Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je mimořádný způsob rozvázání pracovního poměru, kterou může zaměstnanec využít ve výjimečných případech stanovených zákoníkem práce.
Stal se vám při výkonu práce pracovní úraz nebo jste onemocněli jste nemocí z povolání? Vznikla vám škoda či újma v souvislosti s poškozením zdraví? V tom případě máte nárok náhradu za utrpěnou bolest, tzv. bolestné, kterou jste v souvislosti s poškozením zdraví utrpěli.
Bolest je tělesné a duševní strádání způsobené poškozením zdraví, ať už pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Nejedná se pouze o primární bolest při utrpění úrazu. Nárok na bolestné máte i pokud trpíte bolestí při léčbě úrazu – např. rehabilitace. Bolestné pokrývá veškeré útrapy, které váš úraz provázejí – stres, psychické obtíže. V případě poškození zdraví máte nárok na odškodnění všech útrap, které vám vznikly v přímé příčinné souvislosti s tímto poškozením zdraví.
Tématu určování bolestného jsme se věnovali v předchozím článku. Vláda stanoví nařízením výši náhrady za bolest. Jednotlivá zranění a újmy zákonodárce popsal v příloze nařízení. Každé zranění má určitou hodnotu – jednotlivé body, které se vynásobí. Hodnota jednoho bodu je 1% průměrné mzdy. V roce 2023 je hodnota 1 bodu stanovena na 393,06 Kč. Vyšší závažnost újmy znamená vyšší počet bodů, což znamená větší odškodné.
Bolestné se vyplácí jednorázově. Jde o kompenzaci zaměstnavatele za způsobenou újmu, která zaměstnanci vznikla v souvislosti s výkonem jeho práce. Kromě bolestného má zaměstnanec ještě nárok na: ušlý výdělek, náklady cestovného do zdravotnického zařízení a zpět, náklady léčení, ztížení společenského uplatnění a věcnou škodu.
Výši bolestného určuje lékař v lékařském posudku. Lékař podle nařízení vlády určí v bodech závažnost újmy. Pro správné (a dostatečné) ohodnocení musíte lékaři přesně popsat, jak se cítíte a jaké máte další komplikace.
Bolestné určí lékař v okamžiku, kdy je zdravotní stav zaměstnance již ustálený. Lékař určí bodové ohodnocení přiměřeně povaze, rozsahu a tíži poškození zdraví. Přihlédne k průběhu a náročnosti léčení, ke komplikacím vzniklých v přímé příčinné souvislosti s pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Lékař vychází ze všech lékařských zpráv a nálezů všech poskytovatelů zdravotních služeb, kteří se na léčení zaměstnance podíleli.
Pokud zaměstnanec utrpí více poškození zdraví (např. si zlomí ruku a vyvrtne kotník), hodnotí lékař bolest pro každé poškození zdraví zvlášť. Bodové ohodnocení bolesti jednotlivých poškození zdraví lékař sečte. V případě komplikací (např. infekce rány prodlužující dobu léčení), se bodové ohodnocení zvýší až o 50 % z celkové částky bodového ohodnocení. Obdobně poskytovatel zdravotních služeb zvýší bodové ohodnocení, pokud zdravotní stav zaměstnance vyžadoval mimořádně náročný způsob léčení (např. dialýza). To lékař stanoví v lékařském posudku.
Pokud utrpíte pracovní úraz nebo onemocníte nemocí z povolání, máte nárok na škodu, která vám porušením zdraví vznikla. Jedná se o tzv. bolestné, které vám poskytne zaměstnavatel. Výši bolestného určuje lékař v lékařském posudku. Pro správně stanovenou výši bolestného neopomeňte zmínit veškeré újmy a komplikace, které vám v souvislosti s pracovním úrazem a nemocí z povolání vznikly.
Utrpěli jste pracovní úraz a zaměstnavatel vám nechce uhradit bolestné? Máte pocit, že by bolestné mělo být ve vašem případě vyšší? Obraťte se na nás, my vám pomůžeme. Formulář najdete zde.
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je mimořádný způsob rozvázání pracovního poměru, kterou může zaměstnanec využít ve výjimečných případech stanovených zákoníkem práce.
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem je mimořádný způsob ukončení pracovního poměru (pracovní smlouvy). Jedná se o nejsilnější právo zaměstnavatele ve vztahu k ukončení pracovní smlouvy pro podstatné porušení pracovních povinností zaměstnancem.
Práce v dnech pracovního volna bývá často spojována s přesčasy. Zaměstnanci se v souvislosti s výkonem své práce běžně setkávají s výkonem práce mimo základní pracovní dobu a tím související možností uplatnění nároků za práci přesčas.
Zaměstnanec má povinnost vykonávat práci pro svého zaměstnavatele v určené pracovní době. Výkon práce pro zaměstnavatele nad stanovený rámec dohodnuté pracovní doby (obvyklé pracovní doby) je obecně spojován s termínem práce přes čas. Práce zaměstnance „navíc“ oproti smluvně sjednanému závazku je kompenzována odměnou za práci přesčas.
Jindřišská 907/10
110 00, Praha
Přihlaste se k odběru novinek