Pád z výšky jako pracovní úraz

Pád z výšky patří k nebezpečným pracovním úrazům a mnohdy končí i smrtí. Proto co dělat, když se Vám tento úraz stane, se dozvíte v tomto článku. Jako pád z výšky je definován pád, který dosahuje vzdálenosti nejméně 1,5 m, tj. výškový rozdíl mezi místem, kde může dojít k pádu (pracoviště nebo komunikace), a nižší úrovní o dostatečné šířce a odolnosti k zastavení pádu. Patří sem pád z okna, střechy domu, lešení, ale také pád do šachty nebo studny. V hodně ohledech příčinou bývá nedbalost a nedodržování bezpečnostních pokynů.

Možné následky pádu z výšky

V nejlepším případě můžete vyváznout pouze s oděrkou či boulí na hlavě, ale důsledky mohou být i horší, protože mezi nejbezpečnější důsledky pádu patří: 

 • krvácení,
 • otřes mozku,
 • zlomenina lebeční kosti,
 • zlomenina nohy nebo ruky,
 • zlomenina pánve či hrudníku,
 • poranění páteře a míchy,
 • zabodnutí cizího tělesa do těla, 
 • šok,  
 • ztráta vědomí, 
 • zástava krevního oběhu.

První pomoc

Jestliže budete svědky pádu z výšky a budete poskytovat první pomoc. Tak v první řadě nepanikařte a zachovejte klidnou hlavu. Hlavně se zraněným nehýbejte, protože může mít poranění páteře nebo míchy. Pokud zraněný krvácí, zastavte krvácení, poté zamezte rotaci páteře a proveďte prohmatání zraněného, kdy prohmatem po celém těle identifikujete případná bolestivá místa, zlomeniny a případnou necitlivost v dolních končetinách. Samozřejmě zavolejte záchranou službu na čísle 155.

Nezapomeňte pracovní úraz nahlásit svému zaměstnavateli nebo oddělení lidských zdrojů, jež má povinnost zapsat pracovní úraz do knihy úrazů. Svůj pracovní úraz také nahlašte svému ošetřujícímu lékaři . To je důležité pro odškodnění za pracovní úraz a také pro bodové hodnocení pracovního úrazu. O tom jak, postupovat při pracovním úraze si můžete přečist naše předchozí články, jak postupovat při pracovním úraze 1. část a 2. část

Závěr

Závěrem lze konstatovat, že se jedná o velmi nebezpečný pracovní úraz, zejména na stavbách. Proto dodržujte veškeré bezpečnostní pravidla a postupy, mějte pracovní pomůcky, které Vás proti pádu ochrání (jištění, lešení se zábradlím, pracovní plošiny). Choďte ve výškách po površích u kterých jste si jistí, že Vás udrží a nepropadnou se s Vámi. 

Jak Vám můžeme pomoci?

Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemocí z povolání prostřednictvím právních expertů v oboru. Stal se Vám či Vašemu známému pracovní úraz a potřebujete pomoci. Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. My Vám pomůžeme. 

Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?

Sledujte nás také na sociální sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně a neváhejte nám kdykoli napsat.

Pád z výšky jako pracovní úraz

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

Z nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu vyplývá, že posttraumatická stresová porucha (PTSD) může být považována za pracovní úraz, pokud splňuje určité podmínky. Případ zaměstnance, který byl svědkem sesuvu zeminy na stavbě tunelu Blanka, poskytuje náhled do toho, jaké situace mohou být kvalifikovány jako pracovní úraz a jaký vliv to může mít na práva zaměstnance.

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

  Právo zaměstnance

  Jindřišská 907/10
  110 00, Praha

  Nenechte si uniknout nic důležitého

  Přihlaste se k odběru novinek