Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je mimořádný způsob rozvázání pracovního poměru, kterou může zaměstnanec využít ve výjimečných případech stanovených zákoníkem práce.
Smrt zaměstnance v důsledku pracovního úrazu je tragickou událostí, která má mimořádně citlivé a závažné důsledky pro jeho rodinu a blízké. Kromě emocionálního dopadu přináší taková situace i řadu právních otázek týkajících se odškodnění pozůstalých. Je důležité mít přehled o právech, postupech a relevantních informacích, které pomohou rodině zemřelého zaměstnance získat náležité odškodnění.
Pracovní úraz je definován jako náhlá událost způsobená pracovní činností, při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů. K pracovnímu úrazu může dojít různými způsoby. O posouzení, zda se jedná o pracovní úraz či nikoli musí v krajních případech rozhodnout soud. Bohužel, někdy má pracovní úraz fatální a nezvratné následky. V takovém případě, tedy při úmrtí zaměstnance vstupují do popředí práva a nároky jeho pozůstalých.
Pozůstalí blízcí zemřelého zaměstnance mají nárok na určité formy odškodnění a náhrad, které by měly zmírnit ekonomickou zátěž v důsledku ztráty příjmu rodinného člena, častokrát třeba živitele rodiny. Tato odškodnění z pohledu pracovního práva zahrnují:
Pozůstalí mohou požadovat náhradu účelně vynaložených náklady na léčbu zaměstnance před smrtí. Poslední okamžiky života zaměstnance v této souvislosti často doprovázejí zvýšené náklady na jeho zdravotní i jinou péči. Nadto chce rodina strávit co možná nejvíce času s poškozeným rodiným příslušníkem.
Jedná se o finanční kompenzaci za ztrátu rodinného příjmu, který by zemřelý zaměstnanec přispíval do rodinného rozpočtu. Toto odškodné je obvykle vypočítáváno na základě průměrného příjmu zemřelého v určitém období před úrazem.
Výše této náhrady se odvíjí od toho, zda byl zemřelý zaměstnanec povinen k zajišťování výživy jedné osobě či více osobám. V případě výživy jedné osoby, má tato vyživovaná osoba právo na náhradu nákladů ve výši 50 % průměrného výdělku zemřelého. V případě vícero pozůstalých, k nimž mě zemřelý vyživovací povinnost, dosahuje náhrada nákladů na výživu 80 % průměrného výdělku.
Pozůstalí mohou také mít nárok na náhradu za utrpení a ztrátu emocionální opory v důsledku ztráty blízkého člověka.
V roce 2023 je jednorázová náhrada nemajetkové újmy pozůstalých stanovena na částku minimálně 786 200 Kč (jedná se o 20násobek částky 39 306 Kč – dle Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o vyhlášení průměrné mzdy za první až třetí čtvrtletí roku 2022, zaokrouhlený na celé stokoruny nahoru).
Novinkou, která platí od roku 2020 je také rozšíření okruhu osob, jimž náleží odškodnění, tedy náhrada nemajetkové újmy za emocionální a duševní strádání ze smrti blízkého člověka. Tento okruh tedy od roku 2020 zahrnuje i osoby v poměru rodinném nebo obdobném, které smrt zaměstnance pociťují jako vlastní újmu. Zpravidla se tedy jedná například o životního partnera, přítele apod. Pro tyto případy však zákon minimální výši náhrady nestanovuje a tyto osoby musí vznik újmy prokazovat.
Rodina zemřelého má rovněž nárok na náhradu nákladů spojených s pohřbem a pietními službami.
Ztráta blízkého člověka v důsledku pracovního úrazu je velmi náročná situace. Je však důležité, aby pozůstalí byli seznámeni se svými právy a dostalo se jim tak náležitého odškodnění, které jim pomůže zvládnout ekonomické a emocionální následky této tragédie. Odborná pomoc, právní poradenství a shromažďování důkazů jsou klíčové k zajištění spravedlivého odškodnění pro pozůstalé.
Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se vám či vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Neváhejte a obraťte se na nás. Pomůžeme vám v nelehké životní situaci.
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je mimořádný způsob rozvázání pracovního poměru, kterou může zaměstnanec využít ve výjimečných případech stanovených zákoníkem práce.
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem je mimořádný způsob ukončení pracovního poměru (pracovní smlouvy). Jedná se o nejsilnější právo zaměstnavatele ve vztahu k ukončení pracovní smlouvy pro podstatné porušení pracovních povinností zaměstnancem.
Práce v dnech pracovního volna bývá často spojována s přesčasy. Zaměstnanci se v souvislosti s výkonem své práce běžně setkávají s výkonem práce mimo základní pracovní dobu a tím související možností uplatnění nároků za práci přesčas.
Zaměstnanec má povinnost vykonávat práci pro svého zaměstnavatele v určené pracovní době. Výkon práce pro zaměstnavatele nad stanovený rámec dohodnuté pracovní doby (obvyklé pracovní doby) je obecně spojován s termínem práce přes čas. Práce zaměstnance „navíc“ oproti smluvně sjednanému závazku je kompenzována odměnou za práci přesčas.
Jindřišská 907/10
110 00, Praha
Přihlaste se k odběru novinek