Vytýkací dopis a jak se bránit

Zaměstnanci se na nás často obrací s dotazem, co je vytýkací dopis a jakým způsobem se proti němu bránit. Vzhledem k těmto častým dotazům jsme se rozhodli připravit pro vás příspěvek na toto téma, který na vaše základní otázky odpoví. Tématicky tato materie souvisí s jedním z výpovědních důvodů, pro které může zaměstnavatel skončit pracovní poměr se zaměstnancem výpovědí

Co je vytýkací dopis?

Zjednodušeně řečeno jde o listinu, kde zaměstnavatel upozorňuje na porušování vašich pracovních povinností. Zaměstnavatel směřuje výtku konkrétnímu zaměstnanci a adresuje jednání, v němž spatřuje porušení pracovních povinností ze strany zaměstnance. Vytýkací dopis má informovat zaměstnance o:

  1. Porušování pracovněprávních předpisů;
  2. Nedostatečný pracovní výkon;
  3. Nedodržování pokynů zaměstnavatele.

Zaměstnavatel musí upozornit na konkrétní nedostatky práce zaměstnance. Obecná sdělení, bez vylíčení konkrétních provinění, kterých se měl zaměstnanec dopustit nesplňují povinné náležitosti vytýkacího dopisu.

TIP: Udělá-li zaměstnavatel chybu při formulaci vytýkacího dopisu, jde to k jeho tíži. Na rozpor vytýkacího dopisu s právními předpisy.

Vytýkací dopis musí obsahovat poučení o možnosti zaměstnavatele podat výpověď, pokud zaměstnanec svá jednání do budoucna nezlepší. Zaměstnavatel tím předává zaměstnanci varování ohledně možného skončení pracovního poměru v budoucnu. Pokud zaměstnanec své jednání nezlepší, může zaměstnavatel přistoupit po opakovaných výtkách k výpovědi

TIP: Zaměstnavatel tímto nekončí pracovní poměr. Upozorňuje na možnost jeho skončení v budoucnu, pokud nedojde k nápravě.

Zaměstnanci musí být dána přiměřená lhůta k nápravě. Zaměstnavatel vytýkacím dopisem dává zaměstnanci „šanci“ své závadné konání napravit. K tomu zaměstnavatel určí zaměstnanci čas ke zlepšení nedostatků, jinak dostane výpověď.

Proč se vytýkací dopis předává?

Zaměstnavatel je oprávněn dát zaměstnanci výpověď pouze ze zákonem stanovených důvodů. Jedním z důvodů jsou neuspokojivá jednání zaměstnance, pokud zaměstnavatel během posledních měsíců (6 nebo 12) zaměstnance upozornil. Upozornění zaměstnance je obsaženo právě ve vytýkacím dopisu, který zaměstnavatel zaměstnanci dává.

Jde tedy primárně o výtku zaměstnanci. Zároveň se ovšem jedná o přípravu zaměstnavatele na výpověď zaměstnanci. Aby mohl zaměstnavatel zaměstnance z těchto důvodů vyhodit, musí předtím předat vytýkací dopis. Proto není žádoucí, abyste chyby postupu zaměstnavatele sdělili. Pokud zaměstnavatel jedná protiprávně, bude v budoucnu podaná výpověď neplatná.

Výpověď z těchto důvodů zaměstnanci nevzniká nárok na odstupné. I proto zaměstnavatelé tento výpovědní důvod často zvolí. Často se vytýkací dopis využívá jak nátlakový prostředek zaměstnavatele, aby zaměstnance přinutil k odchodu. Není-li založen na existujícím pochybení, jde o psychologickou zaměstnavatele, která však nevyvolá právní následek, pouze Vás zaměstnavatel pomocí nátlaku zviklá k jemu příznivému rozhodnutí (odchodu i bez výpovědního důvodu).

Co se stane, pokud odmítnu vytýkací dopis převzít?

Výtka zaměstnanci směřuje vždy do jeho vlastních rukou. Odmítnutí převzetí má stejné následky jako řádné doručení. Zaměstnavatel často pro tyto případy přivede k předání vytýkacího dopisu svědky. Tím zajistí, že zpětně doloží doručení zaměstnanci.  

TIP: Zpravidla se doručení vytýkacího dopisu nevyhnete. Jeho přijetím alespoň zjistíte, co vám zaměstnavatel vytýká a zda je výtka oprávněná nebo jde o nepravdivé sdělení.

Co dělat, pokud dostanete vytýkací dopis?

Víte-li, že je výtka oprávněna, můžete v poskytnuté lhůtě provést nápravu. Vytýkací dopis má omezenou „životnost“. Pokud budete dále plnit své pracovní povinnosti řádně, vyhazov vám nehrozí.

Dostanete-li neoprávněnou výtku, lze na ni odpovědět. Soudně napadnout dopis nelze, nicméně můžete zaměstnavateli sdělit, že byla výtka předána neoprávněně. Zkusí-li zaměstnavatel následně pracovní poměr skončit výpovědí, přichází vaše chvíle. Špatný vytýkací dopis znamená nesplnění zákonného předpokladu výpovědi. Soudním přezkumem výpověď následně zneplatníte a získáte na zaměstnavateli náhradu ušlého výdělku.

Musí zaměstnanec na vytýkací dopis reagovat?

Reagovat na vytýkací dopis nemusíte. Dokonce to nemusí být vhodné, pokud jsu v něm uvedeny nesmysly. Zaměstnavatele tím informujete a dáváte mu možnost nesprávný dopis poslat znovu, tentokrát v lépe napsané verzi s právním následkem, kterého chtěl dosáhnout.

Nereagujte, pokud víte, že dopis neobsahuje povinné náležitosti stanovené zákonem.

Pokud víte, že skutečnosti uvedeném ve výtce (co jste měli udělat špatně), můžete zaměstnavateli sdělit, že se jeho sdělení nezakládají na pravdě. Jestliže nastal negativní následek, ovšem nikoli vaší vinou, uveďte skutečnou příčinu (např. nefungující software, závady přístroje, zákaz činnosti, chybějící pokyny řídících zaměstnanců, atd..)

Sdělení vždy provádějte písemnou formou. Nejlépe doporučenou poštovní zásilkou. Případně si můžete přinést vlastní kopii, u které vám zaměstnavatel potvrdí doručení. V krajním případě lze provést emailem nebo telefonicky, nicméně jde o výrazně slabší doručovací prostředky.  

Pomohl vám tento příspěvek? Pokud ano, budeme rádi za doporučení. Máte jiné dotazy, které se týkají vytýkacího dopisu? Dejte nám vědět a my se vám pokusíme odpověď v navazujícím příspěvku.

Dostali jste vytýkací dopis a nevíte si rady? Neváhejte se na nás obrátit.

Znejte svá práva zaměstnance

Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců ve sporech se zaměstnavateli. Jednou z oblastí, kde zaměstnancům radíme a pomáháme jsou i neplatné výpovědi. Pokud jste jako zaměstanec dostali vytýkací dopis, nemusí mít smysl na něj reagovat, ale vyplatí se vyčkat až ne neplatné skončení. Podobně radíme v stiuacích, s nimiž se jako zaměstnanci setkáváte (neuhrazená odměna, odstupné, pracovní úrazy, nemoci z povolání, neplatné okamžité zrušení pracovního poměru, atd...).

Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.
Vytýkací dopis a jak se bránit

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Postřelení zaměstnance jako pracovní úraz

Postřelení zaměstnance jako pracovní úraz

Věnujeme se případům pracovních úrazů, které nám prostřednictvím práva zaměstnance zašlete. Postřelení jako pracovní úraz je v našem prostředí poměrně vzácné, nicméně v některých specifických pracovních prostředích může nastat. Použití střených zbraní obvykle nastává v ozbrojených složkách, jako jsou policisté, vojáci, bezpečnostní pracovníci nebo při manipulaci s municí ve výrobních závodech.

Popálení olejem jako pracovní úraz

Popálení olejem jako pracovní úraz

Působením zevních vlivů na vašem pracovním prostředí může dojít k popálení. Gastro provoz bývá spojen s užíváním velmi horkých povrchů a tekutin. Jednou z nejčastějších nehod při poskytování stravovacích služeb na těchto pracovištích bývá popálenina olejem jako pracovní úraz. V tomto článku se dozvíte, co dělat, jestliže se popálíte olejem v pracovní době a jak se případně domáhat odškodnění, pokud se stal pracovní úraz v souvislosti s výkonem práce na pracovišti (například nevhodně zabezpečeným pracovištěm).

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    Jindřišská 907/10
    110 00, Praha

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek