Dopravní nehoda v pracovní době

Pracovní cesty a cestování v rámci pracovní doby jsou běžnou součástí života mnoha zaměstnanců. Bohužel, dopravní nehody se mohou stát i během těchto pracovních cest, a mohou mít vážné důsledky na zdraví a životy zaměstnanců. V tomto článku se podíváme na to, co zaměstnanci mohou udělat v případě dopravní nehody v pracovní době a jak získat potřebnou pomoc.

Lze dopravní nehodu považovat za pracovní úraz?

Pracovní úraz v důsledku dopravní nehody je definován jako úraz, který zaměstnanec utrpí během pracovní doby, když vykonává práci nebo plní pracovní povinnosti. Jedná se jistě o případy, pokud je Vaší náplní práce pravidelné řízení dopravního prostředku (řidiči z povolání apod.) a také jde o všechny pracovní cesty vykonávané ve prospěch zaměstnavatele.

První kroky po dopravní nehodě

Zajistěte bezpečnost

 • Zajistěte bezpečnost na místě nehody a poskytněte první pomoc, pokud je to nutné.
 • Přesvědčte se, že životy všech zúčastněných jsou v bezpečí.

Zavolejte nápomoc

 • Okamžitě zavolejte tísňovou linku a informujte o nehodě.
 • Ověřte, že je zavolána policie a další složky integrovaného záchranného systému.

Informujte zaměstnavatele

 • Co nejdříve informujte svého nadřízeného o nehodě a získejte veškeré potřebné informace o postupu od zaměstnavatele.

Zajistěte důkazy

 • Zaznamenejte detaily nehody, včetně fotografií místa nehody, poškození vozidla a úrazu, pokud je to bezpečné.
 • Získejte a zapiště si jména a kontaktní údaje svědků.

Lékařská péče

 • Vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc.
 • Informujte lékaře, že se jedná o pracovní úraz.

Právní aspekty a nároky na náhrady

Oznamte zaměstnavateli

 • Oznamte svému zaměstnavateli, že jste utrpěli pracovní úraz. Dodržujte postupy stanovené zaměstnavatelem.

Konzultujte svou situaci s odborníkem

Léčba a náklady

 • Zajistěte, aby se Vám dostalo veškeré potřebné lékařské péče a sledujte pokyny lékařů.
 • Uschovejte si veškeré lékařské zprávy a dokumenty vztahující se k ošetření, úrazu a nehodě. 

Nároky na náhrady

 • Zjistěte, jaké nároky máte na náhrady za ztrátu příjmu, léčebné náklady a další související náklady. Zaměstnavatel má při utrpění pracovního úrazu řadu nároků, které má právo uplatňovat po zaměstnavateli.

Závěr

Dopravní nehody v rámci pracovní doby nejsou jenom obtížným okamžikem pro zaměstnance, ale častokrát mají celoživotní následky. Znalost právních aspektů a dodržování bezpečnostních opatření může pomoci minimalizovat následky. V případě pochybností se vždy obraťte na právního odborníka, který Vám poskytne relevantní rady a pomoc při řešení této komplexní situace.

Jak Vám můžeme pomoci?

Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemocí z povolání prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se Vám či Vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. My Vám pomůžeme.

Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?

Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat. 

Dopravní nehoda v pracovní době

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu
Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

  Právo zaměstnance

  Jindřišská 907/10
  110 00, Praha

  Nenechte si uniknout nic důležitého

  Přihlaste se k odběru novinek