Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je mimořádný způsob rozvázání pracovního poměru, kterou může zaměstnanec využít ve výjimečných případech stanovených zákoníkem práce.
Pro výpověď ze strany zaměstnavatele musí existovat zákonný důvod. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď ze zdravotních důvodů pouze pokud:
1) lékařský posudek u zaměstnance prokázal existenci pracovního úrazu, nemoci z povolání či ohrožení nemoci z povolání a zároveň z posudku vyplývá, že zaměstnanec není nadále schopen vykonávat dosavadní práci
2) zaměstnanec dosáhl na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice
Právní předpoklady pro „vyhazov zaměstnance“ z důvodů zdravotních musí být beze zbytku dány a potvrzeny lékařským posudkem. Podmínky výpovědi i v jakých případech je výpověď zaměstnanci neplatná si rozpracujeme v tomto příspěvku.
nejčastější důvody neplatné výpovědi pro zdravotní důvody jsou:
Lékařský posudek je klíčovou listinou pro posouzení zdravotní způsobilosti zaměstnance. Zaměstnavatel musí prokázat, že z lékařského posudku vyplývá, že zaměstnanec není schopen dále vykonávat svou práci. Ve výpovědi zaměstnavatel určí výpovědní důvod a popíše, proč není zaměstnanec nadále schopen vykonávat svou práci. Zaměstnavatel má povinnost ve výpovědi určit přesný důvod neschopnosti zaměstnance (tedy zda zaměstnanec utrpěl pracovní úraz, trpí nemocí z povolání nebo je nemocí z povolání ohrožen, případně byl vystaven nejvyšší přípustné expozici).
Výpověď zaměstnanci může být neplatná také v případě pochybení zaměstnavatele při její konstrukci. Pokud zaměstnavatel nesprávně nebo neúplně vymezí důvody podané výpovědi, bude obsahovat formální vadu. Při podstatném porušení pravidel stanovených v zákoně (např. nezaměnitelné označení výpovědního důvodu, nebo chybějící předpoklady), bude výpověď neplatná. Zaměstnanec se musí této neplatnosti následně dovolat soudně.
Při tomto výpovědním důvodu se uplatní zákaz výpovědi v ochranné době v celém svém rozsahu.
Pokud tyto podmínky zaměstnavatel nesplní, bude výpověď neoprávněná a vy můžete dosáhnout vyslovení její neplatnosti soudem.
Pro soud není lékařský posudek závazný. Pokud v případném sporu budete mít proti posudku námitky, soud jej přezkoumá, případně nechá zpracovat znalecký posudek. V případě, že se prokáže, že zaměstnanec může i po pracovním úrazu v práci nadále pokračovat, bude výpověď neplatná.
Pokud zaměstnanci pro případ výpovědi ze zdravotních důvodů vznikla škoda nebo nemajetková újma v souvislosti s výkonem jeho práce, má nárok na tzv. odstupné. Odstupné činí nejméně dvanáctinásobek průměrného výdělku zaměstnance. Zaměstnanec se může se zaměstnavatelem dohodnout i na vyšší částce. Nároku na odstupné se zaměstnanec nemůže vzdát. I v případě, že byl pracovní poměr ukončen vzájemnou dohodou, nárok zaměstnance trvá.
Pokud faktickým důvodem ukončení pracovního poměru je pracovní úraz, nemoc z povolání atd., má zaměstnanec právo na odstupné.
Povinnosti nahradit škodu nebo nemajetkovou újmu se zaměstnavatel může prokáže-li, že škoda nebo nemajetková újma vznikla:
- zaviněným jednáním zaměstnance, který porušil právní nebo ostatní předpisy anebo pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ačkoliv s nimi byl řádně seznámen a jejich znalost a dodržování byly soustavně vyžadovány a kontrolovány, nebo
- v důsledku opilosti postiženého zaměstnance nebo v důsledku zneužití jiných návykových látek a zaměstnavatel nemohl škodě nebo nemajetkové újmě zabránit
Tyto skutečnosti musí být jedinou příčinou škody nebo nemajetkové újmy. V ostatních případech musí zaměstnavatel škodu zaměstnanci nahradit alespoň částečně.
K výpovědi ze zdravotních důvodů přistupuje zaměstnavatel na základě lékařského posudku. Nesplní-li zákonné podmínky, může se zaměstnanec dovolat neplatnosti. I v případě platnosti vám jako zaměstnanci může vzniknout nárok na odstupné a množství jiných nároků.
Při pracovním úrazu, nemoci z povolání vám doporučujeme obrátit se na nás. Získáme pro vás maximum vašich nároků.
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně.
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je mimořádný způsob rozvázání pracovního poměru, kterou může zaměstnanec využít ve výjimečných případech stanovených zákoníkem práce.
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem je mimořádný způsob ukončení pracovního poměru (pracovní smlouvy). Jedná se o nejsilnější právo zaměstnavatele ve vztahu k ukončení pracovní smlouvy pro podstatné porušení pracovních povinností zaměstnancem.
Práce v dnech pracovního volna bývá často spojována s přesčasy. Zaměstnanci se v souvislosti s výkonem své práce běžně setkávají s výkonem práce mimo základní pracovní dobu a tím související možností uplatnění nároků za práci přesčas.
Zaměstnanec má povinnost vykonávat práci pro svého zaměstnavatele v určené pracovní době. Výkon práce pro zaměstnavatele nad stanovený rámec dohodnuté pracovní doby (obvyklé pracovní doby) je obecně spojován s termínem práce přes čas. Práce zaměstnance „navíc“ oproti smluvně sjednanému závazku je kompenzována odměnou za práci přesčas.
Jindřišská 907/10
110 00, Praha
Přihlaste se k odběru novinek