Jak se určuje výše odškodnění za zranění na pracovišti

Pracovní úrazy jsou nejen nepříjemnými událostmi, které postihují zaměstnance, ale také znamenají značné náklady na náhrady a kompenzace. Tyto náhrady je povinen vyplatit zaměstnancům zaměstnavatel. Vzhledem k tomu, že se jedná častý problém v zaměstnání (o nějčastějších pracovních úrazech se dočtete zde), měli byste vědět, jakým způsobem se posuzuje odškodnění za úraz na pracovišti. Jedním ze způsobů, jak se náhrada za zranění na pracovišti určuje, je bodové ohodnocení pracovního úrazu. Tento systém pomáhá stanovit míru náhrady na základě závažnosti zranění a jeho dopadu na pracovníka.

O tom, kdo posuzuje pracovní úraz jsme již psali, nyní si osvětlíme, jakým způsobem se určuje výše odškodnění za pracovní úraz

Co je bodové ohodnocení pracovního úrazu?

Bodové ohodnocení pracovního úrazu je metoda používaná k určení, jak závažný je pracovní úraz a jakým způsobem by měla být náhrada stanovena, tedy jaké finanční výše náhrada dosahuje. Tento systém vychází z různých kritérií a faktorů, které se týkají jak samotného úrazu, tak i jeho důsledků pro postiženého zaměstnance.

Bodové ohodnocení pracovního úrazu vychází z nařízení vlády č. 276/2015 Sb., o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání.

Jak se provádí bodové ohodnocení?

Bodové ohodnocení pracovního úrazu se provádí na základě několika klíčových faktorů, které zahrnují:

 1. Závažnost zranění: Prvním kritériem je závažnost samotného zranění. Některé úrazy mohou být mírné a vyžadovat jen krátkodobou léčbu, zatímco jiné mohou být vážné a mít dlouhodobé nebo trvalé následky.
 2. Délka doby pracovní neschopnosti: Doba, po kterou je zaměstnanec práce neschopný v důsledku zranění, hraje důležitou roli. Delší doba pracovní neschopnosti zpravidla znamená vyšší bodové ohodnocení.
 3. Léčba a rehabilitace: Jaká léčba a rehabilitace jsou vyžadovány pro zotavení zraněného zaměstnance? Náročnější a dražší léčba může znamenat vyšší bodové ohodnocení.
 4. Trvalé následky: Pokud pracovní úraz způsobí trvalé následky, jako je ztráta funkce nebo invalidita, také to ovlivňuje bodové ohodnocení.
 5. Ztráta příjmu: Ztráta příjmu kvůli pracovnímu úrazu se také zohledňuje při určování bodového ohodnocení.
 6. Profese a zaměstnavatel: Některé profese mohou být spojeny s vyšším rizikem pracovních úrazů, a to může ovlivnit bodové ohodnocení.

Jaký je výsledek bodového ohodnocení?

Bodové ohodnocení pracovního úrazu vede ke stanovení výše náhrady nebo kompenzace, na kterou má zaměstnanec nárok na základě závažnosti zranění. Čím vyšší je bodové ohodnocení, tím větší náhrada je obvykle poskytnuta. V přílohách k nařízení vlády č. 276/2015 Sb. nalezneme přímo tabulky, které jasně stanoví, jaký typ zranění má jaké bodové ohodnocení, a tudíž jaký to má finanční dopad. Jinak řečeno, jak vysoká bude míra finanční kompenzace za vzniklou bolest a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání.

Stejný bodový systém se uplatňuje rovněž při určování výše náhrady za nemoc z povolání. Tomuto tématu jsme se věnovali v našich dřívějších příspěvcích. Přečtěte si, co je to vlastně nemoc z povolání či jaké jsou nějčastější nemoci z povolání v České republice. 

Hodnota jednoho bodu v rámci bodového ohodnocení pracovního úrazu je pohyblivá a jeho výše se vypočítává pro každý rok individuálně. Při výpočtu se vychází z průměrné hrubé mzdy v předchozím roce.

Hodnota jednoho bodu v roce 2023 je stanovena na částku 393,06 Kč.

Práva zaměstnance a povinnosti zaměstnavatele

Zaměstnanci by měli být obeznámeni s tím, jaká jsou jejich práva v případě pracovního úrazu a jakým způsobem se určuje náhrada.  Zaměstnavatelé mají povinnost zajistit bezpečné pracovní prostředí a měli by zajistit jednotný postup při nahlášení a řešení pracovních úrazů. Co dělat, když se vám přihodí pracovní úraz se dočtete v tomto příspěvku - Co dělat při pracovním úrazu 1. část a 2. část.

Bodové ohodnocení pracovního úrazu je důležitým nástrojem pro určení náhrady za zranění na pracovišti. Pomáhá zajistit spravedlivou náhradu za ztráty, které zaměstnanci utrpí v důsledku pracovního úrazu. Je proto důležité mít o tomto systému povědomí, abyste byli chráněni před finančními dopady pracovního úrazu a všemi komplikacemi, které vám utrpěný úraz se sebou přinesl. K většímu povědomí o pracovních úrazech v Česku vám doporučujeme k přečtení také tyto statistiky a trendy

Jak vám můžeme pomoci?

Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemocí z povolání prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se vám či vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Neváhejte a obraťte se na nás. My vám pomůžeme v nelehké životní situaci, ať už se jedná o jakýkoli pracovněprávní případ

Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?

Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.

Jak se určuje výše odškodnění za zranění na pracovišti

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

Z nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu vyplývá, že posttraumatická stresová porucha (PTSD) může být považována za pracovní úraz, pokud splňuje určité podmínky. Případ zaměstnance, který byl svědkem sesuvu zeminy na stavbě tunelu Blanka, poskytuje náhled do toho, jaké situace mohou být kvalifikovány jako pracovní úraz a jaký vliv to může mít na práva zaměstnance.

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

  Právo zaměstnance

  Jindřišská 907/10
  110 00, Praha

  Nenechte si uniknout nic důležitého

  Přihlaste se k odběru novinek