Pracovní úraz při kontaktu s nebezpečnými látkami

Pracovní úraz při kontaktu s nebezpečnými látkami

V dnešním příspěvku se budeme věnovat pracovnímu úrazu způsobenému nebezpečnými látkami.

Pokud pracujete s nebezpečnými látkami a teprve dlouhodobým působením těchto látek u vás dojde k poruše zdraví, bude se jednat o nemoc z povolání, čemuž jsme se věnovali v dřívějším příspěvku.

Pracovní úraz

Pracovní úraz je charakteristický tím, že vlivem okolností dojde k porušení vašeho zdraví. U práce s nebezpečnými látkami bude typický pracovní úraz např. poleptání nebo popálení. Pokud k takovému zranění dojde, máte nárok na náhradu škody. Nárok máte i na vzniklou nemateriální újmu, jako je např. bolestné, ztížení společenského uplatnění apod. Nárok na náhradu škody nemáte v případě, že k pracovnímu úraz došlo, protože jste porušili právní (nebo jiné) předpisy nebo protože k pracovnímu úrazu došlo v důsledku vaší opilosti či zneužití jiných návykových látek.

Co dělat po pracovním úrazu

O pracovním úrazu musíte zaměstnavatele bezodkladně informovat. Pravděpodobně vás bude prohlížet lékař, ať už v nemocnici (při akutních stavech) nebo praktický lékař. Nezapomeňte zdůraznit, že k pracovnímu úrazu došlo v práci, uveďte všechny okolnosti úrazu, kdy se úraz stal, jak, podrobně popište všechny důsledky úrazu.

Dbejte na to, že zaměstnavatel uvedl váš úraz do knihy pracovních úrazů. Sepište si seznam svědků, kteří pracovní úraz viděli. Pokud pracujete na monitorovaném pracovišti, požádejte zaměstnavatele o záznam pracovního úrazu. Zaměstnavatel s vámi může chtít uzavřít dohodu o vypořádání za pracovní úraz. Bez konzultace s právníkem nic nepodepisujte. Zejména pokud nemáte představu, na jak vysokou částku máte nárok, doporučujeme dohodu o vypořádání nejprve konzultovat s odborníkem.

Bolestné

V případě poškození zdraví nebezpečnými látkami budete mít zpravidla nárok i na bolestné a ztížení společenského uplatnění. Jednotlivé poruchy zdraví uvádí nařízení vlády. Bolest a ztížení společenského uplatnění zákonodárce ohodnotil v bodech – u každé poruchy zdraví vyhodnotil míru závažnosti zranění a určil počet bodů každé poruchy zdraví. Hodnota jednoho bodu je 1% průměrné mzdy. Bodové ohodnocení vynásobíte hodnotou bodu v korunách českých (podle průměrné mzdy za každý rok, to stanoví Český statistický úřad).

Platí, že čím vážnější porucha zdraví, tím větší náhrada za ně. Tak např. popálení úst má hodnotu až 100 bodů, kdežto poleptání jícnu 300 – 400 bodů. V případě, že vaše zranění neodpovídá žádnému zranění z tabulky, přiřadí jej posuzující lékař ke zranění, které je s ním povahou, rozsahem, tíží a dopadem nejvíce srovnatelné.

Bodové hodnocení lékař provádí ve chvíli, kdy je váš zdravotní stav ustálený. Lékař bodové hodnocení navýší, pokud došlo k dalším komplikacím (např. infekce rány, zánětu žil, opakovaným převazům rozsáhlých popálenin apod.).

Závěr

Zaměstnavatel má povinnost vám zajistit bezpečné pracovní prostředí. Přesto se můžete v práci zranit, zejména v případě, kdy pracujete s nebezpečnými látkami. O pracovním úrazu okamžitě uvědomte zaměstnavatele a shromážděte všechny dokumenty týkající se pracovního úrazu. Zaměstnavatel může být na případy pracovního úrazu pojištěn, proto bude váš pracovní úraz zkoumat kriticky. Proto doporučujeme dodržet tento postup při pracovních úrazech.

Jak Vám můžeme pomoci?

Stal se vám pracovní úraz a zaměstnavatel na Vás tlačí s dohodou o vypořádání? Nevíte, na co přesně máte nárok? Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme. Formulář najdete zde

Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?

Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. 

Pracovní úraz při kontaktu s nebezpečnými látkami

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    Jindřišská 907/10
    110 00, Praha

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek