Karpální tunel jako nemoc z povolání

Jde o onemocnění v oblasti rukou, které se projevuje v době klidu jako brnění, pnutí, slabost nebo bolest v oblasti lokálně zatěžované konkrétním mechanickým pohybem. Při opakovaném a dlouhodobém namáhání rukou a zápěstí dochází k otoku tkáně, což vede ke zvýšenému tlaku na střední nerv, a to způsobuje příznaky zánětu karpálního tunelu. Je-li způsobena vlivem působení pracovního prostředí, jde o uznanou bolest z povolání. 

V České republice se každoročně objeví stovky případů diagnostikované nemoci z povolání – syndrom karpálního tunelu. Pojďme si nyní přiblížit, čím se tato jedna nejčastějších nemocí z povolání projevuje a co je příčinou jejího vzniku.

Jaké jsou přičiny karpálního tunelu jako nemoci z povolání?

Syndrom je často spojován s dlouhodobými opakovanými pohyby rukou a zápěstí, které jsou typické zejména při práci na počítači, montážní práci nebo práci s ručními nástroji. Tato rutinně opakovaná gesta při stlačení nebo podráždění středního nervu v oblasti zápěstí způsobují nežádoucí bolestivý stav. Karpální tunel je úzký prostor mezi zápěstními kostmi a vazy, které drží různé šlachy a nervy. Při opakovaném a dlouhodobém namáhání rukou a zápěstí dochází k otoku tkáně, což vede ke zvýšenému tlaku na střední nerv, a to způsobuje příznaky zánětu karpálního tunelu.

Jak se syndrom karpálního tunelu projevuje?

Mezi nejčastější příznaky tohoto onemocnění se řadí bolest, brnění, pálení a necitlivost v oblasti palce, ukazováčku, prostředníku a části prstence. Tato bolest se obvykle projevuje v noci a může ovlivnit schopnost spát. Dalšími příznaky mohou být slabost a ztráta svalové kontroly v postižené ruce. Bolest a nepohodlí mohou také ovlivnit schopnost vykonávat každodenní činnosti, jako je držení předmětů nebo psaní.

Jak se nemoc z povolání karpálního tunelu zjišťuje?

Diagnostika syndromu karpálního tunelu zahrnuje fyzické vyšetření, hodnocení příznaků (např. prohmatáním bolestivého místa lékařem). Mohou být také provedeny další testy, jako je elektromyografie (EMG), která měří elektrickou aktivitu svalů a pomáhá určit míru poškození nervu. Lékař může provést rovněž tzv. Tinelův test, při kterém se lehce klepe na karpální tunel a posuzuje se, zda toto poklepání vyvolá brnění nebo bolest.

Jak se karpální tunel léčí?

Léčba syndromu karpálního tunelů zahrnuje jak nechirurgické, tak chirurgické metody a vždy závisí  na závažnosti příznaků, tedy stupni vývoje tohoto onemocnění. V počátečních stadiích nemoci mohou být doporučeny změny životního stylu a ergonomie práce. To zahrnuje například častější přestávky při opakovaných pohybech, ergonomicky navržené nástroje a podložky pro klávesnici a myš, úprava pracovního postavení. Častokrát lékař také doporučuje fyzikální terapie, jako je například cvičení zaměřené na posílení svalů ruky a zápěstí.

V případech, kdy nechirurgické metody nejsou účinné nebo jsou příznaky vážné, se může zvážit chirurgický zákrok. Během operace se uvolní tlak na střední nerv tím, že se rozřízne tkáň v karpálním tunelu. Po operaci je obvykle nutná rehabilitace a fyzioterapie, aby se obnovila síla a pohyblivost ruky.

Prevence karpálního tunelu

Prevence syndromu karpálního tunelu zahrnuje dodržování správných ergonomických postupů při práci, časté přestávky během opakovaných pohybů a provádění protahovacích cvičení pro ruce a zápěstí. Důležité je také udržovat zdravý a vyvážený životní styl, včetně správné stravy a fyzické aktivity. Stejně tak je důležité, aby zaměstnavatelé pro zaměstnance prováděli pravidelná cvičení či rehabilitace, pokud jde o pracoviště se zvýšenou zdravotní expozicí. 

Závěr

Prevence syndromu karpálního tunelu zahrnuje dodržování správných ergonomických postupů při práci, časté přestávky během opakovaných pohybů a provádění protahovacích cvičení pro ruce a zápěstí. Důležité je také udržovat zdravý a vyvážený životní styl, včetně správné stravy a fyzické aktivity.

Pokud vám byl syndrom karpálního tunelu diagnostikován, můžete žádat nároky spojené s nemocí z povolání. Pro jejich uplatnění se můžete obrátit na nás, my vám pomůžeme.

Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?

Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.

Karpální tunel jako nemoc z povolání

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

Z nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu vyplývá, že posttraumatická stresová porucha (PTSD) může být považována za pracovní úraz, pokud splňuje určité podmínky. Případ zaměstnance, který byl svědkem sesuvu zeminy na stavbě tunelu Blanka, poskytuje náhled do toho, jaké situace mohou být kvalifikovány jako pracovní úraz a jaký vliv to může mít na práva zaměstnance.

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    Jindřišská 907/10
    110 00, Praha

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek