Pracovní úrazy bohužel patří mezi události, které se v pracovním prostředí zaměstnanců stávají. Následky mohou negativně ovlivnit zdraví i život zaměstnance, a to včetně jeho rodinných příslušníků. Zjednodušeně je pracovní úraz náhlé působení zevních vlivů při výkonu práce, v jehož důsledku dojde k poškození zdraví zaměstnance.
Jednou z nejzávažnějších forem pracovních úrazů je rozdrcení nohy (např. pádem velmi těžkého předmětu nebo zavalení). V tomto článku se podíváme na příčiny, následky a možnosti řešení pracovního úrazu rozdrcení nohy v prostředí zaměstnavatele.
Jaké mohou být příčiny pracovního úrazu rozdrcení nohy?
Jak už jsme zmínili v úvodu pracovní úraz rozdrcení nohy je často spojen s prací, zahrnující těžké stroje, pohyblivá zařízení nebo manipulace s těžkými předměty, případně zával v důsledku zborcení nebo zhroucení části stavby / materiálu. Může jít například o situace pracovních úrazů spojení s:
1. Práce s těžkým strojem: Při manipulaci s těžkými stroji, jako jsou lisy nebo válečky, může dojít náhodnému uvolnění těžkých konstrukcí a následnému poranění v oblasti spodní poloviny těla.
2. Padající předměty: Předměty, které vlivem pádu z velké výšky, mohou dopadem způsobit vážné zranění nohou zaměstnance, a to až do rozdrcení.
3. Nepozornost nebo chyba: Nedostatečná koncentrace zaměstnance nebo zaměstnanců může vést k zachycení nohy zaměstnance v místě působení silného tlaku, v jehož důsledku vznikne poranění / rozdrcení nohy nebo její části.
4. Nedostatečná ochrana: Absence nebo nedostatečná ochrana na pracovišti může zvýšit riziko rozdrcení nohy.
Následky pracovního úrazu rozdrcení nohy
Následky spojené se zásahem do dolní končetiny zaměstnance. Součástí obtíží spojených s utrpěným pracovním úrazem se mimo jiné řadí:
Bolest – následkem zranění dochází k intenzivnímu zásahu, který je doprovázen okamžitou i následnou bolestí postiženého místa rozdrcené nohy.
Fyzické obtíže – zásah do zdraví zaměstnance se projeví nedostatečnou pohyblivostí a hybností v místech, které před pracovním úrazem zaměstnanec ovládal.
Psychické obtíže – stres a úzkosti spojené se zásahem do zdraví, stejně tak i nejistota spojená s budoucími příjmy.
Nemocenská – snížení příjmu zaměstnance vlivem pracovního úrazu. Dávka nemocenské bývá velmi často mnohem nižší, než kolik zaměstnanec reálně získával v rámci svého řádného zaměstnání.
Náklady léčby – s pracovním úrazem dolní končetiny (rozdrcením nohy) jsou spojeny i nemalé náklady zaměstnance spojené s léčbou zdravotního stavu.
Snížení společenského uplatnění – vlivem zásahu do zdraví zaměstnance nemůže věnovat čas aktivitám, které před vznikem pracovního úrazu prováděl a vyhledával. Dochází ke snížení společenského, tedy ke ztrátě kvality života, který dříve vedl.
Jde-li o pracovní úraz, má zaměstnanec nárok na kompenzaci vzniklé škody, stejně tak i jiné újmy, která mu v souvislosti s tímto nepříznivým stavem vznikla. Potřebujete-li prosadit nároky spojené s pracovním úrazem, podívejte se, jaká máte jako zaměstnanec práva.
Závěr
Rozdrcení nohy představuje vážný pracovní úraz s potenciálně trvalými následky pro postiženého jednotlivce. Prevence je klíčovým faktorem při minimalizaci rizika pracovních úrazů. Dodržování bezpečnostních standardů může zásadně přispět k ochraně zaměstnanců na pracovišti.
Zajímají-li Vás Vaše práva, podívejte se na naše uveřejněné příspěvky k této problematice. Pokud potřebujete jakkoli pomoci, neváhejte se na nás obrátit. My Vám pomůžeme.
Budeme rádi, pokud náš projekt podpoříte sledováním na sociálních sítích, případně nás doporučíte dále, pokud jste byli s našimi službami spokojeni. Děkujeme.
Máte nějaké otázky ohledně pracovního úrazu? Napište nám skrze náš formulář a my Vám pomůžeme.
Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.