Pracovní úraz rozdrcení nohy

Pracovní úrazy bohužel patří mezi události, které se v pracovním prostředí zaměstnanců stávají. Následky mohou negativně ovlivnit zdraví i život zaměstnance, a to včetně jeho rodinných příslušníků. Zjednodušeně je pracovní úraz náhlé působení zevních vlivů při výkonu práce, v jehož důsledku dojde k poškození zdraví zaměstnance.

Jednou z nejzávažnějších forem pracovních úrazů je rozdrcení nohy (např. pádem velmi těžkého předmětu nebo zavalení). V tomto článku se podíváme na příčiny, následky a možnosti řešení pracovního úrazu rozdrcení nohy v prostředí zaměstnavatele.

Jaké mohou být příčiny pracovního úrazu rozdrcení nohy?

Jak už jsme zmínili v úvodu pracovní úraz rozdrcení nohy je často spojen s prací, zahrnující těžké stroje, pohyblivá zařízení nebo manipulace s těžkými předměty, případně zával v důsledku zborcení nebo zhroucení části stavby / materiálu. Může jít například o situace pracovních úrazů spojení s:

1.  Práce s těžkým strojem: Při manipulaci s těžkými stroji, jako jsou lisy nebo válečky, může dojít náhodnému uvolnění těžkých konstrukcí a následnému poranění v oblasti spodní poloviny těla.

2. Padající předměty: Předměty, které vlivem pádu z velké výšky, mohou dopadem způsobit vážné zranění nohou zaměstnance, a to až do rozdrcení.

3. Nepozornost nebo chyba: Nedostatečná koncentrace zaměstnance nebo zaměstnanců může vést k zachycení nohy zaměstnance v místě působení silného tlaku, v jehož důsledku vznikne poranění / rozdrcení nohy nebo její části.

4. Nedostatečná ochrana: Absence nebo nedostatečná ochrana na pracovišti může zvýšit riziko rozdrcení nohy.

Následky pracovního úrazu rozdrcení nohy

Následky spojené se zásahem do dolní končetiny zaměstnance. Součástí obtíží spojených s utrpěným pracovním úrazem se mimo jiné řadí:

Bolest – následkem zranění dochází k intenzivnímu zásahu, který je doprovázen okamžitou i následnou bolestí postiženého místa rozdrcené nohy.

Fyzické obtíže – zásah do zdraví zaměstnance se projeví nedostatečnou pohyblivostí a hybností v místech, které před pracovním úrazem zaměstnanec ovládal.

Psychické obtíže – stres a úzkosti spojené se zásahem do zdraví, stejně tak i nejistota spojená s budoucími příjmy.

Nemocenská – snížení příjmu zaměstnance vlivem pracovního úrazu. Dávka nemocenské bývá velmi často mnohem nižší, než kolik zaměstnanec reálně získával v rámci svého řádného zaměstnání.

Náklady léčby – s pracovním úrazem dolní končetiny (rozdrcením nohy) jsou spojeny i nemalé náklady zaměstnance spojené s léčbou zdravotního stavu.

Snížení společenského uplatnění – vlivem zásahu do zdraví zaměstnance nemůže věnovat čas aktivitám, které před vznikem pracovního úrazu prováděl a vyhledával. Dochází ke snížení společenského, tedy ke ztrátě kvality života, který dříve vedl.

Jde-li o pracovní úraz, má zaměstnanec nárok na kompenzaci vzniklé škody, stejně tak i jiné újmy, která mu v souvislosti s tímto nepříznivým stavem vznikla. Potřebujete-li prosadit nároky spojené s pracovním úrazem, podívejte se, jaká máte jako zaměstnanec práva.

Závěr

Rozdrcení nohy představuje vážný pracovní úraz s potenciálně trvalými následky pro postiženého jednotlivce. Prevence je klíčovým faktorem při minimalizaci rizika pracovních úrazů. Dodržování bezpečnostních standardů může zásadně přispět k ochraně zaměstnanců na pracovišti.

Zajímají-li Vás Vaše práva, podívejte se na naše uveřejněné příspěvky k této problematice. Pokud potřebujete jakkoli pomoci, neváhejte se na nás obrátit. My Vám pomůžeme.

Budeme rádi, pokud náš projekt podpoříte sledováním na sociálních sítích, případně nás doporučíte dále, pokud jste byli s našimi službami spokojeni. Děkujeme.

Máte nějaké otázky ohledně pracovního úrazu? Napište nám skrze náš formulář a my Vám pomůžeme.

Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?

Sledujte nás také na sociálních sítích InstagramFacebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.

Pracovní úraz rozdrcení nohy

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    Jindřišská 907/10
    110 00, Praha

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek