Kontrola při pracovní neschopnosti

Pracovní neschopnost představuje pro zaměstnance období, kdy ze zdravotních důvodů nemůže vykonávat svou práci. Ačkoliv jde primárně o zdravotní stav, mnozí zaměstnanci se během nemocenské setkávají s kontrolami ze strany zaměstnavatele. Co je při takových kontrolách v souladu se zákonem? V tomto článku se zaměříme, jak probíhá kontrola při pracovní neschopnosti, kdo je může provádět a jaké následky může mít jejich porušení.

Co je režim dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance?

Jde o čas, který zaměstnanec ze zdravotních důvodů nemůže vykonávat svoji práci pro zaměstnavatele. Když vám lékař vystaví neschopenku, podléháte režimu dočasně práce neschopného zaměstnance. Ten zahrnuje několik povinností, které musíte během léčení dodržovat. Jako zaměstnanec máte v režimu dočasné pracovní neschopnosti povinnosti:

  • Zdržovat se v místě pobytu, které jste nahlásili ošetřujícímu lékaři
  • Dodržovat dobu a rozsah povolených vycházek
  • Zajistit, aby bylo vaše jméno viditelně označeno na zvonku a dveřích
  • Umožnit přístup ke dveřím pro případnou kontrolu

Místo pobytu během nemoci může být odlišné od vašeho trvalého bydliště. Pokud se chcete léčit jinde, musíte to sdělit svému lékaři, který o tom vydá potvrzení. Změnu místa pobytu v průběhu pracovní neschopnosti můžete provést pouze po předchozím souhlasu lékaře a musíte ji předem písemně nebo jinak prokazatelně oznámit zaměstnavateli.

Kdo může provádět kontroly při pracovní neschopnosti?

Kontroly pracovní neschopnosti jsou upraveny především zákoníkem práce a zákonem o nemocenském pojištění. Tyto právní předpisy dávají přávo na provádění kontroly pracovní neschopnosti:

  • Zaměstnavateli
  • Okresní správě sociálního zabezpečení

Tyto subjekty mají právo kontrolovat, zda zaměstnanec v době pracovní neschopnosti dodržuje stanovený léčebný režim a zda se zdržuje v místě pobytu a dodržuje dobu a rozsah povolených vycházek.

Typy kontrol dočasné pracovní neschopnosti

  1. Kontroly od zaměstnavatele - v prvních 14 kalendářních dnech trvání pracovní neschopnosti, kdy vám náleží náhrada mzdy nebo platu od zaměstnavatele, má právo kontrolovat dodržování léčebného režimu právě váš zaměstnavatel.

  2. Kontroly od ČSSZ (České správy sociálního zabezpečení) - od 15. dne pracovní neschopnosti, kdy začínáte pobírat nemocenské dávky, přebírá kontrolní pravomoc příslušná okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ).

Je důležité vědět, že zaměstnavatel může požádat OSSZ o provedení kontroly i během prvních dvou týdnů vaší pracovní neschopnosti. Kontroloři z OSSZ tedy mohou přijít kdykoliv během celé doby vaší nemoci.

Kdy může kontrola dočasné pracovní neschopnosti přijít?

O kontrole nejste nikdy informováni předem. Může proběhnout kdykoliv – během pracovních dnů, o víkendu, ve svátek, dokonce i ve večerních hodinách. Za běžných okolností kontroloři respektují noční klid, ale pokud mají podezření na porušování režimu, mohou kontrolu provést i v noci.

Kontroly mohou být opakované a nepravidelné. Zvláště pokud je u vás podezření z porušování režimu, může frekvence kontrol narůstat.

Jak kontrola při dočasné pracovní neschopnosti probíhá?

Kontrola se zaměřuje na zjištění, zda se skutečně zdržujete v místě, které jste nahlásili. Kontrolující osoba zazvoní na zvonek, a pokud jste doma, musíte prokázat svou totožnost a předložit Průkaz práce neschopného pojištěnce, kam se zaznamená informace o kontrole.

Kontrolor nemá právo vstupovat do vašeho bytu – kontrola probíhá pouze u dveří. Zaměstnanci OSSZ se musí prokázat průkazem kontrolora. Od vás se vyžaduje součinnost – to znamená, že musíte zajistit, aby bylo vaše jméno na zvonku, musíte být schopni otevřít dveře a prokázat svou totožnost.

Co může zaměstnavatel kontrolovat?

Zaměstnavatel má právo kontrolovat pouze to, zda zaměstnanec:

  • Dodržuje stanovený režim dočasně práce neschopného pojištěnce
  • Zdržuje se v místě pobytu uvedeném v rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti
  • Dodržuje rozsah a dobu povolených vycházek

Zaměstnavatel nemá právo:

  • Posuzovat zdravotní stav zaměstnance
  • Zpochybňovat rozhodnutí lékaře
  • Vyžadovat informace o diagnóze
  • Vstupovat do obydlí bez souhlasu zaměstnance

Co když Vás kontrola nezastihne doma?

Pokud nebudete během kontroly doma, kontrolor obvykle zanechá oznámení o provedené kontrole s výzvou, abyste do určité doby (zpravidla 3 pracovních dnů) doložili důvod své nepřítomnosti. Jestliže jste byli v době kontroly například u lékaře, na povoleném nákupu nebo na jiném místě v souladu s povolenými vycházkami, měli byste to být schopni doložit (například potvrzením od lékaře, účtenkou z lékárny apod.). Neberte výzvu na lehkou váhu. Vždy musíte přesvědčivě zdůvodnit, že se z Vaší strany nejednalo o nedovolené a svévolné porušení režimu dočasné pracovní neschopnosti.

Co Vám hrozí při porušení režimu dočasné pracovní neschopnosti?

Porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce může mít vážné následky:

  1. Snížení nebo odejmutí náhrady mzdy - V prvních 14 dnech může zaměstnavatel se zřetelem na závažnost porušení snížit nebo neposkytnout náhradu mzdy či platu.
  2. Snížení nebo odnětí nemocenského - Po 14. dni může OSSZ rozhodnout o snížení nebo odnětí nemocenského až na dobu 100 kalendářních dnů.
  3. Výpověď z pracovního poměru - Při zvlášť hrubém porušení režimu vám může zaměstnavatel dát výpověď, a to i v době, kdy jste v pracovní neschopnosti a běžně byste byli v ochranné době.

Právo zaměstnance

Kontroly dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce jsou legitimním nástrojem, jak zamezit zneužívání pracovní neschopnosti. Pokud dodržujete stanovená pravidla, nemusíte se kontrol obávat. Je však důležité znát svá práva a povinnosti, abyste předešli zbytečným komplikacím.

Pamatujte, že v prvních 14 dnech nemoci je náhrada mzdy hrazena z prostředků zaměstnavatele, který má logicky zájem na tom, aby nemoc nebyla zneužívána. Zároveň je však dodržování léčebného režimu ve vašem vlastním zájmu – pomáhá vám k rychlejšímu uzdravení a návratu do běžného života.

Kontaktujte Právo zaměstnance

📞 Telefonicky: +420 773 014 007

📧 : info@pravozamestnance.cz

🏢 Prostřednictvím formuláře

Sociální sítě: InstagramFacebook či LinkedIn

 

Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. 

Kontrola při pracovní neschopnosti

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Odškodnění pracovního úrazu s trvalými následky

Odškodnění pracovního úrazu s trvalými následky

Pracovní úrazy představují nejen zdravotní, ale i značnou právní a finanční zátěž pro všechny zúčastněné strany. Pokud pracovní úraz zanechá trvalé následky, vzniká poškozené osobě nárok na odpovídající odškodnění. V dnešním článku se zaměříme na téma odškodnění trvalých následků pracovního úrazu, jednotlivé druhy náhrad, způsob jejich výpočtu a praktické kroky vedoucí k získání spravedlivé kompenzace.

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    O vaše práva zaměstnance se stará Advokátní kancelář Ing. Mgr. Ladislav Šmarda, se sídlem v Olomouci a Praze, ČAK 18060
    ,

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek