Kdo posuzuje pracovní úraz?

Jak už jsme napsali v našem předešlém příspěvku, ne každé zranění automaticky znamená, že se jedná o pracovní úraz. Pokud se zaměstnanec a zaměstnavatel nemohou shodnout, zda se pracovní úraz stal nebo ne, musí jejich spor závazně vyhodnotit nestranný subjekt. Kdo závazně posoudí pracovní úraz si rozebereme v tomto článku.

Prvotní posouzení zdravotního úrazu

Rozhodnutí o uznaní pracovního úrazu je v první řadě na posouzení zaměstnavatele. Zaměstnavatel je povinen vést evidenci vzniklých pracovních úrazů a jejich příčinách. Z toho pramení povinnosti zaměstnavatele při vzniku pracovního úrazu provést zápis do evidence pracovních úrazů. Nadto musí dát zaměstnavatel zaměstnanci možnost podílet se na objasnění příčin vzniku úrazu, aby mohl být kvalifikován jako pracovní úraz (naše doporučení z hlediska postupu najdete v článcích zde a zde). Stejně tak musí zaměstnavatel oznámit vznik pracovního úrazu příslušným institucím státu (Policie – došlo-li ke spáchání trestného činu, příslušnému inspektorátu práce, báňskému úřadu – př. hornická činnost). Je-li pracovní úraz důvodný, postoupí zpravidla zaměstnavatel prověření pracovního úrazu pojišťovně. 

Nezapomínejte být aktivní při hledání a uplatnění vašich práv. Pokud nezískáte potřebné podklady, těžké se budete domáhat odškodnění. V případě úmrtí zaměstnance leží aktivita na pozůstalých, kteří rovněž mohou vůči zaměstnavateli uplatnit nárok na odškodnění

Proč jsou důležité povinnosti zaměstnavatele?

Pokud zaměstnavatel nesplní některou svoji povinnost podle zákona, získává zaměstnanec v případech pracovních úrazů možnost obrátit se na příslušné orgány k prošetření jeho postupu. V případě zjiš'tování příčin vzniku pracovního úrazu to bude hlavně inspekce práce, případně policie (byl-li spáchán trestný čin). Pro autoritativní vyhodnocení pracovního úrazu i vzniku práva zaměstnance na odškodné půjde hlavně o soud. Každé porušení práv zaměstnance zaměstnavatel lze následně využít v rámci navazujících řízení.

Pracovní úraz před soudem

Odmítá-li zaměstnavatel přijmout odpovědnost za vzniklý pracovní úraz (podle zákona), musí se zaměstnanec obrátit na soud. Jedině soud dokáže nezávisle zhodnotit, zda se pracovní úraz zaměstnanci stal nebo nestal.

Pozor na chyby. Někteří zaměstnanci v případě pracovního úrazu volí podnět příslušnému inspektorátu práce, aby jim přiznal odškodňující nároky. Inspektorát práce je v této souvislosti schopen posoudit provinění zaměstnavatele a uložit sankci. Inspektorát práce nicméně nezkoumá nároky zaměstnance související se vznikem pracovního úrazu. Závazné posouzení vzniklého pracovního úrazu, včetně vznesených nároků zaměstnance spadá do pravomoci soud. Chce-li zaměstnanec získat odškodnění pracovního úrazu, musí podat žalobu soudu.

Jak vám můžeme pomoci?

Pomáháme zaměstnancům s předběžným posouzením vzniklých úrazů a následně pomáháme při uplatnění nároků zaměstnance prostřednictvím expertů v oboru. Stal se vám pracovní úraz a potřebujete pomoci? Neváhejte a obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme.

Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?

Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. 

Kdo posuzuje pracovní úraz?

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

Z nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu vyplývá, že posttraumatická stresová porucha (PTSD) může být považována za pracovní úraz, pokud splňuje určité podmínky. Případ zaměstnance, který byl svědkem sesuvu zeminy na stavbě tunelu Blanka, poskytuje náhled do toho, jaké situace mohou být kvalifikovány jako pracovní úraz a jaký vliv to může mít na práva zaměstnance.

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    Jindřišská 907/10
    110 00, Praha

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek