V předchozím článku jsme se věnovali tématu výpovědi ze zdravotních důvodů, které souvisely s výkonem práce zaměstnance. V dnešním příspěvku se budeme věnovat situaci, kdy je zaměstnanec dlouhodobě nezpůsobilý k výkonu práce.
Dlouhodobá zdravotní nezpůsobilost
Zákoník práce neobsahuje definici dlouhodobé nezpůsobilosti zaměstnance konat práci, ale najdeme ji v zákoně o specifických zdravotních službách. Pro naplnění znaků definice musí být splněny celkem 4 podmínky:
1) dlouhodobě nezpůsobilým zdravotním stavem, je takový stabilizovaný zdravotní stav, který omezuje buď tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti zaměstnance
2) tyto schopnosti zaměstnance jsou významné pro schopnost zaměstnance vykonávat dosavadní práci
3) zdravotní stav trvá déle než 180 dnů (nebo se předpokládá, že bude trvat déle než 180 dnů)
4) výkon práce by vážně ohrozil zaměstnancovo zdraví
Pokud jsou všechny tyto znaky naplněny a lékař to potvrdil zdravotním posudkem, je zaměstnanec dlouhodobě zdravotně nezpůsobilý. Zaměstnavatel může se zaměstnancem rozvázat pracovní poměr.
Invalidita
Prohlášení invalidity zaměstnance neznamená automaticky, že zaměstnavatel se zaměstnancem rozváže pracovní poměr. Samotná invalidita pro výpověď nestačí. Výpověď může zaměstnavatel dát zaměstnanci teprve tehdy, pokud dojde k potvrzení, že se zaměstnanec stal invalidním v důsledku svého dlouhodobě nepříznivého stavu a že je dlouhodobě zdravotně nezpůsobilý ke své práci.
Lékařský posudek
Dlouhodobou zdravotní nezpůsobilost ke konání práce potvrzuje lékař v lékařském posudku. Rozdíl oproti předchozímu výpovědnímu důvodu je ten, že zdravotní nezpůsobilost nevznikla zaměstnanci výkonem pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Zaměstnanec se zranil nebo onemocněl a pozbyl zdravotní způsobilost vykonávat nadále svou práci.
Výpovědní důvod
Zaměstnavatel musí specifikovat, z jakého důvodu výpověď zaměstnanci dává. Pokud chce rozvázat pracovní poměr se zaměstnancem z důvodu pracovního úrazu (a následné neschopnosti konat práci), nemoci z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, uplatňuje výpovědní důvod podle písm. d). V takovém případě má zaměstnanec nárok na odstupné.
V případě, že dlouhodobá zdravotní nezpůsobilost vznikla zaměstnanci mimo výkon jeho práce, zaměstnavatel s ním může rozvázat pracovní poměr výpovědí. Musí v ní popsat, proč nemůže zaměstnanec práci nadále vykonávat. Protože nepříznivý zdravotní stav zaměstnance nijak nesouvisí s jeho prací, nevzniká zaměstnanci právo na odstupné.
Závěr
Zaměstnavatel může rozvázat pracovní poměr se zaměstnancem, pokud zaměstnanec dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost. Nepříznivý zdravotní stav zaměstnance nesouvisí s jeho prací. Zaměstnanci nevzniká nárok na odstupné. Zaměstnavatel musí výpovědní důvod popsat a vysvětlit, proč zaměstnanec nemůže práci dále vykonávat.
Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně.