Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je mimořádný způsob rozvázání pracovního poměru, kterou může zaměstnanec využít ve výjimečných případech stanovených zákoníkem práce.
I přes dlouhodobý pokles trendu pracovních úrazů v České republice se stále jedná o závažný problém v pracovním prostředí. Každý rok dochází k řadě incidentů, které mohou mít vážné následky nejen pro postižené pracovníky, častokrát se jedná o celoživotní následky (někdy dokonce i úmrtí). Je důležité si uvědomit, které pracovní úrazy patří mezi nejčastější a jakým způsobem lze riziko těchto úrazů minimalizovat. Na to se zaměříme v tomto příspěvku.
Pokud se vám stane pracovní úraz, pamatujte na naše doporučení. Jedině správný postup Vám zaručí, že na konci dostanete odškodnění všech nároků, na které máte ze zákona nárok.
Prevence pracovních úrazů je záležitostí společnou pro zaměstnavatele i zaměstnance. Zaměstnavatelé by měli zajistit bezpečné pracovní prostředí, poskytovat pravidelná školení a zaškolování, a dbát na dodržování bezpečnostních postupů. Zaměstnanci zase musí respektovat bezpečnostní pravidla, používat ochranné pomůcky a hlásit rizikové situace. Pouze společným úsilím lze dosáhnout snížení počtu pracovních úrazů v České republice.
Utrpěli jste pracovní úraz? Nevíte si rady s uplatněním nároku na odškodnění od zaměstnavatele? Pomáháme zaměstnancům s předběžným posouzením vzniklých úrazů a následně pomáháme při uplatnění nároků zaměstnance prostřednictvím expertů v oboru. Neváhejte a obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme.
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně.
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je mimořádný způsob rozvázání pracovního poměru, kterou může zaměstnanec využít ve výjimečných případech stanovených zákoníkem práce.
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem je mimořádný způsob ukončení pracovního poměru (pracovní smlouvy). Jedná se o nejsilnější právo zaměstnavatele ve vztahu k ukončení pracovní smlouvy pro podstatné porušení pracovních povinností zaměstnancem.
Práce v dnech pracovního volna bývá často spojována s přesčasy. Zaměstnanci se v souvislosti s výkonem své práce běžně setkávají s výkonem práce mimo základní pracovní dobu a tím související možností uplatnění nároků za práci přesčas.
Zaměstnanec má povinnost vykonávat práci pro svého zaměstnavatele v určené pracovní době. Výkon práce pro zaměstnavatele nad stanovený rámec dohodnuté pracovní doby (obvyklé pracovní doby) je obecně spojován s termínem práce přes čas. Práce zaměstnance „navíc“ oproti smluvně sjednanému závazku je kompenzována odměnou za práci přesčas.
Jindřišská 907/10
110 00, Praha
Přihlaste se k odběru novinek