Náhrada mzdy po pracovním úrazu

Utrpěli jste pracovní úraz a nejste si jisti svými právy na náhradu mzdy? V následujícím článku vám vysvětlíme, na jaké náhrady máte nárok a jak postupovat při jejich uplatňování. Součástí nároků zaměstnance při pracovním úrazu je mimo jiné náhrada mzdy (ušlého výdělku) v návaznosti na utrpěný pracovní úraz.

Co je pracovní úraz?

Pracovním úrazem se rozumí poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, ke kterým došlo při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Za pracovní úraz se považuje i úraz, který zaměstnanec utrpěl pro plnění pracovních úkolů.

Co je považováno za pracovní úraz?

  • Úraz při výkonu práce na pracovišti
  • Úraz během pracovní cesty (více zde)
  • Úraz při činnosti konané na příkaz zaměstnavatele
  • Úraz při činnosti, která je předmětem pracovní náplně

Důležitá je provázanost zranění s výkonem pracovních povinností. Odškodnění i jeho výše pak souvisí se zdravotním stavem zaměstnance v době, která předcházela vzniku pracovního úrazu.

Co není považováno za pracovní úraz?

  • Úraz při cestě do zaměstnání a zpět
  • Úraz během přestávky mimo areál zaměstnavatele
  • Úraz způsobený úmyslně sám sobě

Nadto je třeba pamatovat, že zaměstnanec nezíská odškodnění pracovního úrazu, pokud jde o následek porušení povinností zaměstnance na úseku BOZP, případadně porušení právních předpisů trestního práva. 

Na jaké náhrady má zaměstnanec nárok?

Vedle nároků na odškodnění bolestného, ztížení společenského uplatnění a odstupného má zaměstnanec nárok také na náhradu ušlé mzdy. Důsledkem pracovního úrazu bývá snížení výdělku zaměstnance (např. Je-li na nemocenské a pobírá dávky). Jde o situaci, která má převažující škodní příčinu v provozu zaměstnavatele. Proto má zaměstnavatel povinnost dorovnat zaměstnanci ušlou mzdu, kterou by jinak zaměstnanec inkasoval, pokud se pracovní úraz nestal.

Náhrada za ztrátu výdělku po dobu pracovní neschopnosti

  • 100 % průměrného výdělku prvních 14 dnů pracovní neschopnosti, tento nárok vyplácí přímo zaměstnavatel
  • Od 15. dne vyplácí nárok v podobě nemocenské okresní správa sociálního zabezpečení (nemusíte podávat samostatnou žádost) - zaměstnavatel hradí rozdíl mezi nemocenským a průměrným výdělkem od 4. dne
  • Částka nemocenské je stanovena:
    • ve výši 60 % denního redukovaného vyměřovacího základu zaměstnance od 15. až do 30. dne trvání DPN
    • Ve výši 66% denního redukovaného vyměřovacího základu od 31. až 60 dne trvání DPN
    • Ve výši 72 % redukovaného vyměřovacího základu zaměstnance od 61. dne trvání DPN a dále
  • Náhrada se poskytuje po celou dobu trvání pracovní neschopnosti - doba pracovní neschopnosti a výplaty nemocenského trvá maximálně 180 dnů. Poté dojde k překlopení do režimu od 180 dnů, kdy se posuzuje trvalý následek na straně zaměstnance a možnost přiznání invalidního důchodu.

Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti

  • Dojde-li ke zjištění, že pracovní neschopnost je dlouhodobějšího rázu (déle než 180 dnů), dojde k přezkoumání zdravotního stavu poraněného zaměstnance a zjištění, zda nesplňuje předpoklady pro zařazení do invalidního důchodu
  • Následně zaměstnavatele vyplatí rozdíl invalidního důchodu (náhrada od státu) a částky, kterou by zaměstnanec získal, pokud se pracovní úraz nestal - náhrada mzdy, kdy se zohledňuje invalidní důchod přijatý zaměstnancem
  • Stejně tak se rozdíl poskytuje, pokud zaměstnavatel přeřadí zaměstnance na jinou (zpravidla bezpečnější práci) - tento se poskytuje se i při přechodu na méně placenou práci

Jak postupovat při uplatňování nároků?

Hlášení úrazu

  • Neprodleně nahlásit úraz zaměstnavateli (provést záznam pracovního úrazu)
  • Zajistit svědky úrazu, pořídit dokumentaci zranění (lékařskou i např. fotografie a videa)
  • Nechat úraz zapsat do knihy úrazů

Dokumentace

  • Uchovat všechny lékařské zprávy
  • Schovat účtenky za léky a pomůcky
  • Vést evidenci cestovních výdajů
  • Provést znalecká posouzení
  • Vypočítat náhradu mzdy
     

Komunikujte se zaměstnavatelem

  • Informujte o průběhu léčení
  • Oznamujte změny zdravotního stavu
  • Konzultujte návrat do práce


Uplatnění nároku

  • Písemně uplatnit nárok u zaměstnavatele (doporučujeme uplatnění jako celku, s tím Vám rádi pomůžeme)
  • Doložit potřebné dokumenty
  • Hlídat promlčecí lhůty

Časté dotazy

Musím přijmout nabídku jiné práce po úrazu?

Zaměstnavatel je povinen nabídnout vám jinou vhodnou práci odpovídající vašemu zdravotnímu stavu. Pokud je nabídka přiměřená, měli byste ji přijmout.

Co když zaměstnavatel odmítá vyplatit náhradu?

V takovém případě se můžete obrátit na soud. Doporučujeme nejprve využít právní pomoc a pokusit se o mimosoudní řešení. Doporučujeme získat právní pomoc. Uplatnění všech nároků z pracovního úrazu je o komplikovaný proces, a těžko si lze představit, že celý proces zvládne člověk, který problematiku nezná (případně sám sebe ochudí o nároky, které by jinak získal).

Jak dlouho mohu pobírat náhradu mzdy?

Náhradu mzdy můžete pobírat po celou dobu trvání následků pracovního úrazu, které vám brání ve výdělku jako před úrazem.

Znejte svá práva zaměstnance 

Náhrada mzdy po pracovním úrazu je vaším zákonným právem. Nenechte se odbýt a trvejte na svých nárocích. V případě nejasností se nebojte vyhledat právní pomoc nebo se obrátit na odborovou organizaci.

Právo zaměstnance je portál zaměřený na pomoc zaměstnancům ve sporech se zaměstnavateli. Máte-li pracovní úraz, neplatnou výpověď, neplatné okamžité zrušení pracovního poměru, neproplacené nároky, odstupné, pomůžeme Vám. Pomáháme zaměstnancům zorientovat se ve světe jejich pracovních práv. Pokud se Vám projekt líbí, budeme rádi za pozitivní zpětnou vazbu a sledování našich sociálních sítí, kde sdílíme novinky ze světa práva.

Kontaktujte Právo zaměstnance

📞 Telefonicky: +420 773 014 007

📧 : info@pravozamestnance.cz

🏢 Prostřednictvím formuláře

Sociální sítě: InstagramFacebook či LinkedIn

Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. Stejně tak jsme Vám oporou při řešení pracovních úrazů. Pro novinky rady a tipy práv zaměstnanců doporučejeme naši sekci blogu, případně sledování našich sociálních sítích InstagramFacebook či LinkedIn. Děkujeme.

Náhrada mzdy po pracovním úrazu

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Pracovní úraz s mírnými následky

Pracovní úraz s mírnými následky

Pracovní úraz s mírnými následky je poškození zdraví zaměstnance působením vnějších vlivů při výkonu práce, které vyvolá porušení zdraví zaměstnance s minimální a/nebo žádnou dobou dočasné pracovní neschopnosti. Zpravidla jde o případy, kdy není nutná zásadnější lékařská péče, a pacient je po stabilizaci zdravotního prakticky ihned propuštěn mimo lékařské zařízení. Pracovní úraz s mírným následkem tak zaměstnanci umožní bezpečný návrat do práce, aby vykonával původní činnost pro zaměstnavatele.

Oznámení pracovního úrazu zaměstnance

Oznámení pracovního úrazu zaměstnance

Pracovní úraz může potkat kohokoliv z nás. Pokud se vám stane úraz při výkonu pracovní činnosti nebo v přímé souvislosti s ní, je důležité znát své povinnosti i práva. Jednou z povinností zaměstnance v oblasti pracovních úrazů je oznámení zaměstnavateli, že se pracovní úraz stal a jaké okolnosti vznik úrazu doprovázely. Správný postup zaměstnance při oznámení pracovního úrazu je klíčový i pro zajištění vašich nároků na odškodnění pracovního úrazu a pro vaši právní ochranu.

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    O vaše práva zaměstnance se stará Advokátní kancelář Ing. Mgr. Ladislav Šmarda, se sídlem v Olomouci a Praze, ČAK 18060
    ,

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek