Posttraumatická stresová porucha (PTSD) jako pracovní úraz

V moderním pracovním prostředí stoupá povědomí o významu duševního zdraví zaměstnanců. Jednou ze závažných psychických poruch, se kterou se v pracovním prostředí lze setkat, je posttraumatická stresová porucha (PTSD). Kdy posttraumatická stresová porucha vzniká a v jakém případě je možné ji považovat za pracovní úraz se dozvíte v tomto článku.

Posttraumatická stresová porucha

Co je PTSD

Posttraumatická stresová porucha (PTSD) představuje závažnou psychickou poruchu, která může vzniknout po expozici či účasti na výrazně traumatických událostech, jako jsou nehody, napadení či válečné situace. V pracovním prostředí se jedná o duševní stav, který postihuje zaměstnance, kteří byli buď přímými účastníky nebo svědky takové traumatické situace.

Příčiny

Příčiny PTSD na pracovišti mohou být různorodé, od fyzických úrazů až po psychické šoky způsobené násilím nebo nehodami.

Projevy

Projevy PTSD mohou zahrnovat:

 • úzkostné pocity, jako je strach, nejistota a obavy,
 • úzkost a napětí způsobené vzpomínkami na traumatickou událost,
 • noční můry a nespavost,
 • opakované vzpomínky na traumatickou událost,
 • vyhýbání se vzpomínkám na traumatickou událost,
 • náhlé změny nálad nebo úzkostné reakce na podněty, které připomínají traumatickou událost,
 • depresivní pocity či ztráta zájmu o aktivity, které byly dříve zábavné nebo oblíbené,
 • problémy se soustředěním a se stanovením cílů,
 • pocity viny, bezmocnosti a pocity sebeobviňování.

V pracovním prostředí pak může PTSD negativně ovlivnit výkonnost, mezilidské vztahy a celkovou pohodu zaměstnance.

Co je to pracovní úraz

Pracovním úrazem se rozumí poškození zdraví zaměstnance při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi, způsobené krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů, přičemž poškození může být nejen fyzické, ale také psychické.

PTSD jako pracovní úraz

V případě PTSD může být traumatická událost na pracovišti, extrémně vybočující z běžných podmínek, považována za pracovní úraz. Nejvyšší soud ve svém nedávném rozhodnutí (rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 26. ledna 2024, sp. zn. 21 Cdo 3408/2022) jasně stanovil, že zaměstnanec musí být buď přímým účastníkem nebo přímým svědkem události, která PTSD vyvolala. Pouhé vnímání vedlejších projevů samo o sobě totiž k naplnění kritérií pracovního úrazu nestačí.

Práva zaměstnance a jejich ochrana

Zaměstnanci mají právo na kompenzaci a odškodnění, pokud prokáží, že PTSD vznikla v souvislosti s prací a traumatickou událostí na pracovišti.

Obecný postup, co dělat, když se Vám v práci stane úraz, naleznete zde a v navazujícím článku. Přečtěte si také, jaké máte po vzniku pracovního úrazu nároky.

Závěr

PTSD jako pracovní úraz přináší výzvy jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele. Zvýšená osvěta, prevence a poskytování adekvátní podpory zaměstnancům s PTSD jsou klíčové k udržení zdravého a bezpečného pracovního prostředí.

Prožili jste traumatizující událost? Nevíte, jak postupovat, abyste se domohli svých nároků? Obraťte se na nás, my Vám rádi poradíme a pomůžeme dosáhnout spravedlivého řešení.

Jak Vám můžeme pomoci?

Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemocí z povolání prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se Vám či Vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. My Vám pomůžeme.

Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?

Sledujte nás také na sociálních sítích InstagramFacebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.

Posttraumatická stresová porucha (PTSD) jako pracovní úraz

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

Z nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu vyplývá, že posttraumatická stresová porucha (PTSD) může být považována za pracovní úraz, pokud splňuje určité podmínky. Případ zaměstnance, který byl svědkem sesuvu zeminy na stavbě tunelu Blanka, poskytuje náhled do toho, jaké situace mohou být kvalifikovány jako pracovní úraz a jaký vliv to může mít na práva zaměstnance.

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

  Právo zaměstnance

  Jindřišská 907/10
  110 00, Praha

  Nenechte si uniknout nic důležitého

  Přihlaste se k odběru novinek