Výpověď je neplatná, pokud nesplňuje podmínky stanovené zákonem. Pro lepší pochopení si v tomto článku představíme základní principy výpovědi. Díky tomu budeme lépe schopni rozpoznat, zda v konkrétním případě byla výpověď podána oprávněně nebo je výpověď neplatná.
Následně se budeme věnovat jednotlivým výpovědním důvodům, na základě kterých může zaměstnavatel se zaměstnancem rozvázat pracovní poměr. Zaměříme se na nejčastější chyby, které se ve výpovědi objevují a které způsobují neplatnost výpovědi.
Písemná forma výpovědi
Smlouvu se zaměstnavatelem uzavíráte povinně písemnou formou. Stejné podmínky pro vznik pracovní smlouvy se uplatní i v případě jejího skončení. Výpověď musí mít ze zákona písemnou formu.
Ústní sdělení se nepočítá. Pokud vám zaměstnavatel sdělí: „Nechoďte už do práce“, není požadavek na splnění písemné formy dodržen a výpověď nebyla vůbec vytvořena. Bez písemné výpovědi vůbec nenastal žádný následek a dále běží pracovní poměr.
Elektronické sdělení (email, SMS zpráva nebo zpráva přes sociální sítě) většinou rovněž nevyvolá právní následek. Výpověď skrze elektronické prostředky ve většině případů rovněž nebude uznatelné. Výjimkou může být doručování datovou schránkou, pokud jste souhlasili s tímto typem doručování.
Obecné požadavky výpovědi zaměstnanci
Každá výpověď ze strany zaměstnavatele musí být dostatečně určitá a zaměstnavatel musí jasně stanovit výpovědní důvod. Zákoník práce výpovědní důvody přesně vymezuje, zaměstnavatel nemůže zaměstnanci dát výpověď z jiného důvodu, než který je v zákoníku práce uveden.
TIP: Forma podle zákona nestačí. Vypsání paragrafů bez přezkoumatelného důvodu nepostačí k platné výpovědi. Zaměstnavatel musí nezaměnitelně skutkově popsat pochybení zaměstnance a proč naplnil zaměstnanec důvod výpovědi
Právní důvody výpovědi zaměstnanci
Zaměstnavatel může pracovní poměr zaměstnanci ukončit jen z důvodů podle zákona. Pokud nenaplní zákonem předepsaný důvod, nemůže platně skončit pracovní poměr. To ovšem neznamená, že to nezkusí.
Jednotlivé výpovědní důvody uvádí zákon tyto:
- Ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část (článek zde);
- Přemístění zaměstnavatele nebo jeho části (příspěvek zde);
- Nadbytečnost zaměstnance (více zde) z důvodu organizační změny;
- Zdravotní důvody na straně zaměstnance, nemoc z povolání nebo pracovní úraz (info tady);
- Nezpůsobilost konat dosavadní práci (článek tady);
- Nesplnění předpokladů nebo požadavků na zaměstnance (příspěvek tady);
- Porušování povinností zaměstnancem (více informací zde a zde);
- Porušení režimu dočasné pracovní neschopnosti zaměstnancem (tady)
Pokud zaměstnavatel neuvede žádný důvod, výpověď není oprávněná. Stejně tak pokud zaměstnanec nenaplnil žádný z výpovědních důvodů nebo je-li výpovědní důvod nesprávně vymezen, je výpověď neplatná .
V případě neplatné výpovědi se však zaměstnanec musí aktivně bránit žalobou u soudu. Jinak i neplatná výpověď může znamenat skončení pracovního poměru. Zaměstnavatel tím může dosáhnout skončení pracovního poměru, i když byla výpověď neplatná.
Doručení výpovědi zaměstnanci
Výpověď musí vyvolat právní následek. Vyvolání účinků výpovědi nastává pouze za předpokladu, že je výpověď zaměstnanci doručena v souladu se zákonem. K tomu musí zaměstnavatel dodržet pravidla nastavená pracovním zákoníkem. Při jejich nedodržení se zaměstnavatel nemůže úspěšně dovolávat doručení výpovědi zaměstnanci.
Nadto musí být zaměstnavatel schopen doložit doručení zaměstnanci. Není-li schopen zdokladovat oprávněné doručení, potom v případě sporu se zaměstnancem nebude úspěšný. Díky tomu máte možnost zvrátit účinky výpovědi i v rámci nesprávného doručení zaměstnavatelem.
Pozor: nepřevzetí písemnosti (odmítnutí převzetí) může i přesto vyvolat právní následky, pokud zaměstnavatel postupuje správně podle zákona.
Znáte svá práva zaměstnance?
Dostali jste jako zaměstnanec výpověd a nevíte, co dál podniknout? Napište nám a my s Vámi prozkoumáme oprávněnost a platnost podané výpovědi. Následně vám pomůžeme uplatnit vaše práva vůči zaměstnavateli.
Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.