Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je mimořádný způsob rozvázání pracovního poměru, kterou může zaměstnanec využít ve výjimečných případech stanovených zákoníkem práce.
Pracovní úrazy jsou nejen nepříjemnými událostmi, které postihují zaměstnance, ale také znamenají značné náklady na náhrady a kompenzace. Tyto náhrady je povinen vyplatit zaměstnancům zaměstnavatel. Vzhledem k tomu, že se jedná častý problém v zaměstnání (o nějčastějších pracovních úrazech se dočtete zde), měli byste vědět, jakým způsobem se posuzuje odškodnění za úraz na pracovišti. Jedním ze způsobů, jak se náhrada za zranění na pracovišti určuje, je bodové ohodnocení pracovního úrazu. Tento systém pomáhá stanovit míru náhrady na základě závažnosti zranění a jeho dopadu na pracovníka.
O tom, kdo posuzuje pracovní úraz jsme již psali, nyní si osvětlíme, jakým způsobem se určuje výše odškodnění za pracovní úraz.
Bodové ohodnocení pracovního úrazu je metoda používaná k určení, jak závažný je pracovní úraz a jakým způsobem by měla být náhrada stanovena, tedy jaké finanční výše náhrada dosahuje. Tento systém vychází z různých kritérií a faktorů, které se týkají jak samotného úrazu, tak i jeho důsledků pro postiženého zaměstnance.
Bodové ohodnocení pracovního úrazu vychází z nařízení vlády č. 276/2015 Sb., o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání.
Bodové ohodnocení pracovního úrazu se provádí na základě několika klíčových faktorů, které zahrnují:
Bodové ohodnocení pracovního úrazu vede ke stanovení výše náhrady nebo kompenzace, na kterou má zaměstnanec nárok na základě závažnosti zranění. Čím vyšší je bodové ohodnocení, tím větší náhrada je obvykle poskytnuta. V přílohách k nařízení vlády č. 276/2015 Sb. nalezneme přímo tabulky, které jasně stanoví, jaký typ zranění má jaké bodové ohodnocení, a tudíž jaký to má finanční dopad. Jinak řečeno, jak vysoká bude míra finanční kompenzace za vzniklou bolest a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání.
Stejný bodový systém se uplatňuje rovněž při určování výše náhrady za nemoc z povolání. Tomuto tématu jsme se věnovali v našich dřívějších příspěvcích. Přečtěte si, co je to vlastně nemoc z povolání či jaké jsou nějčastější nemoci z povolání v České republice.
Hodnota jednoho bodu v rámci bodového ohodnocení pracovního úrazu je pohyblivá a jeho výše se vypočítává pro každý rok individuálně. Při výpočtu se vychází z průměrné hrubé mzdy v předchozím roce.
Hodnota jednoho bodu v roce 2023 je stanovena na částku 393,06 Kč.
Zaměstnanci by měli být obeznámeni s tím, jaká jsou jejich práva v případě pracovního úrazu a jakým způsobem se určuje náhrada. Zaměstnavatelé mají povinnost zajistit bezpečné pracovní prostředí a měli by zajistit jednotný postup při nahlášení a řešení pracovních úrazů. Co dělat, když se vám přihodí pracovní úraz se dočtete v tomto příspěvku - Co dělat při pracovním úrazu 1. část a 2. část.
Bodové ohodnocení pracovního úrazu je důležitým nástrojem pro určení náhrady za zranění na pracovišti. Pomáhá zajistit spravedlivou náhradu za ztráty, které zaměstnanci utrpí v důsledku pracovního úrazu. Je proto důležité mít o tomto systému povědomí, abyste byli chráněni před finančními dopady pracovního úrazu a všemi komplikacemi, které vám utrpěný úraz se sebou přinesl. K většímu povědomí o pracovních úrazech v Česku vám doporučujeme k přečtení také tyto statistiky a trendy.
Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemocí z povolání prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se vám či vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Neváhejte a obraťte se na nás. My vám pomůžeme v nelehké životní situaci, ať už se jedná o jakýkoli pracovněprávní případ.
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je mimořádný způsob rozvázání pracovního poměru, kterou může zaměstnanec využít ve výjimečných případech stanovených zákoníkem práce.
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem je mimořádný způsob ukončení pracovního poměru (pracovní smlouvy). Jedná se o nejsilnější právo zaměstnavatele ve vztahu k ukončení pracovní smlouvy pro podstatné porušení pracovních povinností zaměstnancem.
Práce v dnech pracovního volna bývá často spojována s přesčasy. Zaměstnanci se v souvislosti s výkonem své práce běžně setkávají s výkonem práce mimo základní pracovní dobu a tím související možností uplatnění nároků za práci přesčas.
Zaměstnanec má povinnost vykonávat práci pro svého zaměstnavatele v určené pracovní době. Výkon práce pro zaměstnavatele nad stanovený rámec dohodnuté pracovní doby (obvyklé pracovní doby) je obecně spojován s termínem práce přes čas. Práce zaměstnance „navíc“ oproti smluvně sjednanému závazku je kompenzována odměnou za práci přesčas.
Jindřišská 907/10
110 00, Praha
Přihlaste se k odběru novinek