Zlomenina žebra jako pracovní úraz

Pracovní úrazy jsou nepříjemné a často bolestivé události, které mohou narušit pracovní život zaměstnance. Dojde-li k pracovnímu úrazu, zaměstnanec se ocitá v situaci, která na jeho straně vyvolává otázek. Právo na straně zaměstnance vyžaduje poměrně rychlé jednání, aby se předešlo zbytečným problémům při uplatňování nároků na odškodnění. Tento článek se zaměřuje na právní aspekty pracovního úrazu, konkrétně na zlomeninu žebra, a jak správně postupovat v takové situaci.

Co je pracovní úraz?

Pracovní úraz je definován jako krátkodobé působení vnějších vlivů, jehož důsledkem je fyzické poškození zdraví zaměstnance při výkonu práce nebo pracovních povinností. Zlomenina žebra může být uznána jako pracovní úraz, pokud k ní došlo během pracovního dne a byla způsobena pracovními činnostmi. Podrobnosti o tom, zda je daný úraz pracovním úrazem, najdete v našem článku o tom, jak poznat pracovní úraz.

Co dělat při pracovním úrazu zlomeniny žebra?

Neměli byste zapomínat na tyto kroky:

Lékařské ošetření 

První ze všeho se postarejte o své zdraví a stabilizujte svůj stav. Potřebujete-li pomoc lékaře a/nebo máte strach z možných komplikací, neváhejte si přivolat pomoc. Při vstupním vyšetření uveďte kdy a jak se vám úraz stal, že byl vykonáván v rámci pracovních úkolů a v jaké souvislosti se Vám stal. Je to důležité nejen z hlediska vašeho zdravotního stavu, ale i pro následné události, které budou následovat. 

V případě zlomeniny žebra je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, aby se minimalizovaly dlouhodobé komplikace a zajistilo rychlé uzdravení. Adekvátní léčba a péče jsou klíčové pro následné odškodnění pracovního úrazu.

Včasné lékařské ošetření a nahlášení úrazu jsou klíčové pro následné posouzení a bodové hodnocení pracovního úrazu. Bodové hodnocení je metoda, která určuje závažnost úrazu a výši náhrady. Tento systém zohledňuje různá kritéria a faktory týkající se samotného úrazu a jeho důsledků pro zaměstnance. Bodové hodnocení vychází z nařízení vlády č. 276/2015 Sb., o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání.

Ohlašení pracovního úrazu

Pokud se Vám stane pracovní úraz je klíčové událost okamžitě nahlásit. Informujte svého svého nadřízeného nebo personální oddělení o zranění a jeho příčině. Nezapomeňte uvést, kod byl události přítomen, co k ní vedlo a jak se stala. Zaměstnavatel musí celý incident prošetřit, provést záznam do knihy pracovních úrazů a provést ohlášení na příslušné správní úřady. 

Včasné nahlášení a zaznamenání pracovního úrazu je nezbytné pro zahájení procesu náhrady škody, náhrady léčebných výdajů a dalších souvisejících nároků.

Nechte si vyžádat kopii zápisů v rámci knihy pracovních úrazů i veškeré jiné evidence, které zaměstnavatel v souvislosti s pracovním úrazem eviduje.

Práva zaměstance

Zaměstnanci mají v souvislosti s pracovním úrazem několik práv, včetně nároku na lékařskou péči a rehabilitaci. V případě zlomeniny žebra je potřeba odborné léčení a možná i dlouhodobější péče. Náklady na léčbu by měl hradit zaměstnavatel nebo jeho pojišťovna. Zaměstnanci mají také právo na dočasnou pracovní neschopnost, pokud zlomenina žebra omezuje jejich pracovní schopnosti. Během této doby mají nárok na plnou nebo částečnou náhradu mzdy.

Povinnosti zaměstnavatele

Zaměstnavatel musí zajistit bezpečné pracovní prostředí a provádět opatření k prevenci pracovních úrazů. Pokud se pracovní úraz vyskytne, je zaměstnavatel povinen spolupracovat s úřady a pojišťovnou, aby byla zjištěna a prošetřena. Zaměstnanec by měl co nejrychleji získat potřebnou léčbu a finanční zajištění během doby pracovní neschopnosti.

Následně může zaměstnanec vůči zaměstnavateli uplatnit nároky spojené s pracovním úrazem (více zde). Pokud dojde ke sporu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem ohledně pracovního úrazu, může být nutné obrátit se na právního zástupce. Pracovní úrazy mohou být složité, a pokud nedojde k dohodě, může být nutné zahájit soudní řízení.

Jak se zlomenina žebra projevuje?

Zlomenina žebra nemusí být vždy zjevná. Mezi běžné příznaky patří:

 • Bolest: Intenzivní bolest v místě zlomeniny.

 • Otok a modřiny: Oblast kolem zlomeniny může být oteklá a mohou se objevit modřiny.

 • Deformace: Hrudník může být v některých případech deformovaný.

 • Omezená pohyblivost: Zlomenina může omezit pohyblivost a dýchání.

Závěr (zlomenina žebra jako pracovní úraz)

Právní aspekty pracovního úrazu jsou složité a závisí na konkrétních okolnostech. Proto doporučujeme vyhledat odbornou právní pomoc specializující se na pracovní právo, aby byla zajištěna spravedlivá a adekvátní náhrada za utrpěnou újmu a související výlohy.

Jak vám můžeme pomoci?

Pomáháme zaměstnancům uplatňovat nároky z pracovních úrazů nebo nemocí z povolání prostřednictvím našich odborníků. Pokud jste vy nebo váš blízký utrpěli pracovní úraz, neváhejte se na nás obrátit. Pomohli jsme již mnoha klientům v různých pracovněprávních případech.

Sledujte nás na sociálních sítích

Nevíte si rady s pracovněprávními vztahy? Sledujte nás na Instagramu, Facebooku nebo LinkedInu, kde sdílíme užitečné rady a informace z oblasti pracovního práva. Neváhejte nám kdykoli napsat.

Zlomenina žebra jako pracovní úraz

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

Z nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu vyplývá, že posttraumatická stresová porucha (PTSD) může být považována za pracovní úraz, pokud splňuje určité podmínky. Případ zaměstnance, který byl svědkem sesuvu zeminy na stavbě tunelu Blanka, poskytuje náhled do toho, jaké situace mohou být kvalifikovány jako pracovní úraz a jaký vliv to může mít na práva zaměstnance.

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

  Právo zaměstnance

  Jindřišská 907/10
  110 00, Praha

  Nenechte si uniknout nic důležitého

  Přihlaste se k odběru novinek