Novinky zákoníku práce od 1.6. 2025

Od 1. června 2025 začnou platit nové změny v zákoníku práce, které ovlivní podmínky většiny zaměstnanců. Novela – často označovaná jako „Flexinovela“ – reaguje na moderní pracovní realitu a přináší více flexibility pro zaměstnavatele i zaměstnance. Změny se dotknou zkušební doby, výpovědní doby, práce čtrnáctiletých nebo i garance pracovního místa po rodičovské dovolené. Jaké výhody či nevýhody tyto novinky přináší?

Delší zkušební doba: více času, ale i delší nejistota

Nově se zkušební doba prodlužuje:

  • u běžných pozic na až 4 měsíce (dosud 3),

  • u vedoucích pozic až na 8 měsíců (dosud 6).

Tato změna Vám dává více času poznat, jestli Vám pracovní prostředí, kolektiv i samotná náplň práce vyhovují. Na druhou stranu ale také znamená delší období nejistoty – během zkušební doby může pracovní poměr skončit velmi rychle, bez nutnosti uvádět důvod.

Zkušební doba se může prodloužit i automaticky – pokud během ní například čerpáte dovolenou, onemocníte, nebo neodpracujete celou směnu.

Rychlejší začátek výpovědní lhůty

Nově výpovědní doba nezačne běžet až od prvního dne následujícího měsíce, ale už dnem doručení výpovědi.

Například pokud dostanete výpověď 15. května, skončí Váš pracovní poměr 15. července (nikoliv 31. července, jak to bylo dosud, protože začínala běžet až od 1. dne následujícího kalendářního měsíce).

Zkrácení výpovědní doby na jeden měsíc se nově uplatní při výpovědi z kázeňských důvodů dle § 52 písm. f) až h) zákoníku práce, tedy pokud zaměstnanec nesplňuje předpoklady pro výkon sjednané práce, pokud má neuspokojivé pracovní výsledky, pokud se soustavně dopouští porušení svých pracovních povinností a nebo pokud poruší své povinnosti zvlášť hrubým způsobem

Rychlejší začátek výpovědní doby může představovat riziko, protože se tím zkrátí doba, po kterou zaměstnanec může hledat nové zaměstnání s jistotou stabilního příjmu. V některých případech však urychlení celého procesu může být vítaným benefitem.

Lepší podmínky pro rodiče a návrat do práce

Zaměstnanci vracející se z rodičovské dovolené mají právo na své původní pracovní místo, pokud se vrátí do dvou let od narození dítěte. To přináší větší jistotu, že se po rodičovské nebudete muset smiřovat s méně vhodnou pozicí.

Další pozitivní změny:

  • Během rodičovské dovolené můžete vykonávat stejnou práci u stejného zaměstnavatele formou DPP nebo DPČ.

  • Pro zaměstnance, kteří jsou náhradou za nepřítomného zaměstnance po dobu mateřské, otcovské a rodičovské dovolené se ruší omezení počtu prodloužení pracovních smluv na dobu určitou. Celková doba trvání pracovního poměru mezi týmiž smluvními stranami však nesmí přesáhnout 9 let.

Více otevřenosti ohledně mezd

Od června 2025 bude nově platit zákaz omezování zaměstnanců v nakládání s informacemi o výši mzdy. Zaměstnavatel již nesmí zakazovat zaměstnancům sdělovat výši svého platu kolegům nebo rodinným příslušníkům. Porušení může vést k pokutě od inspektorátu práce.

Zároveň bude možné, aby zaměstnavatelé vypláceli mzdu i v cizí měně, pokud se jedná o pracovní poměr s mezinárodním prvkem.

Brigády už od 14 let – ale jen v létě

Novela nově umožňuje zaměstnávat i 14leté mladistvé. Platí to ale jen za přísných podmínek:

  • pouze během letních prázdnin,

  • jen na lehkou práci (např. výpomoc v obchodě, administrativní práce),

  • s písemným souhlasem rodičů,

  • max. 7 hodin denně, 35 hodin týdně,

  • pouze na DPP nebo DPČ.

To může být příležitost, jak si mladí lidé přivydělají a získají první pracovní zkušenost.

Praktičtější administrativa a větší flexibilita

  • Mzdové výměry bude možné doručovat elektronicky na základě obecného souhlasu zaměstnance.

  • Rozvržení pracovní doby si budou moci zaměstnanci po dohodě přizpůsobit i v případě, že pracují na pracovišti – nejen při home office.

Při zdravotní nezpůsobilosti nově odstupné hradí pojišťovna

Pokud z vážných zdravotních důvodů (např. nemoc z povolání nebo pracovní úraz) dojde k výpovědi, odstupné ve výši až 12násobku průměrné mzdy už nebude na bedrech zaměstnavatele. Tuto náhradu pokryje příslušná pojišťovna, což znamená větší jistotu pro vás i menší finanční zátěž pro firmu.

Znejte svá práva zaměstnance 

Novela zákoníku práce přináší celou řadu změn, které ovlivní každodenní fungování pracovních vztahů. Některé novinky zaměstnanci pravděpodobně uvítají – například větší ochranu po návratu z rodičovské nebo možnost větší otevřenosti ohledně mezd. Jiné změny, jako je prodloužení zkušební doby nebo rychlejší běh výpovědní lhůty, mohou naopak vyvolat nejistotu.

Pravidla, která dlouhé roky platila a fungovala zažitým způsobem, se mění – a s nimi je potřeba přizpůsobit i naše očekávání a chování v pracovním prostředí. Pokud si nejste jisti, jak konkrétní změny dopadnou právě na vás, nebo máte specifické otázky, neváhejte se obrátit na tým Práva zaměstnance. Jsme tu od toho, abychom vám s přechodem na nová pravidla pomohli.

Kontaktujte Právo zaměstnance

📞 Telefonicky: +420 773 014 007

📧 : info@pravozamestnance.cz

🏢 Prostřednictvím formuláře

Sociální sítě: InstagramFacebook či LinkedIn

Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. Stejně tak jsme Vám oporou při řešení pracovních úrazů. Pro novinky rady a tipy práv zaměstnanců doporučejeme naši sekci blogu, případně sledování našich sociálních sítích InstagramFacebook či LinkedIn. Děkujeme.

Novinky zákoníku práce od 1.6. 2025

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Lhůta pro nahlášení pracovního úrazu zaměstnancem

Lhůta pro nahlášení pracovního úrazu zaměstnancem

Dnes se zaměříme na to, kdy a jak jako zaměstnanec nahlásit pracovní úraz. Mnoho zaměstnanců netuší, jaké lhůty musí dodržet a jaké důsledky může mít jejich nedodržení. Tento článek vám vysvětlí všechno, co potřebujete vědět o lhůtách pro nahlášení pracovního úrazu z pohledu vašich práv jako zaměstnance. Dozvíte se nejen jaké máte povinnosti, ale především jak svá práva ochránit a co dělat, pokud jste něco zanedbali.

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    O vaše práva zaměstnance se stará Advokátní kancelář Ing. Mgr. Ladislav Šmarda, se sídlem v Olomouci a Praze, ČAK 18060
    ,

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek