Zranění zad jako pracovní úraz

Zranění zad bývají vedle úrazů jako je zlomenina ruky či nohy pro pracovníky také zásadním problémem. Pokud jsou způsobeny pracovními podmínkami, mohou být klasifikovány jako pracovní úrazy. Tento článek se zaměřuje na rizika spojená s pracovním prostředím, prevenci úrazů zad a práva zaměstnanců v případě, že dojde k úrazu zad v práci. Obecný postup, co dělat, když se vám v práci stane úraz, naleznete zde (1. část) a pokračování postupu v navazujícím článku (2. část).

Rizika v pracovním prostředí

Pracovníci v různých odvětvích mají rozličná rizika spojená s úrazy zad. Zvedání těžkých břemen, nepřirozené polohy těla, opakující se pohyby a nedostatečné ergonomické podmínky mohou významně zvýšit riziko úrazu zad. Dlouhodobá expozice těmto faktorům může vést k chronickým problémům s páteří, jako je bolest zad, hernie meziobratlových plotének a degenerativní onemocnění páteře. Některá zranění mohou dokonce vyústit v trvalé následky. Všechny tyto faktory je důležité pečlivě evidovat, neboť mají vliv na pozdější posuzování pracovního úrazu, bodové ohodnocení, a tudíž samotné odškodnění za pracovní úraz. O systému bodového ohodnocení pracovního úrazu se můžete více dozvědět zde.

Pro větší přehled v problematice nejčastějších pracovních úrazů vám doporučujeme k přečtení náš dřívější příspěvek nebo také příspěvek ohledně statistik pracovních úrazů v Česku za rok 2022.

Prevence úrazů zad

Prevence úrazů zad by měla být prioritou pro zaměstnavatele i zaměstnance. Následující opatření mohou pomoci snížit riziko úrazů zad:

 1. Ergonomické nastavení pracovního místa: Zajištění, aby pracovní místo bylo co nejvíce přizpůsobeno potřebám konkrétního pracovníka. To může zahrnovat správnou židli, stůl a monitor.
 2. Školení zaměstnanců: Jako zaměstnanci byste měli podstupovat pravidelné školeni v tom, jak správně manipulovat s těžkými břemeny a provádět opakující se pohyby, abyste minimalizovali zatížení zad.
 3. Zvedací techniky: Zaměstnanci by měli být seznámeni s bezpečnými technikami zvedání těžkých břemen, včetně používání ergonomických pomůcek.
 4. Pravidelné přestávky: Pravidelné krátké přestávky umožňují zaměstnancům odpočinout si a uvolnit napětí v zádech.
 5. Ochranné pomůcky: Zaměstnanci by měli mít přístup k ochranným pomůckám, jako jsou opěrky páteře a pásy.

Práva zaměstnanců v případě pracovního úrazu zad

Pokud dojde k úrazu zad v pracovním prostředí, zaměstnanec má určitá práva, která mu mohou pomoci získat náhradu za náklady na léčbu a ztrátu příjmu. Přehled nároků jsme pro vás sepsali zde. V případě pracovního úrazu zad byste měli učinit následující kroky:

 1. Nahlášení úrazu: Zaměstnanec by měl okamžitě nahlásit úraz svému nadřízenému a zaznamenat všechny podrobnosti o tom, jak k úrazu došlo.
 2. Lékařská péče: Zaměstnanec by měl vyhledat lékařskou péči a zajistit, aby lékař zaznamenal všechny související problémy s páteří a zadní částí těla.
 3. Konzultace s odborníkem na pracovní úrazy: Doporučujeme vám celou záležitost konzultovat s právním odborníkem nebo odborníkem na pracovní úrazy. V některých specifických případech se totiž může zaměstnavatel zprostit odpovědnosti za pracovní úraz. 
 4. Žádost o náhradu: Zaměstnanec by měl podat žádost o náhradu za náklady na léčbu, ztrátu příjmu a dalších nároků u svého zaměstnavatele a pojišťovny.
 5. Právní zastoupení: V některých případech může být třeba právního zastoupení k prosazení nároků na náhradu. Bez právní podpory je totiž těžké zorientovat se ve všech pracovněprávních nárocích. Zaměstnavatelé leckdy spoléhají na to, že se svou nevědomostí připravíte o oprávněné nároky. 

Závěr

Úrazy zad jako pracovní úrazy jsou vážným problémem, který může ovlivnit životy zaměstnanců. Prevence a dodržování práv zaměstnanců jsou klíčové pro zajištění bezpečných pracovních podmínek a náležité péče v případě úrazu. Zaměstnavatelé by měli aktivně pracovat na minimalizaci rizika úrazů zad a podporovat své zaměstnance v případě, že dojde k pracovnímu úrazu. Jedná se o základní faktory ochrany zaměstnanců.

Jak vám můžeme pomoci?

Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemocí z povolání prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se vám či vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. My vám pomůžeme.

Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?

Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.

Zranění zad jako pracovní úraz

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

Z nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu vyplývá, že posttraumatická stresová porucha (PTSD) může být považována za pracovní úraz, pokud splňuje určité podmínky. Případ zaměstnance, který byl svědkem sesuvu zeminy na stavbě tunelu Blanka, poskytuje náhled do toho, jaké situace mohou být kvalifikovány jako pracovní úraz a jaký vliv to může mít na práva zaměstnance.

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

  Právo zaměstnance

  Jindřišská 907/10
  110 00, Praha

  Nenechte si uniknout nic důležitého

  Přihlaste se k odběru novinek