Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je mimořádný způsob rozvázání pracovního poměru, kterou může zaměstnanec využít ve výjimečných případech stanovených zákoníkem práce.
V minulých příspěvcích jsme se zabývali obecným vymezením nemoci z povolání. Nyní se blíže zaměříme na nejčastější onemocnění, která jsou klasifikována jako nemoc z povolání.
V České republice mezi pět nejčastějších nemocí z povolání za posledních 10 let (v období let 2010 až 2020) patří syndrom karpálního tunelu, kontaktní alergický ekzém, svrab, astma a pneumokonióza (respirační onemocnění). V určitých případech lze též za nemoc z povolání považovat onemocnění COVID-19, což bylo relevantní zejména v roce 2020.
Kontaktně alergický ekzém představuje jediný ekzém, který je vyvolán alergickou reakcí. Způsobují ho kontaktní alergeny tzv. hapteny.
K takovýmto nejčastějším kontaktním alergenům patří: kovy (chróm, nikl, kobalt), parfemace, konzervační látky (katon, parabeny, formaldehyd a jeho odštěpovače), emulgátory (lanolin), barviva (parafenylendiamin), léky (neomycin), složky pryže, epoxidy a další.
Z důvodu nedostatečné funkce kožní bariéry mají k tomuto onemocnění větší sklon nejen osoby trpící atopickým ekzémem, ale také jedinci s tenkou či citlivou kůží či s kůží chronicky poškozenou. Mezi ohrožené profese proto můžeme zařadit kuchaře, kadeřníky, ošetřovatele či uklízeče. Zkrátka všechny profese, které jsou vystaveny dlouhodobému vysušování kůže nejrůznějšími vlivy.
Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. K jeho rozvoji může přispět celá řada faktorů., Jednou z méně známých příčin je právě nemoc z povolání. Astma vzniká na základě nepříznivého prostředí a pracovních podmínek.
Nejčastější příčinou propuknutí tohoto onemocnění jsou chemické látky, dlouhodobá expozice chemikáliím jako jsou výpary z barviv, rozpouštědla, pesticidy, a chemikálie používané v průmyslu.
Tato nemoc je způsobena mikroskopickým parazitem zvaným svrabový roztoč. Její nákaza je obvykle spojována s nedostatečnými hygienickými podmínkami a přetíženými prostředími. Svrab je často označován za nemoc z povolání právě proto, jelikož lidé, kteří jsou ve styku s infikovanými jedinci, mají vyšší riziko nákazy. Vyskytuje se zejména v noclehárnách, ubytovnách a táborech, avšak nejvíce tímto onemocněním trpí zdravotníci, záchranáři či také pracovníci ve věznicích.
Onemocnění svrabem rozpoznáte dle nepříjemného svědění, oděrkami, pupínky či různými skvrnami na kůži. Přenáší se kožním kontaktem mezi lidmi či kontaminovanými předměty. Parazit může přežít na povrchu předmětů, jako jsou ložní prádlo, oblečení nebo ručníky, po dobu až 48 hodin a nejvíce se šíří v přeplněných prostorách.
Pneumokonióza je závažné onemocnění plic způsobené inhalací různých nebezpečných prachů a částic přítomných v pracovním prostředí. Toto onemocnění postihuje pracovníky v odvětvích, kde jsou vystaveni dlouhodobému kontaktu s těmito nebezpečnými látkami.
Příčinou vzniku je vdechnutí prachových částic, které se ukládají v plicích a způsobují chronický zánět a jizvy. Mezi nejčastější příčiny pneumokoniózy patří: křemenný prach – tomu jsou vytaveni pracovníci v hornictví, kamenolomech nebo pracovníci na stavbě jsou vystaveni vdechování křemenného prachu.
Profese, které jsou dlouhodobě vystaveny všem shora nepříznivým vlivům by měly dbát zvýšené obezřetnosti př dodržování všech ochranných opatření. Nemoci z povolání jsou totiž vážným problémem, který vyžaduje pozornost a úsilí všech zainteresovaných stran, včetně zaměstnavatelů, odborníků na bezpečnost a zdraví při práci a samotných pracovníků. Pouze prostřednictvím prevence, vzdělávání, pravidelného vyhodnocování a kontroly rizik, pravidelných prohlídek a zavedení odpovídajících opatření lze minimalizovat riziko nemoci z povolání a zajistit zdravé a bezpečné pracovní prostředí.
Řešíte některou z těchto nemocí z povolání? Neváhejte a kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme dosáhnout vašich nároků z nemoci z povolání podobně jako v případě odškodnění pracovních úrazů.
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je mimořádný způsob rozvázání pracovního poměru, kterou může zaměstnanec využít ve výjimečných případech stanovených zákoníkem práce.
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem je mimořádný způsob ukončení pracovního poměru (pracovní smlouvy). Jedná se o nejsilnější právo zaměstnavatele ve vztahu k ukončení pracovní smlouvy pro podstatné porušení pracovních povinností zaměstnancem.
Práce v dnech pracovního volna bývá často spojována s přesčasy. Zaměstnanci se v souvislosti s výkonem své práce běžně setkávají s výkonem práce mimo základní pracovní dobu a tím související možností uplatnění nároků za práci přesčas.
Zaměstnanec má povinnost vykonávat práci pro svého zaměstnavatele v určené pracovní době. Výkon práce pro zaměstnavatele nad stanovený rámec dohodnuté pracovní doby (obvyklé pracovní doby) je obecně spojován s termínem práce přes čas. Práce zaměstnance „navíc“ oproti smluvně sjednanému závazku je kompenzována odměnou za práci přesčas.
Jindřišská 907/10
110 00, Praha
Přihlaste se k odběru novinek