Raynadův syndrom jako nemoc z povolání

Jedná se o onemocnění tepenného systému, kdy nejčastěji jsou postiženy prsty horních končetin. Charakteristickým příznakem je chladové bělání prstů na rukou. Je to přirozená reakce těla na stres a chlad. Dělí se na primární syndrom, který je samostatnou nemocí a sekundární, jež je průvodcem některé z nemocí, například: roztroušená skleróza, artróza. V tomto článku se dozvíte jak ho rozpoznat, jak ho léčit a jak mu předcházet.

Příčiny a projevy

I když příčiny primárního Raynaudova syndromu nejsou úplně zcela známy, tak se vyskytuje častěji u žen než u mužů. Jeho nejznámějšími příčinami je kouření, práce s vybrujícími nástroji jako jsou brusky, sbíječky, vrtačky. Další příčinou může být dlouhý pobyt v zimě a chladu. Ze začátku se nemoc projevuje pocitem znecitlivění po kterém následuje bodavá bolest nebo znecitlivění končetiny. Tato fáze trvá většinou 30 minut, avšak u některých lidí nemusí být vůbec přítomná a projevuje se u nich až druhá tzv. cyanotická fáze, která už je bolestivější, protože se z přitékající krve odčerpá kyslík a tkáň tak zmodrá a je teplejší než v první fázi.

Léčba a prevence

Léčba Raynaudova syndromu je závislá na tom, zda se jedná o primární nebo sekundární formu syndromu. Jestliže se jedná o sekundární formu, zaměřte se na problém, který ho způsobuje, a ten řešte. Jestliže se jedná o primární formu, bude léčba kombinovat farmakologické a nefarmakologické metody. Pro farmakologickou léčbu se nejčastěji používají blokátory kalciových kanálů. 

Avšak jestliže se léčbě chcete úplně vyhnout zaměřte se na prevenci vzniku. V rámci prevence se zaměřte na tyto postupy:

 • noste teplé oblečení, které ochrání celé Vaše tělo,
 • chraňte se před škodlivými vibracemi a dalšími mechanickými vlivy,
 • vyhýbejte se příliš těsné obuvi a rukavicím, 
 • vynechejte úplně kouření,
 • dodržujte dostatečný pitný režim.

Kromě těchto věcí Vám mohou pomoct koupele rukou a nohou střídavě v chladné a teplé vodě, jemné masáže nebo speciální cviky na protažení prstů.

Závěr

Pokud máte podezření, že se u Vás tyto příznaky projevují či Vám lékař diagnostikoval tuto nemoc, měli byste uvážit a poradit se s odborníkem, zda důvodem onemocnění není práce, kterou vykonáváte. Pokud Vám bude uznán Raynadův syndrom jako nemoc z povolání, máte nárok na odškodnění od zaměstnavatele. Neznáte své nároky? Nevíte, jak postupovat, aby Vám byla uznána nemoc z povolání? Obraťte se na nás, my Vám pomůžeme.

Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?

Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoliv napsat. 

Raynadův syndrom jako nemoc z povolání

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

Z nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu vyplývá, že posttraumatická stresová porucha (PTSD) může být považována za pracovní úraz, pokud splňuje určité podmínky. Případ zaměstnance, který byl svědkem sesuvu zeminy na stavbě tunelu Blanka, poskytuje náhled do toho, jaké situace mohou být kvalifikovány jako pracovní úraz a jaký vliv to může mít na práva zaměstnance.

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

  Právo zaměstnance

  Jindřišská 907/10
  110 00, Praha

  Nenechte si uniknout nic důležitého

  Přihlaste se k odběru novinek