Působením zevních vlivů na vašem pracovním prostředí může dojít k popálení. Gastro provoz bývá spojen s užíváním velmi horkých povrchů a tekutin. Jednou z nejčastějších nehod při poskytování stravovacích služeb na těchto pracovištích bývá popálenina olejem jako pracovní úraz. V tomto článku se dozvíte, co dělat, jestliže se popálíte v pracovní době a jak se případně domáhat odškodnění, pokud se stal pracovní úraz v souvislosti s výkonem práce na pracovišti (například nevhodně zabezpečeným pracovištěm).
Popálení olejem jako pracovní úraz zaměstnance
Vy i ostatní zaměstnanci jste povinni neprodleně po vzniku popálení olejem jako pracovní úraz neprodleně hlásit svému zaměstnavateli. Povinností zaměstnavatele je provést záznam do knihy pracovních úrazů. Kniha pracovních úrazů poskytuje základní informace o tom, jak se celý incident stal a jakým způsobem došlo k zásahu do zdraví zaměstnance na pracovišti.
Jako zaměstnanec, kterému se pracovní úraz popálení olejem stal máte možnost získat informace a záznamy vzniklého úrazu, který bude uveden právě v knize úrazů. Pro uplatnění vašich nároků doporučujeme kontaktovat zaměstnavele, aby Vám poskytl kopie provedeného záznamu.
Prohlídka poranění u lékaře je takřka vždy nutností, pokud máte zájem uplatnit v budoucnu nároky spojené s pracovním úrazem. Tento krok je důležitý i pro bodové ohodnocení pracovního úrazu podle vyhlášky vlády č. 277/2015 Sb. Také vlivem popálení může dojít ke ztížení společenského uplatnění a Vy tak máte nárok na náhradu škody, kterou jste si pracovním úrazem způsobili.
Jak postupovat při pracovním úrazu?
Zjednodušeně jako zaměstanec musíte vznik pracovního úrazu oznámit zaměstnavatel. Následně proběhne prošetření události, která k poškození zdraví zaměstannce vedla (popálení olejem). Zaměstnanec poškozený pracovním úrazem by měl neprodleně vyhledat lékařskou pomoc. Vaším cílem je zamezení poškození zdraví, ale i zhodnocení zásahu odborníkem (lékařem). Nezapomínejte uvést, že k popálení olejem došlo při práci pro zaměstnavatele (jde-li o pracovní úraz). Lékařské zprávy a záznamy vašeho zdravotního stavu bude třeba následně použít pro uplatnění nároků z pracovního úrazu u zaměstnavatele.
Jak postupovat v případě pracovního úrazu si můžete přečíst v předchozích příspěvcích: Jak postupovat v případě pracovního úrazu část 1. a část 2..
Rozdělení popálenin
První stupeň popáleniny je bolestivý, ale dá se snadno ošetřit a po několika dnech se pokožka zregeneruje. Typicky se jedná o spálení na slunci.
Druhý stupeň popáleniny je hlubší a dělí se na dvě podskupiny. Jestliže se jedná o první podskupinu, tak je zasažena vrchní část kůže a kapiláry, drobné cévy, jež se nacházejí v kůži. Příznakem tohoto typu popálení je puchýř naplněný průhlednou kapalinou, který se objeví na místě popáleniny. Samotná popálenina se zahojí za nějaké 2-3 týdny. Typickým úrazem je opaření se vřelou vodou nebo párou, nebo popáleniny od oleje. Jestliže se jedná o druhou podskupinu, tak je zasažena hlubší část kůže a po zahojení se Vám na místě vytvoří jizva. Hojení tohoto popálení trvá 3-6 týdnů a příčinou bývá popálení ohněm.
Při třetím stupni, který je závažný, dochází k nevratnému poškození celé kůže, kdy je kůže bílá až šedá a hojení vyžaduje kožní štěp.
Nejzávažnějším stupněm je čtvrtý stupeň, kdy je poškozená celá kůže i podkožní tkanivo, svaly a kosti.
Příčiny popálenin jsou různé a záleží na druhu vykonávané práce. Nicméně svoji povahou vždy míří na situaci vzniku pracovního úrazu horkého oleje, který se užívá na přípravu pokrmů. Pracovním úrazem je popálenina vzniklá z provozu na pracovišti. Dalšími možnými příčinami může být popálení se ohněm, chemikáliemi a mnoho dalšího.
- Popáleného místa se nedotýkejte a
- co možná nejrychleji proveďte ochlazení postiženého místa pod studenou tekoucí vodu.
- Ochlazením přivodíte nejen úlevu, ale zabráníte dalšímu poškození tkání.
- Navíc můžete snížit rozsah popálení olejem.
- Při rozsáhlejší popálenině vždy zavolejte záchrannou službu a dodržujte pokyny.
- Při závažnějším popálení počkejte až přijede záchranná služba a řiďte se pokyny operačního střediska.
Právo zaměstnance při pracovním úrazu
Závěrem lze konstatovat, že popálenina může být rovněž závažným pracovním úrazem. Proto vždy dodržujte veškeré bezpečnostní předpisy a opatrně manipulujte s hořlavými látkami a otevřeným ohněm či jeho zdrojem.
Jak Vám můžeme pomoci?
Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemoci z povolání prostřednictvím expertů v oboru. Stal se Vám či Vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. My Vám pomůžeme.
Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.