Náhrada mzdy invalidního zaměstnance po pracovním úrazu

Stali jste se obětí pracovního úrazu s trvalými následky? Pokud jste utrpěli zásah do zdraví pracovním úrazem s trvalým následkem, může dojít ke snížení vašeho výdělku. Jako součást vašich nároků z pracovního úrazu můžete žádat náhradu mzdy od zaměstnavatele, která doplní rozdíl mezi příjmem, který zaměstnanec získával, a invalidním důchodem (odškodnění poklesu příjmu z pracovního úrazu). V následujícím článku vám vysvětlíme, na jaké náhrady máte nárok a jak je správně uplatnit.

Co je invalidní důchod?

Invalidní důchod je zjednodušeně ochranný status občana. Přiznání invalidního důchodu se provádí na základě osobní žádosti zaměstnance, který žádá. Po pracovním úrazu zaměstnance a dlouhotrvající pracovní neschopnosti bude zdravotní stav zaměstnance podroben posouzení lékařskou komisí. Komise bude zkoumat, zda je následkem pracovního úrazu trvale / dlouhodobě narušena schopnost zaměstnance získávat příjem z pracovní činnosti. Doba pojištění se u zaměstnance postiženého pracovním úrazem nezjišťuje (jinak by bylo nutné, aby zaměstnanec zákonem určenou dobu přispíval do státního fondu sociálního pojištění). Více o pracovním úrazu se dočtete zde. Více o nárocích zaměstnance zjistíte tady.

Druhy invalidního důchodu  

Úroveň snížení schopnosti zaměstnance vykonávat práci je rozdělena podle míry jeho omezení podle stupňů (níže v tomto článku). Stupeň invalidity označuje rozsah snížení pracovní schopnosti zaměstnance následkem pracovního úrazu. Dále má zaměstnanec možnost získat dávku invalidního příspěvku, která se má postarat o zajištění základních potřeb postiženého zaměstnance. Čím vyšší stupeň invalidity, tím vyšší stupeň odkázanosti na dávku vyplácenou státem.

Invalidita prvního stupně

  • Pokles pracovní schopnosti o 35 % až 49 %
  • Možnost pracovat za zvláštních podmínek
  • Částečné omezení výdělečné činnosti

Invalidita druhého stupně

  • Pokles pracovní schopnosti o 50 % až 69 %
  • Významné omezení pracovní schopnosti
  • Nutnost přizpůsobení pracovních podmínek

Invalidita třetího stupně

  • Pokles pracovní schopnosti o 70 % a více
  • Závažné omezení pracovní schopnosti
  • Možnost pracovat za zcela mimořádných podmínek

Vedle toho jsou v souvislosti s pracovním úrazem posuzovány také ostátní nároky zaměstnance. Jde zejména o odškodnění v podobě bolestného, ztížení společenského uplatnění, odstupného, a i jiných nároků zaměstnance vzniklých v souvislosti s pracovním úrazem.

Praktické příklady výpočtu příjmu invalidního zaměstnance

Příklad 1: Zaměstnanec s invaliditou prvního stupně

Průměrný denní výdělek: 1200 Kč

  • Redukce: 1200 × 90 % = 1080 Kč
  • Náhrada mzdy: 1080 × 60 % = 648 Kč/den

Příklad 2: Zaměstnanec s invaliditou druhého stupně

Průměrný denní výdělek: 2000 Kč

  • První pásmo: 1418 × 90 % = 1276,20 Kč
  • Druhé pásmo: (2000 - 1418) × 60 % = 349,20 Kč
  • Celkem po redukci: 1625,40 Kč
  • Náhrada mzdy: 1625,40 × 60 % = 975,24 Kč/den

Časté dotazy

Mohu pobírat náhradu mzdy i invalidní důchod?

Ano, nárok na náhradu mzdy není dotčen pobíráním invalidního důchodu. Obě dávky lze pobírat současně. Zaměstnavatel musí odškodnit ztrátu na výdělku po pracovním úrazu v čase.

Musím hlásit přivýdělek ČSSZ?

Není nutné hlásit běžný přivýdělek. Uvědomte si, že příspěvek invalidity se vyplácí zaměstnanci s omezenou možností výkonu práce. Pokud jeho schopnost omezena není, může dojít k přezkoumání nároku.

Co když se mi změní stupeň invalidity?

V průběhu trvání postižení zaměstnance může dojít k přezkoumání zdravotního stavu a k úpravě zařazení stupně invalidity. Změnu je nutné ihned nahlásit zaměstnavateli i ČSSZ. Může dojít k úpravě pracovních podmínek i výše náhrady mzdy.

Právo zaměstnance

Právo zaměstnance je portál zaměřený na pomoc zaměstnancům ve sporech se zaměstnavateli. Máte-li pracovní úraz, neplatnou výpověď, neplatné okamžité zrušení pracovního poměru, neproplacené nároky, odstupné, pomůžeme Vám. Pomáháme zaměstnancům zorientovat se ve světe jejich pracovních práv. Pokud se Vám projekt líbí, budeme rádi za pozitivní zpětnou vazbu a sledování našich sociálních sítí, kde sdílíme novinky ze světa práva. 

Kontaktujte Právo zaměstnance

📞 Telefonicky: +420 773 014 007

📧 : info@pravozamestnance.cz

🏢 Prostřednictvím formuláře

Sociální sítě: InstagramFacebook či LinkedIn

Chráníme a vymáháme práva zaměstnanců. Snažíme se zlepšit pracovní prostředí zaměstnanců v České republice. Stejně tak jsme Vám oporou při řešení pracovních úrazů. Pro novinky rady a tipy práv zaměstnanců doporučejeme naši sekci blogu, případně sledování našich sociálních sítích InstagramFacebook či LinkedIn. Děkujeme.

Náhrada mzdy invalidního zaměstnance po pracovním úrazu

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Pracovní úraz s mírnými následky

Pracovní úraz s mírnými následky

Pracovní úraz s mírnými následky je poškození zdraví zaměstnance působením vnějších vlivů při výkonu práce, které vyvolá porušení zdraví zaměstnance s minimální a/nebo žádnou dobou dočasné pracovní neschopnosti. Zpravidla jde o případy, kdy není nutná zásadnější lékařská péče, a pacient je po stabilizaci zdravotního prakticky ihned propuštěn mimo lékařské zařízení. Pracovní úraz s mírným následkem tak zaměstnanci umožní bezpečný návrat do práce, aby vykonával původní činnost pro zaměstnavatele.

Oznámení pracovního úrazu zaměstnance

Oznámení pracovního úrazu zaměstnance

Pracovní úraz může potkat kohokoliv z nás. Pokud se vám stane úraz při výkonu pracovní činnosti nebo v přímé souvislosti s ní, je důležité znát své povinnosti i práva. Jednou z povinností zaměstnance v oblasti pracovních úrazů je oznámení zaměstnavateli, že se pracovní úraz stal a jaké okolnosti vznik úrazu doprovázely. Správný postup zaměstnance při oznámení pracovního úrazu je klíčový i pro zajištění vašich nároků na odškodnění pracovního úrazu a pro vaši právní ochranu.

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    O vaše práva zaměstnance se stará Advokátní kancelář Ing. Mgr. Ladislav Šmarda, se sídlem v Olomouci a Praze, ČAK 18060
    ,

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek