Pracovní úrazy představují nejen zdravotní, ale i značnou právní a finanční zátěž pro všechny zúčastněné strany. Pokud pracovní úraz zanechá trvalé následky, vzniká poškozené osobě nárok na odpovídající odškodnění. V dnešním článku se zaměříme na téma odškodnění trvalých následků pracovního úrazu, jednotlivé druhy náhrad, způsob jejich výpočtu a praktické kroky vedoucí k získání spravedlivé kompenzace.
Právní rámec odškodnění trvalých následků pracovního úrazu
Základním právním předpisem upravujícím odškodňování pracovních úrazů je zákoník práce, který stanovuje odpovědnost zaměstnavatele za škodu vzniklou zaměstnanci při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. Zaměstnavatel se může této odpovědnosti zprostit jen ve výjimečných případech vymezených zákonem. Pod důvody zproštění odpovědnosti zaměstnavatele si představte vědomé porušení bezpečnostních předpisů ze strany zaměstnance a byl s nimi řádně seznámen, případně vlastní úmysl utrpět během práce zranění.
Trvalý následek pracovního úrazu představuje míru intenzity zásahu do zdraví konkrétního zaměstnance. Při stanovení celkové výše odškodnění přihlédne znalec k tomu, jakou měrou pracovní úraz přispěl k poškození zdraví. Berte na vědomí, že bude hodnotit také váš zdravotní stav a styl života, který předcházel vzniku pracovního úrazu. Následně stanoví, zda je převládající příčina na straně úrazu během výkonu práce, případně, jak se promítne lékařský stav poškozeného zaměstnance v oblasti odškodnění nároků zaměstnance.
Pracovní úrazy zaměstnance kryje pojištění odpovědnosti zaměstnavatele, které je povinen uzavřít každý zaměstnavatel. Náhrady škody pak v praxi vyplácí příslušná pojišťovna. Abyste odškodnění získali, musíte prokázat, že se skutečně ve Vašem případě jedná o pracovní úraz.
Druhy náhrad při odškodnění trvalých následků pracovního úrazu
Náhrada za ztrátu výdělku
Máte nárok, aby vaše životní úroveň nebyla poznamenána pracovním úrazem. Jako zaměstnanci Vám náleží odpovídající příspěvek, pokud byl váš výdělek v důsledku úrazu trvale snížen. Náhrada se stanoví jako rozdíl mezi průměrným výdělkem před vznikem pracovního úrazu (újmy) a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu s připočtením případného invalidního důchodu nebo jiných dávek ze strany státu.
Náhrada za ztrátu na výdělku přísluší zaměstnanci i v případě, že je nezaměstnaný, za předpokladu, že si tuto situaci nezpůsobil sám. V takovém případě se za výdělek po pracovním úrazu považuje výdělek ve výši minimální mzdy. Tato náhrada může být vyplácena až do doby, kdy zaměstnanec dosáhne věku odchodu do důchodu.
Náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění
Bolestné - kompenzace za fyzickou bolest způsobenou úrazem a jeho léčením. Výše náhrady závisí na bodovém ohodnocení (čím závažnější zásah, tím zpravidla vyšší odškodnění). Výše náhrady se určuje na základě bodového ohodnocení, které provádí posudkový lékař. Celková výše bolestného je součinem bodů a hodnoty bodů v daném roce (každý rok se mění podle průměrného výdělku). Soudy mohou tuto částku v odůvodněných případech navýšit. (Více informací k bolestnému)
Ztížení společenského uplatnění - kompenzace za trvalé následky, které omezují zapojení poškozeného do životních, pracovních, vzdělávacích a sociálních aktivit. Znalec určí, do jaké míry je ovlivněn běžný život jednotlivce vlivem následků, které při pracovním úrazu utrpěl. (Více informací ke ztížení společenského uplatnění)
Náhrada nákladů léčby
Sem patří náklady, které nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění, například:
- Doplatky za léky
- Rehabilitační pomůcky
- Náklady na speciální stravu
- Cestovní výdaje spojené s léčbou
- Ošetřovatelská péče
Tyto náklady musí být účelně vynaložené a musí existovat přímá souvislost s léčením následků pracovního úrazu. Více informací můžete zjistit zde.
Náhrada věcné škody
Jedná se o náhradu škody na věcech, které byly poškozeny nebo zničeny v souvislosti s pracovním úrazem (např. oblečení, hodinky, mobilní telefon). Představte si snížení majetku na vaší straně, které pracovní úraz vyvolal přímo zásahem do majetku.
Postup při uplatňování nároků na odškodnění trvalých následků pracovního úrazu
Získání spravedlivého odškodnění za trvalé následky pracovního úrazu vyžaduje systematický přístup:
1. Bezprostřední kroky po úrazu
- Zajistit řádné zdokumentování úrazu a jeho nahlášení zaměstnavateli
- Podstoupit lékařské ošetření a veškerou potřebnou léčbu
- Uchovávat veškerou zdravotní dokumentaci a doklady o výdajích spojených s léčbou
2. Po stabilizaci zdravotního stavu
- Požádat ošetřujícího lékaře o vypracování lékařského posudku pro bodové ohodnocení bolesti a ztížení společenského uplatnění
- Posudek by měl být vypracován až po stabilizaci zdravotního stavu (u ztížení společenského uplatnění obvykle po 1 roce od úrazu)
3. Uplatnění nároku u zaměstnavatele
- Předložit písemnou žádost o náhradu škody s přiloženým lékařským posudkem
- Doložit další relevantní dokumenty (výplatní pásky dokládající průměrný výdělek před úrazem, doklady o nákladech spojených s léčbou)
4. Jednání s pojišťovnou
- Zaměstnavatel postoupí žádost své pojišťovně, která provede vlastní posouzení
- V případě uznání nároku navrhne pojišťovna výši odškodnění
5. Vyjednávání nebo soudní cesta
- Pokud je navržená částka nedostatečná, je možné zahájit vyjednávání nebo se obrátit na soud
- Pro tyto případy je vhodné využít služeb právníka specializovaného na pracovní právo nebo odškodňování úrazů
Znejte svá práva zaměstnance
Odškodnění trvalých následků pracovního úrazu představuje komplexní problematiku, která vyžaduje dostatečnou znalost právních předpisů a praktických postupů. Pro získání spravedlivého odškodnění je klíčová včasná a správná dokumentace úrazu, důkladná lékařská péče a aktivní přístup k uplatňování nároků.
Vzhledem ke složitosti celého procesu a nerovnému postavení poškozeného vůči pojišťovnám je v mnoha případech vhodné konzultovat situaci s odborníkem na pracovněprávní vztahy nebo odškodňování úrazů. Investice do kvalitního právního zastoupení se často mnohonásobně vrátí v podobě adekvátního odškodnění, které může významně přispět ke zmírnění dopadů trvalých následků pracovního úrazu na kvalitu života poškozeného.
Kontaktujte Právo zaměstnance
📞 Telefonicky: +420 773 014 007
📧 : info@pravozamestnance.cz
🏢 Prostřednictvím formuláře
Sociální sítě: Instagram, Facebook či LinkedIn
Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. Stejně tak jsme Vám oporou při řešení pracovních úrazů. Pro novinky rady a tipy práv zaměstnanců doporučejeme naši sekci blogu, případně sledování našich sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn. Děkujeme.