Raynadův syndrom jako nemoc z povolání

Jedná se o onemocnění tepenného systému, kdy nejčastěji jsou postiženy prsty horních končetin. Charakteristickým příznakem je chladové bělání prstů na rukou. Je to přirozená reakce těla na stres a chlad. Dělí se na primární syndrom, který je samostatnou nemocí a sekundární, jež je průvodcem některé z nemocí, například: roztroušená skleróza, artróza. V tomto článku se dozvíte jak ho rozpoznat, jak ho léčit a jak mu předcházet.

Co je Raynadův syndrom?

Jeho nejznámějšími příčinami je práce s vybrujícími nástroji jako jsou brusky, sbíječky, vrtačky. Další příčinou může být dlouhý pobyt v zimě a chladu. Ze začátku se nemoc projevuje pocitem znecitlivění po kterém následuje bodavá bolest nebo znecitlivění končetiny. Tato fáze trvá většinou 30 minut, avšak u některých lidí nemusí být vůbec přítomná a projevuje se u nich až druhá tzv. cyanotická fáze, která už je bolestivější, protože se z přitékající krve odčerpá kyslík a tkáň tak zmodrá a je teplejší než v první fázi.

Raynadův syndrom jako nemoc z povolání?

Významnou přičinou onemocnění je práce s vibračními nástroji a chladném prostředí. Působením zevních přičin, které mohou mít původ ve vykonávané práci tak může docházet k postupné degradaci zdraví zaměstnance až do podoby nemoci z povolání

Léčba Raynaudova syndromu je závislá na tom, zda se jedná o primární nebo sekundární formu syndromu. Jestliže se jedná o sekundární formu, zaměřte se na problém, který ho způsobuje, a ten řešte. Jestliže se jedná o primární formu, bude léčba kombinovat farmakologické a nefarmakologické metody. Pro farmakologickou léčbu se nejčastěji používají blokátory kalciových kanálů. 

Avšak jestliže se léčbě chcete úplně vyhnout zaměřte se na prevenci vzniku. V rámci prevence se zaměřte na tyto postupy:

  • noste teplé oblečení, které ochrání celé Vaše tělo,
  • chraňte se před škodlivými vibracemi a dalšími mechanickými vlivy,
  • vyhýbejte se příliš těsné obuvi a rukavicím, 
  • vynechejte úplně kouření,
  • dodržujte dostatečný pitný režim.

Je-li onemocnění uznán jako nemoc z povolání máte podobné nároky jako v případě pracovního úrazu. Zaměstnavatel by s vámi měl ukončit pracovním poměr výpovědí ze zdravotního důvodu, pokud Vám nemůže přidělit jinou práci, odpovídající vašem profesnímu zařazení. Následně máte nárok na odstupné, rentu a odškodnění nároků v souvislosti s onemocněním.

Znejte svá práva zaměstnance

Pokud máte podezření, že se u Vás tyto příznaky projevují či Vám lékař diagnostikoval tuto nemoc, měli byste uvážit a poradit se s odborníkem, zda důvodem onemocnění není práce, kterou vykonáváte. Pokud Vám bude uznán Raynadův syndrom jako nemoc z povolání, máte nárok na odškodnění od zaměstnavatele. Neznáte své nároky? Nevíte, jak postupovat, aby Vám byla uznána nemoc z povolání? Obraťte se na nás, my Vám pomůžeme. Zabýváme se nároky zaměstnanců spojenými s pracovními úrazy, neplatnou výpovědí, odstupným, neplatným okamžitým zrušením pracovního poměru i jinými případy z pracovního práva. 

Kontaktujte Právo zaměstnance

📞 Telefonicky: +420 773 014 007

📧 : info@pravozamestnance.cz

🏢 Prostřednictvím formuláře

Sociální sítě: InstagramFacebook či LinkedIn

Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. Stejně tak jsme Vám oporou při řešení pracovních úrazů. Pro novinky rady a tipy práv zaměstnanců doporučejeme naši sekci blogu, případně sledování našich sociálních sítích InstagramFacebook či LinkedIn. Děkujeme.

Raynadův syndrom jako nemoc z povolání

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Pracovní úraz a vliv osobního zavinění

Pracovní úraz a vliv osobního zavinění

Utrpěli jste pracovní úraz a váš zaměstnavatel nebo pojišťovna tvrdí, že si za něj můžete sami? Tato snaha „svalit vinu“ na zraněného zaměstnance je bohužel častá. Mnoho lidí si myslí, že když porušili nějaký předpis nebo udělali chybu, nemají nárok na plné odškodnění. Je-li pracovní úraz následkem chyby zaměstnance, vždy probíhá posouzení, jak se jeho chyba promítla do příčin jeho vzniku. I přes chybu zaměstnance může vám může náležet plné odškodnění pracovního úrazu, nebo alespoň jeho poměrná část. Český zákoník práce chrání zaměstnance mnohem více, než si většina lidí uvědomuje.

Je to pracovní úraz? Klíčové otázky pro určení nároku na odškodnění

Je to pracovní úraz? Klíčové otázky pro určení nároku na odškodnění

Určení, zda se událost kvalifikuje jako pracovní úraz, není vždy jednoduché. S rozvojem moderního pracovního prostředí, flexibilní pracovní doby a rozmanitosti pracovních činností se setkáváme se stále novými hraničními situacemi. Ty na první pohled neumožňují jednoznačně určit, zda úraz spadá pod režim pracovních úrazů. Správná kvalifikace je přitom naprosto zásadní pro váš nárok na odškodnění a rozsah poskytovaných jednotlivých nároků z pracovního úrazu

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    O vaše práva zaměstnance se stará Advokátní kancelář Ing. Mgr. Ladislav Šmarda, se sídlem v Olomouci a Praze, ČAK 18060
    ,

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek