PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

Z nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu (rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 26. ledna 2024, sp. zn. 21 Cdo 3408/2022) vyplývá, že posttraumatická stresová porucha (PTSD) může být považována za pracovní úraz, pokud splňuje určité podmínky. Případ zaměstnance, který byl svědkem sesuvu zeminy na stavbě tunelu Blanka, poskytuje náhled do toho, v jakém případě může být posttraumatická stresová porucha kvalifikována jako pracovní úraz a jaký vliv to může mít na práva zaměstnance.

Vymezení pracovního úrazu

Podle zákoníku práce je pracovním úrazem poškození zdraví zaměstnance při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi, způsobené krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů. Nejvyšší soud zdůraznil, že poškození může být nejen fyzické, ale také psychické. V případě PTSD může být traumatická událost na pracovišti, extrémně vybočující z běžných podmínek, považována za pracovní úraz.

PTSD jako následek stresující události na pracovišti

Zaměstnanec v této kauze nebyl přímým účastníkem sesuvu zeminy, ale byl svědkem události, při které byl zeminou zavalen jeho kolega. V době závalu se zaměstnanec nenacházel přímo v tunelu, ale v nákladním autě u vjezdu do tunelu, a proto nebyl přímým svědkem samotného závalu, viděl pouze prach, který se po závalu objevil.

Nejvyšší soud zdůraznil, že i svědectví zaměstnance může být relevantní, pokud by byl vystaven extrémním okolnostem při plnění svých pracovních úkolů. Posttraumatická stresová porucha, která v tomto případě u zaměstnance vedla k invaliditě ve třetím stupni, byla uznána jako následek mimořádně intenzivního stresujícího zážitku.

Nejvyšší soud také jasně stanovil, že zaměstnanec musí být buď přímým účastníkem, nebo přímým svědkem události, která vyvolala PTSD. Pouhé vnímání vedlejších projevů (např. prachu) samo o sobě nestačí k naplnění kritérií pracovního úrazu. Nejvyšší soud proto v tomto konkrétním případě rozhodl, že se nejednalo o pracovní úraz, protože zaměstnanec zával přímo neviděl.

Závěr

Rozhodnutí Nejvyššího soudu stanovilo podmínky, při jejichž naplnění mohou být psychické následky extrémních situací na pracovišti, které se rozvinuly v posttraumatickou stresovou poruchu, považovány za pracovní úraz.

Obecný postup, co dělat, když se Vám v práci stane úraz, naleznete zde a v navazujícím článku. Přečtěte si také, jaké máte po vzniku pracovního úrazu nároky.

Jak Vám můžeme pomoci?

Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemocí z povolání prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se Vám či Vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. My Vám pomůžeme.

Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?

Sledujte nás také na sociálních sítích InstagramFacebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    Jindřišská 907/10
    110 00, Praha

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek