřejné dopravy
Náhrada za použití vlastního vozidla (aktuálně v roce 2025 nejméně 5,80 Kč/km + průměrná cena pohonných hmot)
Pro rok 2025 platí následující minimální sazby stravného při pracovní cestě v ČR:
Zaměstnavatel může poskytovat i vyšší stravné, než stanoví zákon. Pozor na krácení stravného v případě, že vám zaměstnavatel zajistí jídlo (snídaně, oběd, večeře).
Při zahraničních pracovních cestách máte nárok na stravné v cizí měně. Základní sazby jsou stanoveny vyhláškou Ministerstva financí pro jednotlivé země. Například:
Konkrétní výše je vždy upravena vyhláškou pro danou konkrétní zemi.
Na pracovní cestě se za výkon práce považuje doba, kdy podle pokynů zaměstnavatele vykonáváte práci. Musíte však vědět, že:
Pracovní cesty jsou specifickou součástí pracovního poměru, která přináší zaměstnancům řadu nároků. Znalost těchto nároků vám pomůže zajistit, že dostanete vše, na co máte ze zákona právo. Vždy mějte na paměti, že zákoník práce stanoví minimální standard, který zaměstnavatel musí dodržet. Mnoho zaměstnavatelů poskytuje nad rámec zákona další benefity související s pracovními cestami, které mohou být upraveny vnitřními předpisy nebo kolektivní smlouvou.
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.
Pracovní úraz a trvalé následky jako zásah do zdraví zaměstnance. Jaké jsou nároky na odškodnění pracovního úrazu? Více v našem článku.
Pracovní úraz může do života zaměstnance zasáhnout i s následky, které mají trvají delší časový horizont. Výsledkem může být dlouhotrvající zásah pracovní schopnosti zaměstnance. Zaměstnanec nejprve funguje v režimu tzv. dočasné pracovní neschopnosti, nicméně tento režim není podle zákona určen k vyplácení náhrad v rozsáhlejším období.
Pracovní úrazy představují pro zaměstnance nejen zdravotní, ale také finanční zátěž. Při dlouhodobé pracovní neschopnosti jste jako zaměstnanci často odkázáni na dávku nemocenské, která však nepokrývá celou výši mzdy, kterou od zaměstnavatele před pracovním úrazem pobíráte. Pokud Vás poškodí pracovní úraz, máte nárok na náhradu mzdy, která by měla napravit rozdíl mezi tím, kolik získáváte z nároku nemocenské, a kolik byste běžně dostávali od zaměstnavatele, pokud by pracovní úraz nenastal.
Odstupné při výpovědi pro nadbytečnost představuje důležitou finanční kompenzaci, která zaměstnanci pomáhá překlenout období po ztrátě zaměstnání. V praxi tzv. nadbytečnost zaměstnance představuje častý důvod skončení pracovního poměru. V následujícím článku se proto zaměříme na podrobnosti vzniku nároku na odstupné při výpovědi pro nadbytečnost.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.
Jindřišská 907/10
110 00, Praha
Přihlaste se k odběru novinek