Jednou z nejtragičtějších událostí, s nimiž se můžete jako zaměstnanec na pracovišti setkat je bezesporu smrtelný pracovní úraz. Představte si pod ním krátkodobé působení vnějších vlivů při výkonu pracovních povinností zaměstnance, jehož následkem zaměstnanec zemře. Smrt zaměstnanec nemusí nutně nastat přímo na pracovišti zaměstnavatele, ale i později při poskytování zdravotní péče postiženému zaměstnanci.
Kromě emocionální ztráty, kterou utrpí rodina a blízcí zemřelého, přináší takováto situace i řadu právních otázek týkajících se odpovědnosti, odškodnění a práv pozůstalých. V tomto článku se zaměříme na vysvětlení, co je smrtelný pracovní úraz, hlediska odškodněn pracovního úrazu a nároků pozůstalých.
Co je smrtelný pracovní úraz?
Za smrtelný pracovní úraz považujeme takové poškození zdraví zaměstnance, ke kterému došlo při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi a které vedlo ke smrti zaměstnance. Za smrtelný pracovní úraz se považuje také úmrtí zaměstnance na následky pracovního úrazu. Jak jsme již zmínili v úvodu, půjde také o případy, kdy zaměstnanec zemře na následky, který mají svůj původ v poranění zaměstnance pracovním úrazem.
Povinnosti zaměstnavatele při smrtelném pracovním úrazu
Pokud na pracovišti dojde ke smrtelnému pracovnímu úrazu, zaměstnavatel je povinen:
- Neprodleně ohlásit událost příslušným orgánům (Policie ČR, oblastní inspektorát práce, zdravotní pojišťovna zemřelého)
- Zajistit místo nehody pro vyšetřování
- Provést důkladné vyšetření příčin a okolností úrazu
- Sepsat záznam o úrazu
- Přijmout opatření k zamezení opakování podobné události
- Provést šetření k dodržování pravidel bezpečnosti práce
Nároky zemřelého zaměstnance při smrtelném pracovním úrazu
Podstatná část nároků, které můžete jako zaměstnanec zasažený pracovním úrazem získat, spadá do kategorie tzv. Nemajetkové újmy. Nároky na odškodnění nemajetkové újmy z pracovního úrazu spadají do osobních práv zasaženého zaměstnance. Ve své podstatě jen jako zaměstnanec postižený pracovním úrazem můžete získat své nároky. Smrtí zaměstnance tento nárok zaniká, pokud nebyl za jeho života uplatněn. Zemře-li zasažený pacient, máte jako rodina nárok pouze na nárok pozůstalého.
Abyste jako pozůstalí mohli získat podstatnou část nároku na odškodnění zaměstnanec ze smrtelného pracovního úrazu, musíte tento nárok uplatnit soudně ještě za života zemřelého zaměstnance. Uplatnění nároků na odškodnění pracovního úrazu v takovém případě můžete provést prostřednictvím soudem ustanoveného opatrovníka. Stejně tak musíte vyžádat od soudu souhlas s podáním žaloby na získání nároků zaměstnance zraněného pracovním úrazem.
Pokud zasáhl vašeho rodinného příslušníka pracovní úraz, obraťte se co možná nejrychleji na nás, abyste o nároku zesnulého zaměstnance nepřišli. Pomáháme Vám získat nejvyšší možné odškodnění i vzhledem k závažnosti probíhající situace. Pokud se obrátíe všas, uplatníme práva za života zaměstnance a jako pozůstalí následně zdědíte i odškodnění, na které má nárok zemřelý zaměstnanec.
Nároky rodiny při smrtelném pracovním úrazu
Pozůstalí po zaměstnanci, který utrpěl smrtelný pracovní úraz, mají nárok na několik typů odškodnění:
Jednorázové odškodnění pozůstalých
Jednorázové odškodnění náleží pozůstalému manželovi či manželce, nezaopatřeným dětem a rodičům zemřelého, pokud s ním žili ve společné domácnosti. Výše odškodnění je stanovena občanským zákoníkem a zákoníkem práce.
Náhrada přiměřených nákladů spojených s pohřbem
Tato náhrada zahrnuje výdaje na pohřeb, náklady na zřízení pomníku či desky do určité výše a cestovní výdaje související s pohřbem.
Náhrada nákladů na výživu pozůstalých
Pokud zemřelý poskytoval nebo byl povinen poskytovat výživu jedné nebo více osobám, má pozůstalý nárok na náhradu výživy, která se vyplácí pravidelně po dobu, kdy by taková osoba byla odkázána na výživu zemřelého zaměstnance.
Náhrada věcné škody
Jedná se o škodu na osobních věcech zaměstnance, ke které došlo v souvislosti s pracovním úrazem.
Kdo je odpovědný za smrtelný pracovní úraz?
Za odškodnění smrtelného pracovního úrazu primárně odpovídá zaměstnavatel. Každý zaměstnavatel je ze zákona povinen být pojištěn pro případ pracovních úrazů, přičemž pojišťovna vyplácí náhrady pozůstalým, pokud uzná, že se pracovní úraz stal.
Zaměstnavatel se může zprostit odpovědnosti zcela nebo částečně pouze ve vymezených případech, například pokud:
- Zaměstnanec porušil právní nebo bezpečnostní předpisy a byl s nimi řádně seznámen
- K úrazu došlo v důsledku opilosti nebo zneužití jiných návykových látek
- Zaměstnanec jednal lehkomyslně s vědomím možných následků
Jak postupovat při smrtelném pracovním úrazu v rodině?
Pro pozůstalé je důležité znát svá práva a postupovat následovně:
- Kontaktovat zaměstnavatele a vyžádat si kopii záznamu o úrazu
- Obrátit se na pojišťovnu zaměstnavatele s žádostí o odškodnění
- Konzultovat případ s právníkem specializovaným na pracovní právo
- Sledovat vyšetřování inspektorátu práce či Policie ČR
- Podat návrh na náhradu škody včas
Znejte svá práva zaměstnance
Smrtelný pracovní úraz představuje nejen lidskou tragédii, ale i složitý právní problém. Pro pozůstalé je klíčové znát svá práva a aktivně je uplatňovat. Zároveň je třeba zdůraznit, že nejlepší strategií je prevence, tedy vytváření takových pracovních podmínek, které riziko smrtelných úrazů minimalizují.
Pokud se nacházíte v situaci, kdy jste ztratili blízkou osobu v důsledku pracovního úrazu, neváhejte vyhledat odbornou právní pomoc, která vám pomůže zorientovat se ve vašich právech a nárocích.
Kontaktujte Právo zaměstnance
📞 Telefonicky: +420 773 014 007
📧 : info@pravozamestnance.cz
🏢 Prostřednictvím formuláře
Sociální sítě: Instagram, Facebook či LinkedIn
Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. Stejně tak jsme Vám oporou při řešení pracovních úrazů. Pro novinky rady a tipy práv zaměstnanců doporučejeme naši sekci blogu, případně sledování našich sociálních sítích. Děkujeme.