Zlomenina nohy jako pracovní úraz

Pracovní úrazy jsou bohužel nevyhnutelnou součástí pracovního života. V dřívějších článcích jsme psali o statistikách a trendech za rok 2022 na poli pracovních úrazů nebo také o nejčastějších pracovních úrazech v České republice. V tomto příspěvku se zaměříme na konkrétní pracovní úraz – zlomeninu nohy. Jakými právními aspekty se musíme zabývat, když dojde k pracovnímu úrazu spojenému se zlomeninou nohy? Jak postupovat, abyste mohli správně uplatnit své nároky na odškodnění? Níže uvádíme klíčové body, které je třeba vzít v úvahu.

 1. Oznámení pracovního úrazu: Každý pracovní úraz, včetně zlomeniny nohy, musíte neprodleně oznámit zaměstnavateli. Zaměstnavatel je povinen mít zavedený mechanismus pro hlášení pracovních úrazů, a to v souladu s právními předpisy.
 2. Zaměstnavatelova povinnost: Zaměstnavatel má zákonnou povinnost zajistit bezpečné pracovní prostředí a minimalizovat riziko pracovních úrazů. Pokud nedodrží tyto povinnosti a zlomenina nohy pracovníka je důsledkem nedostatečných bezpečnostních opatření, můžete jej pro toto porušení povinnosti žalovat u soudu.
 3. Lékařské ošetření: Zaměstnavatel by měl poskytnout pracovníkovi přístup k lékařské péči. Pokud dojde ke zlomenině nohy, je důležité zajistit rychlou a kvalitní lékařskou pomoc. Lékařské záznamy budou později klíčovými důkazy v případě nároku na náhradu. Jsou stěžejními zejména pro toho, kdo následně pracovní úraz posuzuje, ale také pro bodové ohodnocení závažnosti pracovního úrazu, a tedy pro míru finanční kompenzace. Bodové ohodnocení pracovního úrazu vychází z nařízení vlády č. 276/2015 Sb., o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. 
 4. Náhrada mzdy a dalších nákladů: Pracovník, který utrpí zlomeninu nohy v důsledku pracovního úrazu má nárok na náhradu mzdy za dobu pracovní neschopnosti.Toto se řídí pracovněprávními předpisy a zaměstnavatel by měl být pojištěn, aby mohl tuto náhradu poskytnout. Zaměstnanec má však také další nároky k pokrytí finančních výloh, které mu přiznává pracovní právo, o kterých se dočtete zde. 
 5. Pracovní úrazové pojištění: Většina právních systémů včetně České republiky vyžaduje, aby každý zaměstnavatel, který zaměstnává alespoň jednoho zaměstnance, měl uzavřené pracovní úrazové pojištění. Toto pojištění pomáhá pokrýt náklady na léčbu a náhradu při pracovním úrazu, včetně zlomeniny nohy. 
 6. Právo na odškodnění: Pokud pracovník utrpí zlomeninu nohy coby pracovní úraz, vzniká mu právo na odškodnění. Toto může pokrýt léčebné náklady, trvalé postižení a další škody. Výše kompenzace a náhrad se určuje pomocí bodového systému, o němž jsme podrobněji psali v tomto příspěvku. 
 7. Právní zastoupení: V případě složitějších situací, zejména pokud dojde ke sporu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem ohledně náhrady za pracovní úraz, může být vhodné najmout si právního zástupce. Zaměstnavatel totiž nehájí vaše zájmy, ale zájmy své, zpravidla aby jeho náklady bylo co nejmenší. V některých případech se může dokonce zaměstnavatel zprostit odpovědnosti za pracovní úraz. Právní odborníci na pracovní právo vám mohou pomoci chránit vaše práva a zajistit spravedlivou náhradu.

Obecný postup "Co dělat při pracovním úrazu" jsme pro vás popsali již v předchozích článích, přečíst si je můžete pod těmito odkazy - Co dělat při pracovním úrazu 1. část a 2. část.

 

 

Závěr

Zlomenina nohy v důsledku pracovního úrazu je závažnou situací, která znesnadní na delší dobu obvyklý způsob vašeho života. Je důležité, aby zaměstnavatelé a pracovníci byli obezřetní a řádně se starali o právní a lékařské aspekty této situace. Zajištění bezpečného pracovního prostředí, ochrana zaměstnance a dodržování příslušných právních předpisů je klíčem k minimalizaci rizika pracovních úrazů a spravedlivému zacházení s pracovníky, kteří se stali obětí těchto nešťastných událostí.

Jak vám můžeme pomoci?

Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemocí z povolání prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se vám či vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Neváhejte a kontaktujte nás prostřednictvím jednoduchého webového formuláře. My vám pomůžeme s jakýmkoli pracovněprávním případem

Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?

Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.

Zlomenina nohy jako pracovní úraz

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

  Právo zaměstnance

  Jindřišská 907/10
  110 00, Praha

  Nenechte si uniknout nic důležitého

  Přihlaste se k odběru novinek