Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je mimořádný způsob rozvázání pracovního poměru, kterou může zaměstnanec využít ve výjimečných případech stanovených zákoníkem práce.
Práce v dnech pracovního volna bývá často spojována s přesčasy. Zaměstnanci se v souvislosti s výkonem své práce běžně setkávají s výkonem práce mimo základní pracovní dobu a tím související možností uplatnění nároků za práci přesčas. Práce přesčas je dále spojena s otázkou, zda zaměstnanec nemá nárok na příplatek za práci a kdy vznikají pod zmínky jeho výplaty. Co dělat, pokud zaměstnavatel neproplácí svátky?
Odpověď na tuto otázku se pokusíme nastínit v tomto článku.
vykonáváte a následně vyhodnotit, zda se skutečně jedná o práci přesčas a/nebo je tato práce hodnocena jako běžný výkon Vaší pracovní činnost. Jde-li skutečně o práci přesčas, musí být provedeno zhodnocení, zda máte nárok na příplatek za práci přesčas.
Podle zákona máte jako zaměstnanec právo na příplatek za práci přes čas pouze v případě, že od zaměstnavatele kompenzace v podobě náhradního volna (v rámci rozhodného období). Dostanete-li práci přesčas náhradní volno, nemusí Vám vzniknou právo na vyplacení příplatku.
Rovněž nemusí právo na vyplacení příplatku vzniknou při výkonu specifických typů zaměstnaní (typicky zdravotnictví) nebo v případech, kdy základní odměna (mzda) již zahrnuje odměnu z práci přesčas.
Splňujete-li shora uvedené parametry, máte jako zaměstnanec nárok vedle základní složky mzdy právo na příplatek za práci ve svátky (přesčas). Příplatek náleží zaměstnanci ve výši 25% průměrné mzdy, pokud se nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas. Příplatek je splatný společně se mzdou, která zaměstnanci vznikla v uplynulém kalendářním měsíci.
Odmítne-li zaměstnavatele příplatek zaplatit ve sjednaném čase, dostává se do prodlení. Zaměstnanci mají v takovém případě možnost domáhat se úhrady, včetně případného příslušenství (úroky z prodlení)
Neplní-li zaměstnavatel své povinnosti, máte možnost v rámci navazujících, posloupných kroků sjednat nápravu. Nereaguje-li zaměstnavatel na vznesené požadavky, nezbude Vám nic jiného, než domáhat se Vašich práv soudně.
Neproplácí-li Váš zaměstnavetel odměnu z práci ve svátky nebo víkend, může se ejdnat o porušování Vašich práv v oblasti pracovněprávních předpisů. Pokud potřebujete v této věci pomoc nebo radu, neváhejte se na nás obrátit. Pomůžeme vám dosáhnout spravedlnosti a ochránit vaše práva.
Pokud vám byl tento článek užitečný, budeme rádi, když jej budete sdílet, dáte Like, napíšete komentář nebo nás začnete sledovat na našich sociálních sítích, aby náš projekt mohl pomoci i dalším lidem. Děkujeme.
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je mimořádný způsob rozvázání pracovního poměru, kterou může zaměstnanec využít ve výjimečných případech stanovených zákoníkem práce.
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem je mimořádný způsob ukončení pracovního poměru (pracovní smlouvy). Jedná se o nejsilnější právo zaměstnavatele ve vztahu k ukončení pracovní smlouvy pro podstatné porušení pracovních povinností zaměstnancem.
Zaměstnanec má povinnost vykonávat práci pro svého zaměstnavatele v určené pracovní době. Výkon práce pro zaměstnavatele nad stanovený rámec dohodnuté pracovní doby (obvyklé pracovní doby) je obecně spojován s termínem práce přes čas. Práce zaměstnance „navíc“ oproti smluvně sjednanému závazku je kompenzována odměnou za práci přesčas.
Práce přesčas je dnes častou náplní moderního pracovního života. Co je práce přesčas a co byste měli jako zaměstnanci znát, zjistíte v tomto příspěvku. Pro zaměstnance je důležité si být vědom právních omezení a podmínek spojených s přesčasovou prací, aby mohli efektivně vyvážit své pracovní povinnosti s osobním životem.
Jindřišská 907/10
110 00, Praha
Přihlaste se k odběru novinek