Odstupné při pracovním úrazu

Jedním ze zákonných nároků zaměstnance při pracovním úrazu, které přichází v úvahu je nárok na odstupné. Ne, každý pracovní úraz nárok na odstupné založí. Nicméně, pokud je následkem pracovního úrazu takový zásah do zdraví zaměstnance, že nemůže dále vykonávat dosavadní práci, může vzniknout povinnost skončení pracovního poměru a souvisejí nárok na odstupné.

Podmínky pracovního úrazu s nárokem na odstupné

Poranění v práci automaticky nezakládá práva z pracovního úrazu. Aby se jednalo o pracovní úraz, musí být naplněny všechny zákonem stanovené definiční prvky. Pro přiznání nároků z pracovního úrazu je pak zásadní, zda zaměstnanec dodržel při výkonu práce pravidla bezpečnosti práce a zda neporušil povinnosti stanovené zákonem. Rovněž se nesmí jednat o pochybení zaměstnance, které vzniklo jeho vlastním protiprávním jednáním (přestupek, trestný čin, jiný delikt,…).

Kdy vzniká nárok na odstupné při pracovním úrazu?

Odstupné náleží jen zaměstnanci, kterému byla udělena výpověď ze strany zaměstnavatele ze zdravotních důvodů. Zaměstnanec vlivem pracovního úrazu ztratil podle lékařského posudku ztratil zdravotní způsobilost vykonávat práci pro zaměstnavatele. Následkem pracovního úrazu tedy nemůže vykonávat práci a jeho neschopnost byla uznána lékařem. K tomu musí zaměstnavatel přistoupit k výpovědi. Vznik nárok na odstupné je vázán na skončení pracovního poměru.

Omezení nároku na odstupné při pracovním úrazu

Právo na odstupné nevznikne, pokud zaměstnavatel pracovní poměr neukončí výpovědí ze zdravotního důvodu. Pokud pracovní poměr neskončí, nárok na odstupné zaměstnanci nevzniká. Proto se zaměstnavatel může snažit hledat všemožné výmluvy, aby nemusel výpověď předat. 

Zaměstnavatel se může snažit provést přeřazení zaměstnance na jinou pracovní pozici, aby odpovídala zdravotní indispozici zaměstnance. Tento postup může a nemusí být v souladu s pracovněprávními předpisy. Pokud zaměstnavatel hledá způsoby, jak omezit vaše práva z pracovního úrazu, měli byste se obrátit na odborníka. Z naší zkušenosti se bez tlaku experta často situace neobrátí k lepšímu.

TIP: Doporučujeme v případě pokusů zaměstnavatele o přeřazení kontaktovat profesionály, kteří Vám poradí.

Výše nároku na odstupné při pracovním úrazu

Dojde-li k výpovědi zaměstnavatel z důvodu pracovního úrazu, náleží zaměstnanci odstupné podle ustanovení § 67 dost. 2 zákoníku práce.

Výše odstupného činí nejméně 12 násobek průměrného výdělku zaměstnance (zaměstnavatel může poskytnout i více). Stejná výše by zaměstnanci náležela, pokud by ze zdravotního důvodu došlo k rozvázání pracovního poměru dohodou (pokud nevymezíte správně, může zaměstnavatel Váš nárok krátit - doporučujeme řešit s námi nebo právníkem).

Pro určení výše odstupného se vyhází z průměrného výdělku zaměstnance dosaženého v předchozím kalendářním čtvrtletí. Pokud zaměstnanec vlivem pracovního úrazu neodpracoval alespoň 21 dnů, bude se pro účely výpočtu vycházet z tzv. Pravděpodobného výdělku (kolik by zaměstnanec dosáhl, pokud by pracoval). 

TIP:Zaměstnavatel Vás může krátit při výpočtu výše odstupného. Doporučujeme obrátit se na experty, abyste měli jistotu, že Váš nárok je skutečně podle zákona.

Průměrný výdělek

Průměrný hrubý měsíční výdělek se stanoví tak, že se průměrný hodinový výdělek přepočítá na jeden měsíc podle průměrného počtu pracovních hodin připadajících na jeden měsíc v průměrném roce, který má pro tento účel 365,25 dnů, a že se průměrný hodinový výdělek vynásobí týdenní pracovní dobou zaměstnance a koeficientem 4,348, který vyjadřuje průměrný počet týdnů připadajících na jeden měsíc v průměrném roce

Odstupné se stanoví v hrubé výši, počítejte, že zaměstnavatel z něj odvede povinné odvody, které byste jako zaměstnanec pro tyto případy museli uhradit.

Znejte svá práva zaměstnance

Právo zaměstnance je portál zaměřený na pomoc zaměstnancům ve sporech se zaměstnavateli. Máte-li pracovní úraz, neplatnou výpověď, neproplacené nároky na mzdu, odstupné, pomůžeme Vám. Pomáháme zaměstnancům zorientovat se ve světe jejich pracovních práv. 

Kontaktujte Právo zaměstnance

📞 Telefonicky: +420 773 014 007

📧 : info@pravozamestnance.cz

🏢 Prostřednictvím formuláře

Sociální sítě: InstagramFacebook či LinkedIn

Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. Stejně tak jsme Vám oporou při řešení pracovních úrazů. Pro novinky rady a tipy práv zaměstnanců doporučejeme naši sekci blogu, případně sledování našich sociálních sítích InstagramFacebook či LinkedIn. Děkujeme.

 

Odstupné při pracovním úrazu

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Pracovní úraz s mírnými následky

Pracovní úraz s mírnými následky

Pracovní úraz s mírnými následky je poškození zdraví zaměstnance působením vnějších vlivů při výkonu práce, které vyvolá porušení zdraví zaměstnance s minimální a/nebo žádnou dobou dočasné pracovní neschopnosti. Zpravidla jde o případy, kdy není nutná zásadnější lékařská péče, a pacient je po stabilizaci zdravotního prakticky ihned propuštěn mimo lékařské zařízení. Pracovní úraz s mírným následkem tak zaměstnanci umožní bezpečný návrat do práce, aby vykonával původní činnost pro zaměstnavatele.

Oznámení pracovního úrazu zaměstnance

Oznámení pracovního úrazu zaměstnance

Pracovní úraz může potkat kohokoliv z nás. Pokud se vám stane úraz při výkonu pracovní činnosti nebo v přímé souvislosti s ní, je důležité znát své povinnosti i práva. Jednou z povinností zaměstnance v oblasti pracovních úrazů je oznámení zaměstnavateli, že se pracovní úraz stal a jaké okolnosti vznik úrazu doprovázely. Správný postup zaměstnance při oznámení pracovního úrazu je klíčový i pro zajištění vašich nároků na odškodnění pracovního úrazu a pro vaši právní ochranu.

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    O vaše práva zaměstnance se stará Advokátní kancelář Ing. Mgr. Ladislav Šmarda, se sídlem v Olomouci a Praze, ČAK 18060
    ,

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek