Práce s elektrickým proudem přináší zvýšená rizika. Při špatném zacházení s ním můžete utrpět pracovní úraz. V tomto článku se dozvíte, jak postupovat, jestliže se Vám v práci stane zásah elektrickým proudem.
S elektrickým proudem se setkáváme v různých profesích, ať už v kanceláři, nebo ve výrobě či v jiných provozech. Nejčastějšími příčinami zásahu elektrickým proudem je neopatrnost nebo nerespektování bezpečnostních opatření. Další možnou příčinou může být, že drát vyčnívá z kabelu a přehlédnete ho. Tento druh pracovního úrazu patří mezi ty nejvíce nebezpečné, protože mohou končit zástavou srdce a následnou smrtí.
Vysoké míře rizika jsou vystaveni též zaměstnanci pracující v energetickém průmyslu, jako například technici vysokého napětí, kteří provádí údžbu v rozvodnách elektrického napětí či přímo na rozvaděčích.
Následky zásahu elektrickým proudem
To, že člověk dostal zásah elektrickým proudem lze poznat podle několika příznaků. Prvním příznakem je to, že se osoba nachází v blízkosti elektrického spotřebiče nebo elektrického vedení. Pro poranění střídavým proudem je typické to, že vyvolává křečovité stažení svalů, jež brání odtrhnutí se zraněnému od zdroje elektrického proudu. Samozřejmě zálěží na intenzitě, resp. síle elektrického proudu a též na Vaší zdravotní kondici a dalších faktorech.
U zásahu elektrického proudu tedy záleží, jak silný proud Vás zasáhl, protože to může být rozhodující ohledně příznaků, kterých je celá řada. Nicméně v případě, že poraněný je při vědomí, mohou se projevit tyto následky:
- bolest hlavy v místě vstupu elektrického proudu
- bolest hlavy
- pocit nepravidelného bušení srdce
- trnutí končetin
- křeče
- zmatenost
- poranění kostí a kloubů
První pomoc
Jestliže uvidíte někoho zasaženého elektrickým proudem, tak se v žádném případě zraněného nedotýkejte, protože i Vám by tím hrozilo nebezpečí. Odpojte přívod proudu, nejlépe hlavní jistič. Jestliže ho odpojit nemůžete, vezměte nevodivý předmět (suchý klacek, násadu od smetáku nebo podobné věci) a tím odsuňte zraněného. Zavolejte záchrannou službu na čísle 155 nebo složky integrovaného záchranného systému na čísle 112 a řiďte se jejich pokyny. Jestliže postižený nedýchá, zakloňte mu hlavu a zahajte resuscitaci. Resuscitujte do chvíle, než přijede záchranná služba.
Nahlaste pracovní úraz svému zaměstnavateli. Ten má ze zákona povinnost evidovat pracovní úrazy a je to důležité pro následné vyplacení odškodnění za pracovní úraz. Obecný postup, co dělat při pracovním úraze si můžete přečíst v předchozích článcích: Co dělat při pracovním úrazu 1. a 2. část.
Prevence
Především dbejte na zvýšenou opatrnost při pohybu v blízkosti spadlých vodičů a elektrického vedení. Pokud pracujete v energetickém průmyslu a jste v každodenním styku s vodiči vysokého napětí, pracujete v rozvodnách apod. dbejte zvýšené opatrnosti, dodržujte všechny zásady bezpečnosti práce, řádně používejte všechny ochranné prvky - zejména ochranné pracovní a oděvní pomůcky z nevodivých materiálů atd.
Jestliže uvidíte spadlý vodič, tak místo urychleně opusťte, ale dělejte krátké kroky. Při velkém rozkročení se můžete dostat do míst, kde je jiné napětí. Dále nikdy nelezte na sloupy vysokého napětí a nevstupujte do trafostanic, elektrický proud se může šířit i vzduchem na poměrně velkou vzdálenost. Dodržujte všechna bezpečnostní nařízení a choďte na školení bezpečnosti.
Závěr
Nemusíte pracovat jako technik vysokého napětí, či na jiné pozici v energetickém průmyslu, abyste utrpěli zásah elektrickým proudem. Tento pracovní úraz se může přihodit i při výkonu jiného druhu práce a bohužel může končit i smrtí. Doporučujeme Vám proto důsledně dodržovat veškeré bezpečnostní pokyny a používat pracovní a oděvní pomůcky, abyste co nejvíce minimalizovali riziko zásahu elektrickým proudem.
Jak Vám můžeme pomoci?
Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemocí z povolání prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se Vám či Vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. My Vám pomůžeme.
Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.