Dopravní nehoda v pracovní době

Pracovní cesty a cestování v rámci pracovní doby jsou běžnou součástí života mnoha zaměstnanců. Bohužel, dopravní nehody se mohou stát i během těchto pracovních cest, a mohou mít vážné důsledky na zdraví a životy zaměstnanců. V tomto článku se podíváme na to, co zaměstnanci mohou udělat v případě dopravní nehody v pracovní době a jak získat potřebnou pomoc.

Lze dopravní nehodu považovat za pracovní úraz?

Pracovní úraz v důsledku dopravní nehody je definován jako úraz, který zaměstnanec utrpí během pracovní doby, když vykonává práci nebo plní pracovní povinnosti. Jedná se jistě o případy, pokud je Vaší náplní práce pravidelné řízení dopravního prostředku (řidiči z povolání apod.) a také jde o všechny pracovní cesty vykonávané ve prospěch zaměstnavatele.

První kroky po dopravní nehodě

Zajistěte bezpečnost

  • Zajistěte bezpečnost na místě nehody a poskytněte první pomoc, pokud je to nutné.
  • Přesvědčte se, že životy všech zúčastněných jsou v bezpečí.

Zavolejte nápomoc

  • Okamžitě zavolejte tísňovou linku a informujte o nehodě.
  • Ověřte, že je zavolána policie a další složky integrovaného záchranného systému.

Informujte zaměstnavatele

  • Co nejdříve informujte svého nadřízeného o nehodě a získejte veškeré potřebné informace o postupu od zaměstnavatele.

Zajistěte důkazy

  • Zaznamenejte detaily nehody, včetně fotografií místa nehody, poškození vozidla a úrazu, pokud je to bezpečné.
  • Získejte a zapiště si jména a kontaktní údaje svědků.

Lékařská péče

  • Vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc.
  • Informujte lékaře, že se jedná o pracovní úraz.

Právní aspekty a nároky na náhrady

Oznamte zaměstnavateli

  • Oznamte svému zaměstnavateli, že jste utrpěli pracovní úraz. Dodržujte postupy stanovené zaměstnavatelem.

Konzultujte svou situaci s odborníkem

Léčba a náklady

  • Zajistěte, aby se Vám dostalo veškeré potřebné lékařské péče a sledujte pokyny lékařů.
  • Uschovejte si veškeré lékařské zprávy a dokumenty vztahující se k ošetření, úrazu a nehodě. 

Nároky na náhrady

  • Zjistěte, jaké nároky máte na náhrady za ztrátu příjmu, léčebné náklady a další související náklady. Zaměstnavatel má při utrpění pracovního úrazu řadu nároků, které má právo uplatňovat po zaměstnavateli.

Znejte svá práva zaměstnance

Dopravní nehody v rámci pracovní doby nejsou jenom obtížným okamžikem pro zaměstnance, ale častokrát mají celoživotní následky. Znalost právních aspektů a dodržování bezpečnostních opatření může pomoci minimalizovat následky. V případě pochybností se vždy obraťte na právního odborníka, který Vám poskytne relevantní rady a pomoc při řešení této komplexní situace.

Kontaktujte Právo zaměstnance

📞 Telefonicky: +420 773 014 007

📧 : info@pravozamestnance.cz

🏢 Prostřednictvím formuláře

Sociální sítě: InstagramFacebook či LinkedIn

Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. Stejně tak jsme Vám oporou při řešení pracovních úrazů. Pro novinky rady a tipy práv zaměstnanců doporučejeme naši sekci blogu, případně sledování našich sociálních sítích InstagramFacebook či LinkedIn. Děkujeme.

Dopravní nehoda v pracovní době

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Pracovní úraz a vliv osobního zavinění

Pracovní úraz a vliv osobního zavinění

Utrpěli jste pracovní úraz a váš zaměstnavatel nebo pojišťovna tvrdí, že si za něj můžete sami? Tato snaha „svalit vinu“ na zraněného zaměstnance je bohužel častá. Mnoho lidí si myslí, že když porušili nějaký předpis nebo udělali chybu, nemají nárok na plné odškodnění. Je-li pracovní úraz následkem chyby zaměstnance, vždy probíhá posouzení, jak se jeho chyba promítla do příčin jeho vzniku. I přes chybu zaměstnance může vám může náležet plné odškodnění pracovního úrazu, nebo alespoň jeho poměrná část. Český zákoník práce chrání zaměstnance mnohem více, než si většina lidí uvědomuje.

Je to pracovní úraz? Klíčové otázky pro určení nároku na odškodnění

Je to pracovní úraz? Klíčové otázky pro určení nároku na odškodnění

Určení, zda se událost kvalifikuje jako pracovní úraz, není vždy jednoduché. S rozvojem moderního pracovního prostředí, flexibilní pracovní doby a rozmanitosti pracovních činností se setkáváme se stále novými hraničními situacemi. Ty na první pohled neumožňují jednoznačně určit, zda úraz spadá pod režim pracovních úrazů. Správná kvalifikace je přitom naprosto zásadní pro váš nárok na odškodnění a rozsah poskytovaných jednotlivých nároků z pracovního úrazu

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    O vaše práva zaměstnance se stará Advokátní kancelář Ing. Mgr. Ladislav Šmarda, se sídlem v Olomouci a Praze, ČAK 18060
    ,

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek