Zlomenina nohy jako pracovní úraz

Pracovní úrazy jsou bohužel nevyhnutelnou součástí pracovního života. V dřívějších článcích jsme psali o statistikách a trendech za rok 2022 na poli pracovních úrazů nebo také o nejčastějších pracovních úrazech v České republice. V tomto příspěvku se zaměříme na konkrétní pracovní úraz – zlomeninu nohy. Jakými právními aspekty se musíme zabývat, když dojde k pracovnímu úrazu spojenému se zlomeninou nohy? Jak postupovat, abyste mohli správně uplatnit své nároky na odškodnění? Níže uvádíme klíčové body, které je třeba vzít v úvahu.

 1. Oznámení pracovního úrazu: Každý pracovní úraz, včetně zlomeniny nohy, musíte neprodleně oznámit zaměstnavateli. Zaměstnavatel je povinen mít zavedený mechanismus pro hlášení pracovních úrazů, a to v souladu s právními předpisy.
 2. Zaměstnavatelova povinnost: Zaměstnavatel má zákonnou povinnost zajistit bezpečné pracovní prostředí a minimalizovat riziko pracovních úrazů. Pokud nedodrží tyto povinnosti a zlomenina nohy pracovníka je důsledkem nedostatečných bezpečnostních opatření, můžete jej pro toto porušení povinnosti žalovat u soudu.
 3. Lékařské ošetření: Zaměstnavatel by měl poskytnout pracovníkovi přístup k lékařské péči. Pokud dojde ke zlomenině nohy, je důležité zajistit rychlou a kvalitní lékařskou pomoc. Lékařské záznamy budou později klíčovými důkazy v případě nároku na náhradu. Jsou stěžejními zejména pro toho, kdo následně pracovní úraz posuzuje, ale také pro bodové ohodnocení závažnosti pracovního úrazu, a tedy pro míru finanční kompenzace. Bodové ohodnocení pracovního úrazu vychází z nařízení vlády č. 276/2015 Sb., o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. 
 4. Náhrada mzdy a dalších nákladů: Pracovník, který utrpí zlomeninu nohy v důsledku pracovního úrazu má nárok na náhradu mzdy za dobu pracovní neschopnosti.Toto se řídí pracovněprávními předpisy a zaměstnavatel by měl být pojištěn, aby mohl tuto náhradu poskytnout. Zaměstnanec má však také další nároky k pokrytí finančních výloh, které mu přiznává pracovní právo, o kterých se dočtete zde. 
 5. Pracovní úrazové pojištění: Většina právních systémů včetně České republiky vyžaduje, aby každý zaměstnavatel, který zaměstnává alespoň jednoho zaměstnance, měl uzavřené pracovní úrazové pojištění. Toto pojištění pomáhá pokrýt náklady na léčbu a náhradu při pracovním úrazu, včetně zlomeniny nohy. 
 6. Právo na odškodnění: Pokud pracovník utrpí zlomeninu nohy coby pracovní úraz, vzniká mu právo na odškodnění. Toto může pokrýt léčebné náklady, trvalé postižení a další škody. Výše kompenzace a náhrad se určuje pomocí bodového systému, o němž jsme podrobněji psali v tomto příspěvku. 
 7. Právní zastoupení: V případě složitějších situací, zejména pokud dojde ke sporu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem ohledně náhrady za pracovní úraz, může být vhodné najmout si právního zástupce. Zaměstnavatel totiž nehájí vaše zájmy, ale zájmy své, zpravidla aby jeho náklady bylo co nejmenší. V některých případech se může dokonce zaměstnavatel zprostit odpovědnosti za pracovní úraz. Právní odborníci na pracovní právo vám mohou pomoci chránit vaše práva a zajistit spravedlivou náhradu.

Obecný postup "Co dělat při pracovním úrazu" jsme pro vás popsali již v předchozích článích, přečíst si je můžete pod těmito odkazy - Co dělat při pracovním úrazu 1. část a 2. část.

 

 

Závěr

Zlomenina nohy v důsledku pracovního úrazu je závažnou situací, která znesnadní na delší dobu obvyklý způsob vašeho života. Je důležité, aby zaměstnavatelé a pracovníci byli obezřetní a řádně se starali o právní a lékařské aspekty této situace. Zajištění bezpečného pracovního prostředí, ochrana zaměstnance a dodržování příslušných právních předpisů je klíčem k minimalizaci rizika pracovních úrazů a spravedlivému zacházení s pracovníky, kteří se stali obětí těchto nešťastných událostí.

Jak vám můžeme pomoci?

Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemocí z povolání prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se vám či vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Neváhejte a kontaktujte nás prostřednictvím jednoduchého webového formuláře. My vám pomůžeme s jakýmkoli pracovněprávním případem

Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?

Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.

Zlomenina nohy jako pracovní úraz

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

Z nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu vyplývá, že posttraumatická stresová porucha (PTSD) může být považována za pracovní úraz, pokud splňuje určité podmínky. Případ zaměstnance, který byl svědkem sesuvu zeminy na stavbě tunelu Blanka, poskytuje náhled do toho, jaké situace mohou být kvalifikovány jako pracovní úraz a jaký vliv to může mít na práva zaměstnance.

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

  Právo zaměstnance

  Jindřišská 907/10
  110 00, Praha

  Nenechte si uniknout nic důležitého

  Přihlaste se k odběru novinek