Stal se vám při výkonu práce pracovní úraz nebo jste onemocněli jste nemocí z povolání? Vznikla vám škoda či újma v souvislosti s poškozením zdraví? V tom případě máte nárok náhradu za utrpěnou bolest, tzv. bolestné, kterou jste v souvislosti s poškozením zdraví utrpěli. Hodnota bolestného je určena 

Co je bolestne?

Bolestne je tělesné a duševní strádání způsobené poškozením zdraví, ať už pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Nejedná se pouze o primární bolest při utrpění úrazu. Nárok na bolestné máte i pokud trpíte bolestí při léčbě úrazu – např. rehabilitace. Bolestné pokrývá veškeré útrapy, které váš úraz provázejí – stres, psychické obtíže. V případě poškození zdraví máte nárok na odškodnění všech útrap, které vám vznikly v přímé příčinné souvislosti s tímto poškozením zdraví.

Jak se bolestné určuje?

Tématu určování bolestného jsme se věnovali v předchozím článku. Vláda stanoví nařízením výši náhrady za bolest. Jednotlivá zranění a újmy zákonodárce popsal v příloze nařízení. Každé zranění má určitou hodnotu – jednotlivé body, které se vynásobí. Hodnota jednoho bodu je 1% průměrné mzdy. V roce 2025 je hodnota 1 bodu stanovena na 451,07 Kč. Vyšší závažnost újmy znamená vyšší počet bodů, což znamená větší odškodné.

Bolestné se vyplácí jednorázově. Jde o kompenzaci zaměstnavatele za způsobenou újmu, která zaměstnanci vznikla v souvislosti s výkonem jeho práce. Kromě bolestného má zaměstnanec ještě nárok na: ušlý výdělek, náklady cestovného do zdravotnického zařízení a zpět, náklady léčení, ztížení společenského uplatnění a věcnou škodu.

Bodové ohodnocení stanovení bolestného

Výši bolestného určuje lékař v lékařském posudku. Lékař podle nařízení vlády určí v bodech závažnost újmy. Pro správné (a dostatečné) ohodnocení musíte lékaři přesně popsat, jak se cítíte a jaké máte další komplikace.

Bolestné určí lékař v okamžiku, kdy je zdravotní stav zaměstnance již ustálený. Lékař určí bodové ohodnocení přiměřeně povaze, rozsahu a tíži poškození zdraví. Přihlédne k průběhu a náročnosti léčení, ke komplikacím vzniklých v přímé příčinné souvislosti s pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Lékař vychází ze všech lékařských zpráv a nálezů všech poskytovatelů zdravotních služeb, kteří se na léčení zaměstnance podíleli.

Pokud zaměstnanec utrpí více poškození zdraví (např. si zlomí ruku a vyvrtne kotník), hodnotí lékař bolest pro každé poškození zdraví zvlášť. Bodové ohodnocení bolesti jednotlivých poškození zdraví lékař sečte. V případě komplikací (např. infekce rány prodlužující dobu léčení), se bodové ohodnocení zvýší až o 50 % z celkové částky bodového ohodnocení. Obdobně poskytovatel zdravotních služeb zvýší bodové ohodnocení, pokud zdravotní stav zaměstnance vyžadoval mimořádně náročný způsob léčení (např. dialýza). To lékař stanoví v lékařském posudku.

Bodové ohodnocení bolestného jednotlivých částí těla

Každá část těla je specifiická množstvím receptorů bolesti. Čím větší množství receptorů, tím zpravidla vyšší intenzitu pociťujeme při vzniku bolesti. I přesto, že každý může bolest vnímat a reagovat jinak, stanoví vládá nařízením jednotná kritéria pro bodové hodnocení. Nicméně vždy je přihlédnuto, do které jednotlivé části těla poškozeného bylo zasaženo.

Vyhláška pro určení bolestného tak stanoví různé částky bodového ohodnocení:

Bodové ohodnocení při úrazu hlavy (více informací zde)

Bodoové ohodnocení při úrazu zad (více zde)

Bodové ohodnocení při pracovním úrazu rukou (více zde)

Bodové ohodnocení při pracovním úrazu nohou (více zde)

Bodové ohodnocení při poranění oka (více zde)

Na co myslet při pracovním úrazu či nemoci z povolání

  1. Nezapomeňte každý pracovní úraz ihned ohlásit zaměstnavateli. Zaměstnavatel nahlásí úraz či poškození zdraví příslušným orgánům. Čím dříve nahlásíte pracovní úraz, tím rychleji začne celý proces odškodnění za způsobené poškození zdraví (vydání lékařského posudku, komunikace ze strany zaměstnavatele s pojišťovnou apod.)
  2. Uchovávejte veškeré dokumenty související s pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Budete tak mít silnější postavení v případném sporu se zaměstnavatelem. Zaměstnavatel má povinnost pracovní úraz evidovat, zažádejte o zaslání zprávy o pracovním úrazu (případně o kopii videozáznamu úrazu, pokud byl úraz monitorován).
  3. Pořádně si přečtěte lékařský posudek i další zprávy, které budete podepisovat. Výši bolestného hradí zaměstnavatel na základě lékařského posudku. Proto si lékařský posudek pečlivě přečtěte a zkontrolujte, že do něj lékař zahrnul veškeré útrapy, které vám v souvislosti s utrpěným úrazem či nemocí z povolání vznikly. Na váš pozdější nesouhlas s výší bolestného nemusí zaměstnavatel brát ohled. Pokud vám však zaměstnavatel vyplatí nižší bolestné, než stanovil lékař, můžete se obrátit na soud a žádat plnou výši náhrady za bolest.
  4. Zaměstnavatel s vámi může chtít uzavřít dohodu o odškodnění, pokud máte pochybnosti, obraťte se na odborníka, který vám vysvětlí vaše práva a povinnosti, případně vás zastoupí ve sporu před soudem.
  5. Bolestné vám zaměstnavatel vyplatí jednorázově. Pokud ovšem utrpíte další újmu, můžete mít nárok na „novou“ dávku bolestného za předpokladu, že nově vzniklá újma je prokazatelně v příčinné souvislosti s úrazem (např. bolest vzniklá v souvislosti s původně nepředpokládanou operací). To stejně platí pro případ pracovního úrazu agenturního zaměstnance

Znejte svá práva zaměstnance

Pokud utrpíte pracovní úraz nebo onemocníte nemocí z povolání, máte nárok na škodu, která vám porušením zdraví vznikla. Jedná se o tzv. bolestné, které vám poskytne zaměstnavatel. Výši bolestného určuje lékař v lékařském posudku. Pro správně stanovenou výši bolestného neopomeňte zmínit veškeré újmy a komplikace, které vám v souvislosti s pracovním úrazem a nemocí z povolání vznikly. 

Kontaktujte Právo zaměstnance

📞 Telefonicky: +420 773 014 007

📧 : info@pravozamestnance.cz

🏢 Prostřednictvím formuláře

Sociální sítě: InstagramFacebook či LinkedIn

Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. Stejně tak jsme Vám oporou při řešení pracovních úrazů. Pro novinky rady a tipy práv zaměstnanců doporučejeme naši sekci blogu, případně sledování našich sociálních sítích InstagramFacebook či LinkedIn. Děkujeme.

Bolestné

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Pracovní úraz s mírnými následky

Pracovní úraz s mírnými následky

Pracovní úraz s mírnými následky je poškození zdraví zaměstnance působením vnějších vlivů při výkonu práce, které vyvolá porušení zdraví zaměstnance s minimální a/nebo žádnou dobou dočasné pracovní neschopnosti. Zpravidla jde o případy, kdy není nutná zásadnější lékařská péče, a pacient je po stabilizaci zdravotního prakticky ihned propuštěn mimo lékařské zařízení. Pracovní úraz s mírným následkem tak zaměstnanci umožní bezpečný návrat do práce, aby vykonával původní činnost pro zaměstnavatele.

Oznámení pracovního úrazu zaměstnance

Oznámení pracovního úrazu zaměstnance

Pracovní úraz může potkat kohokoliv z nás. Pokud se vám stane úraz při výkonu pracovní činnosti nebo v přímé souvislosti s ní, je důležité znát své povinnosti i práva. Jednou z povinností zaměstnance v oblasti pracovních úrazů je oznámení zaměstnavateli, že se pracovní úraz stal a jaké okolnosti vznik úrazu doprovázely. Správný postup zaměstnance při oznámení pracovního úrazu je klíčový i pro zajištění vašich nároků na odškodnění pracovního úrazu a pro vaši právní ochranu.

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    O vaše práva zaměstnance se stará Advokátní kancelář Ing. Mgr. Ladislav Šmarda, se sídlem v Olomouci a Praze, ČAK 18060
    ,

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek