Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem je mimořádný způsob ukončení pracovního poměru (pracovní smlouvy). Jedná se o nejsilnější právo zaměstnavatele ve vztahu k ukončení pracovní smlouvy pro podstatné porušení pracovních povinností zaměstnancem. Zaměstnavatel k němu může přistoupit jen za velmi specifických okolností, kdy je splněna některá ze zákonem stanovených podmínek.
Tento krok má okamžité účinky, což znamená, že pracovní poměr končí ihned po doručení písemného oznámení zaměstnanci. Je důležité zdůraznit, že tento způsob rozvázání pracovního poměru je krajní a zaměstnavatel by k němu měl přistupovat pouze v situacích, kdy není jiné řešení.
Kdy může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr zaměstnance?
Podle českého zákoníku práce (§ 55 zákoníku práce) může zaměstnavatel přistoupit k okamžitému zrušení pracovního poměru v těchto dvou případech:
- Závažné porušení povinností ze strany zaměstnance - pokud zaměstnanec poruší povinnosti vyplývající z pracovního poměru zvlášť hrubým způsobem. Příkladem může být například krádež, podvod, opilost na pracovišti, nebo jiné závažné porušení pracovní kázně. Zvlášť závažné porušení povinností ze strany zaměstnavatele bývá podle rozhodování soudů také jednání zaměstnance proti majetkovým zájmům zaměstnavatele.
- Odsouzení zaměstnance - pokud byl zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k:
- nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než jeden rok,
- nebo pokud byl zaměstnanec odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než šest měsíců za trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi.
Jak okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem vypadá?
Musí být vždy proveden písemně a zaměstnavatel je povinen nezaměnitelně uvést důvod zrušení pracovního poměru. Zaměstnavatel musí provést okamžité zrušení pracovního poměru dostatečně srozumitelným a jasným způsobem, aby bylo přezkoumatelné, jinak je takové zrušení neplatné.
Nestačí, že obě strany si jsou porušení vědomy. Okamžité zrušení pracovního poměru musí být napsáno tak, že i třetí osoba po seznámení s jeho obsahem zjistí, co se mělo stát. Důvod zrušení navíc nelze dodatečně měnit.
Neplatné okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem
Neplatné okamžité zrušení pracovního poměru musíte jako zaměstnanec napadnout soudně, jinak bude platit.
Zaměstnavatel musí zaměstnance poučit o jeho právu domáhat se určení neplatnosti tohoto zrušení u soudu. Považuje-li zaměstnanec okamžité zrušení pracovního poměru za neoprávněné, musí se proti němu bránit soudní žalobou. Pokud se zaměstnanec nebrání a marně uplyne zákonem definovaná lhůta (2 měsíce), právo zaměstnance zanikne. I kdyby bylo okamžité zrušení pracovního poměru provedeno protiprávně, i přesto vyvolá právní účinky, jestliže se zaměstnanec nebude bránit.
Vyznejte se v džungli pracovněprávních vztahů
Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků neplatného okamžitého zrušení pracovního poměru prostřednictvím našich expertů v oboru. Potřebujete pomoci? Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. Napište nám prostřednictvím jednoduchého formuláře a my Vám pomůžeme.
Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů, nemocí z povolání, neplatné výpovědi, neproplacené odstupné, neplatné okamžité zrušení pracovního poměru, a jiné prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se Vám či Vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci?
Kontaktujte Právo zaměstnance
📞 Telefonicky: +420 773 014 007
📧 : info@pravozamestnance.cz
🏢 Prostřednictvím formuláře
Sociální sítě: Instagram, Facebook či LinkedIn
Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. Stejně tak jsme Vám oporou při řešení pracovních úrazů. Pro novinky rady a tipy práv zaměstnanců doporučejeme naši sekci blogu, případně sledování našich sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn. Děkujeme.