Zproštění odpovědnosti zaměstnavatele v praxi znamená, že i když se zaměstnanci prokazatelně stal pracovní úraz, zaměstnavtel nebude ze zákona povinen plnit část nároků zaměstnance. Půjde zejména o případy existence převažující příčiny pracovního úrazu na straně zaměstnance. Primárně zaměstnanec pocítí negativní důsledky vlastního porušení předepsaných pravidel. V tomto článku se budeme věnovat tomu, kdy se může odpovědnosti za způsobenou škodu zaměstnavatel zprostit a na co by si měl dát zaměstnanec pozor při uplatnění svých nároků.
Zproštění zaměstnavatele pracovního úrazu zaměstnance
Obecně jsou zaměstnavatelé povinni v případě pracovní úrazu nahradit zaměstnanci vzniklou újmu a odškodnění. Zákon však pamatuje na některé situace porušení povinnosti na straně zaměstnance, pro které zaměstnavateli umožňuje se náhrady újmy zaměstnanci zprostit. Zproštění může být úplné a/nebo částečné.
Základní situace zproštění zaměstnavatele v případě pracovního úrazu zaměstnance jsou vázány na:
- Porušení povinností bezpečnosti práce ze strany zaměstnance, pokud byl v této oblasti zaměstnavatelem řádně proškolen,
- Test zaměstnance zjistí přítomnost omamných a psychotropních látek zaměstnance raněného pracovním úrazem,
- Lehkomyslné jednání zaměstnance (bez přiměřeného důvodu nedůvodněně riskuje),
- Porušení právních povinností správního a trestního práva ze strany zaměstnance, které následně vede k pracovnímu úrazu.
Úplné zproštění zaměstnavatele za pracovní úraz
Plně se zprostit odpovědnosti za náhradu (odškodnění) se může zaměstnavatel ve dvou případech. Půjde o situace, kdy pracovní úraz vznikl:
- Zaviněným jednáním zaměstnance, který svým jednáním porušil právní, nebo ostatní předpisy anebo pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ačkoliv s nimi byl řádně seznámen a jejich znalost a dodržování byly soustavně vyžadovány a kontrolovány (proto je důležitá prevence v podobě BOZP a jiných předpisů na ochranu zdraví a života zaměstnanců)
- Vlivem omamných/psychotropních látek např. v důsledku opilosti zaměstnance nebo v důsledku zneužití jiných návykových látek a zaměstnavatel nemohl škodě nebo nemajetkové újmě zabránit.
a tyto skutečnosti jsou jedinou příčinou vzniklé škody. I z toho důvodu je vždy nezbytné zjistit konkrétní okolnosti vzniku i doklady k prokázání pracovních úrazů (proto naše doporučení zde a zde).
Částečné zproštění zaměstnavatele při pracovním úrazu
Částečně se může zaměstnavatel zprostit odpovědnosti za náhradu, pokud:
- v důsledku skutečností viz výše (zaměstnanec porušil právní nebo ostatní předpisy, zaměstnanec byl opilý nebo pod vlivem jiných návykových látek) vznikla zaměstnanci škoda, ale tyto skutečnosti nebyly jedinou příčinou škody
- zaměstnanec jednal lehkomyslně, přestože si musel vzhledem ke své kvalifikaci a zkušenostem být vědom, že si může způsobit újmu na zdraví
Porušení právních předpisů zaměstnancem
V případě, že si zaměstnanec způsobil pracovní úraz porušením předpisů a pokynů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (dále jen BOZP), může se zaměstnavatel zprostit odpovědnosti za náhradu. Protože ale důkazní břemeno leží na zaměstnavateli, musí prokázat
- zaměstnanec porušil právní předpisy
- tyto předpisy slouží k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (dále jen BOZP),
- zaměstnanec s nimi byl seznámen a jejich znalost a dodržování byly soustavně vyžadovány a kontrolovány.
V závislosti na tom, zda se bude jednat o jedinou příčinu nebo jednu z více příčin způsobené škody, bude se zaměstnavatel dovolávat úplného či částečného zproštění odpovědnosti za pracovní úraz.
Předpisy a pokyny k zajištění BOZP
Právní a ostatní předpisy k zajištění BOZP jsou předpisy, které upravují otázky ochrany života a zdraví. Celý předpis se nemusí týkat výlučně BOZP, ale musí upravovat alespoň nějaké otázky, které s BOZP souvisí.
Předpis nebo pokyn BOZP musí přímo stanovit určitý způsob jednání nebo konkrétní jednání zakazovat. Nestačí všeobecný pokyn, že má zaměstnanec jednat tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví a majetku.
Pokyny k zajištění BOZP může zaměstnavatel sdělovat písemně i ústně. Zaměstnavatel je povinen pokyny dostatečně konkretizovat tak, aby z nich vyplývaly jednoznačné povinnosti a zákazy.
Seznámení zaměstnanců s pokyny BOZP
Samostatná existence předpisu nebo pokynu BOZP nestačí pro zproštění se odpovědnosti. Zaměstnanec s nimi musí být řádně seznámen. Dodržování předpisů a pokynů musí být zaměstnavatelem vyžadovat a kontrolovat. Toho může zaměstnavatel dosáhnout např. pravidelným školením zaměstnanců.
Podstatné je, aby zaměstnanci předpisu nebo pokynu skutečně porozuměli. Porozuměním není, když si zaměstnanec pokyny pouze přečte. Pokud zaměstnavatel nevyžaduje a nekontroluje dodržování pokynů BOZP, nemůže se nikdy zcela zprostit odpovědnosti. V takovém případě se může zprostit pouze z části, i když zaměstnanec porušil předpis BOZP.
Právo zaměstnance pomáhá s pracovními úrazy
📞 Telefonicky: +420 773 014 007
📧 : info@pravozamestnance.cz
🏢 Prostřednictvím formuláře
Sociální sítě: Instagram, Facebook či LinkedIn
Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. Stejně tak jsme Vám oporou při řešení pracovních úrazů. Pro novinky rady a tipy práv zaměstnanců doporučejeme naši sekci blogu, případně sledování našich sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn. Děkujeme.