Zlomenina žeber jako pracovní úraz

Staré přísloví praví, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. V práci se dějí různé úrazy a zlomené žebro není žádnou výjimkou. V tomto článku se dozvíte, co dělat a jak postupovat v případě, že se tento úraz stane i Vám.

Možné příčiny a jak zranění poznat

Za zlomené žebro je nejčastěji označována situace, kdy dojde k prasknutí nebo zlomení jednoho či více žeber. Nejčastějšími příčinami zlomeniny žebra jsou pády z výšky nebo dopravní nehody. Že se jedná o zlomené žebro poznáte tak, že jestliže přejedete po hrudním koši tak místo na hrudním koši může být nateklé, ale při přejetí byste neměli zaznamenat žádné promáčkliny nebo velké výstupky. Hlavním příznakem zlomených žeber je bolest, která se zhoršuje při: 

 • hlubokém nádechu
 • tlaku na poraněné místo 
 • ohýbání nebo otáčení hrudníku

Co dělat po zranění

Obecný postup při pracovních úrazech je popsán v předchozích článcích s názvy Co dělat při pracovním úrazu 1. a 2. část, je dobré vědět o těchto věcech:

 1. Nahlášení pracovního úrazu: Pokud dojde k pracovnímu úrazu, je důležité jej okamžitě nahlásit. Zaměstnanec by měl informovat svého nadřízeného nebo personální oddělení o zranění a jeho příčině . Zaměstnavatel je poté povinen informovat příslušný úřad. Včasné nahlášení a zaevidování pracovního úrazu je stěžejní k tomu, aby mohly být zahájeny procesy pro náhradu škody, léčebných výloh a všech dalších souvisejících nároků.
  Nahlášení a včasné lékařské ošetření je nezbytné pro následné posuzování pracovního úrazu a taktéž bodové hodnocení.
  Bodové ohodnocení pracovního úrazu je metoda k určení, jak závažný je pracovní úraz a jakým způsobem by měla náhrada být stanovena. Tento systém vychází z kritérií a faktorů, které se týkají jak samotného úrazu, tak i jeho důsledků pro postiženého zaměstnance. Bodové ohodnocení pracovního úrazu vychází z nařízení vlády č. 276/2015 Sb., o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání
 2. Práva zaměstnance: Zaměstnanci mají několik práv v souvislosti s pracovním úrazem. To zahrnuje nárok na lékařskou péči a rehabilitaci. Pokud ke zlomenině žebra dojde, bude zapotřebí speciálního léčení. Náklady na léčbu by měli být hrazeny zaměstnavatelem nebo jeho pojišťovnou. Zaměstnanci mají také právo na dočasnou pracovní neschopnost a během doby trvání léčby mají nárok na plnou nebo částečnou náhradu mzdy. 
 3. Povinnosti zaměstnavatele: Zaměstnavatel má povinnost zajistit bezpečné pracovní prostředí a provádět opatření k prevenci pracovních úrazů. Je také povinen spolupracovat s úřady a pojišťovnou, aby se zajistila příčina úrazu a co nejrychleji pomohl zaměstnanci získat potřebnou léčbu a hmotné zajištění během doby jeho pracovní neschopnosti.
 4. Právní postup v případě sporu: Pokud máte se svým zaměstnavatelem spor ohledně pracovního úrazu, může být dobré se obrátit na právního zástupce. Pracovní úrazy mohou být komplikované, a pokud se nedosáhne dohody, může dojít i k soudnímu řízení.

Možné komplikace a prevence

Zlomenina žeber patří mezi závažné poranění a může způsobit různé komplikace, kdy příkladem může být tzv. Pneumotorax, což je stav, kdy dojde k protržení plíce a úniku vzduchu z ní. Dobrou prevencí může být používání ochranných pomůcek nebo cviky na posílení hrudníku. Samozřejmostí je pravidelný pohyb a vyvážená strava.

Závěr

Závěrem lze konstatovat, že zlomenina žeber je závažný pracovní úraz a právní aspekty tohoto úrazu mohou být komplikované a u každého případu individuální. Proto Vám vždy doporučujeme obrátit se na právního odborníka, který se specializuje na pracovní právo, aby byla zajištěno spravedlivé odškodnění za utrpěný úraz, jakož i náhrada za veškeré související výlohy. 

Jak Vám můžeme pomoci?

Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemocí z povolání prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se Vám či Vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci, Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. My Vám pomůžeme.

Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?

Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat. 

Zlomenina žeber jako pracovní úraz

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

  Právo zaměstnance

  Jindřišská 907/10
  110 00, Praha

  Nenechte si uniknout nic důležitého

  Přihlaste se k odběru novinek