Postřelení zaměstnance jako pracovní úraz

Věnujeme se případům pracovních úrazů, které nám prostřednictvím práva zaměstnance zašlete. Postřelení jako pracovní úraz je v našem prostředí poměrně vzácné, nicméně v některých specifických pracovních prostředích může nastat. Použití střených zbraní obvykle nastává v ozbrojených složkách, jako jsou policisté, vojáci, bezpečnostní pracovníci nebo při manipulaci s municí ve výrobních závodech.

Nadto mohou případy pracovního úrazu při postřelení zaměstnance bohužel nastat i u neozbrojených osob v případech práce s penězi (např. na přepážkách úřadů, v bankách, kasinech, na poštách, atd.) I když jde o mimořádně závažný typ úrazu, je důležité vědět, jak se chránit a co dělat, pokud k němu přesto dojde.

Jako zaměstnanci jste v případě vzniku pracovního úrazu chráněni. Díky právu mají zaměstnanci základní práva na zjištění příčin (co se odehrálo) a uplatnění nároků na náhradu újmy (bolestné, ztížení společenského uplatnění, škod, nároků pozůstalých i jiné nároky).

Postřelení zaměstnance jako následek pracovního úrazu

Aby se jednalo o případ pracovního úrazu, je nutné naplnit na straně zaměstnance některé základní předpoklady (podrobněji zde a zde). V prvé řadě musí jít o situace, kdy zaměstnanec vykonává plnění pracovních úkolů. Navíc je nutné, aby dbal bezpečnostních předpisů na straně zaměstnavatele a neporušil zákon (těžko požadovat náhradu pracovního úrazu, pokud byl sám zaměstnanec agresor a v rozporu se zákonem došlo k utrpění postřelení). 

Právní aspekty postřelení zaměstance jako pracovního úrazu

Nejdříve je nutné na pracovišti zjistit, co se stalo a jak k postřelení zaměstnance došlo. Zaměstnavatel ve spojení s ostatními zaměstnanci a dostupnými prostředky provede zápis do knihy pracovních úrazů a objasnění vzniklé situace. Jako zaměstnanec následně budete moci získat opis záznamu provedených zjištění. O pracovní úraz nepůjde, pokud se situace stala po pracovní době a/nebo zcela mimo souvislost s výkonem práce pro zaměstnavatele.

Například pokud budete jako zaměstnanec na školení a v pozdních nočních hodinách se nechtěně stanete obětí postřelení, s velkou pravděpodobností se o pracovní úraz jednat nebude. Tím spíše, pokud bude příčinou postřelení osobní konflikt s třetí osobou.

  1. Hlášení pracovního úrazu: Každý pracovní úraz, včetně postřelení, musí být neprodleně hlášen zaměstnavateli a zaznamenán v knize pracovních úrazů. Tento zápis je důležitý pro případné nároky na kompenzaci nebo lékařskou péči.

  2. Podklady pracovního úrazu. Jako zaměstnanci jste povinni prokázat újmu / zásah do vašeho zdraví vzniklou pracovním úrazem. K tomu je nutné zajistit dostatečné podklady pro hodnocení vašeho zdravotního stavu. V případě ztížení společenského uplatnění pak odborně zhodnotit.

  3. Hodnocení zaměstnavatele: Zaměstnavatel uplatněný nárok z pracovního úrazu zaměstnance předběžně zhodnotí. Následně zašle případ k posouzení zdravotní pojišťovně. Společně se všemi podklady, které o pracovním úrazu získal.

  4. Výsledek šetření. Zaměstnanci jsou následně sděleny výsledky provedených šetření i stanovisko zaměstnavatele.

  5. Soudní spor. Nedojde-li k smírnému řešení situace, má zaměstnance právo nároky z pracovního úrazu uplatnit u soudu. Bude-li zaměstnanec úspěšný, dostane přiznány uplatněné částky, stejně tak i náhradu vzniklých nákladů řízení.

  6. Oprávnění zaměstnanců: Pracovníci, kteří utrpí postřelení, mají právo na odškodnění za pracovní úraz. V závislosti na závažnosti zranění může být vyplacena nemocenská, náhrada škody nebo jiná forma kompenzace.

Nároky z pracovního úrazu postřeleného zaměstnance

Zaměstnanci mají z pracovních úrazů zjednodušeně tyto nároky a práva:

  1. Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu neschopnosti – doplatek za snížení toho, co by zaměstnanec jinak vydělal (za dobu v neschopence);

  2. Náhrada za ztrátu na výdělku po neschopnosti – náhradu, co by zaměstnanec vydělal, kdyby nebyl postřelen (po skončení neschopenky);

  3. Náhradu za bolest – bolestné podle zákonem stanoveného bodového ohodnocení podle bodové stupni určené vyhláškou;

  4. Náhradu za ztížení společenského uplatnění – snížení životní úrovně vlivem utrpění pracovního úrazu v důsledku střelby;

  5. Náhrada nákladů léčení – částky vynaložené s ošetření a rekonvalescencí zdraví zaměstnance;

  6. Věcná škoda – škoda vzniklá na majetku zaměstnance při vzniku pracovního úrazu (např. poškození ošacení, mobilního telefonu, a jiných částí majetku zaměstnance);

  7. Náhrada jiné nemajetkové újmy.

Celková výše odškodnění za pracovní úraz je součtem všech těchto položek, pokud se v daném případě zaměstnance týkají. Vždy je nutné posoudit jednotlivosti každého případu zvlášť.

Nejčastější příčiny postřelení zaměstnance

Příčiny pracovního úrazu postřelení mohou být různé:

  1. Nedostatečné bezpečnostní opatření: Např. jiný zaměstnanec při manipulaci se střelnými zbraněmi nedodržel bezpečnostní normy, a díky tomu do šlo k náhodnému výstřelu, který způsobí postřelení jiného zaměstnance.

  2. Nesprávná manipulace s municí: Pracovníci, kteří manipulují s municí, jsou vždy vystaveni riziku náhodného výbuchu nebo střely. I za předpokladu dodržení všech předpisů, může dojít k postřelení jako pracovnímu úrazu.

  3. Střelné incidenty při výcviku: Určité profese běžně provádí manipulaci se střelnými zbraněmi a střelbu jako součást nezbytné profesní dovednosti. Armáda a/nebo jiné bezpečnostní, jsou na straně svých zaměstnanců vystaveni zvýšenému nebezpečí postřelení i během tréninků. Nesprávné použití zbraní během cvičení může vést ke vzniku pracovních úrazů.

  4. Nebezpečné situace: Jde o případy využití střelné zbraně při bezprostředním ohrožení života. Nejčastěji jde o zásahy bezpečnostních složek. Tyto situace se ovšem nevyhýbají ani civilistům, a to nejčastěji na pracovištích, kde zaměstnanci operují s penězi

První pomoc při pracovním úrazu postřelení zaměstnance

První je při postřelení zaměstnance stabilizovat situaci, aby nedocházelo k zásahu do zdraví ostatních osob a dále zabránit zhoršení zdravotního stavu postřeleného zaměstnance. Teprve následně můžeme řešit, jaké nároky z pracovního úrazu postřelený zaměstnanec získá. Zpravidla je vhodné v situaci postupovat takto:

Zajištění bezpečnosti: Zajistěte bezpečnost zraněných zaměstnanců i ostatních lidí v okolí. Odstraňte bezprostřední hrozby. Využijte bezpečnostní složky a další nezbytnou pomoc, zejména lékaře.

Zastavení krvácení: Do příjezdu lékařského personálu se snažte co nejvíce zastavit krvácení postřeleného zaměstnance. Využijte lékárničku první pomoci, která es nachází na pracovišti. Silně stlačte ránu čistým obvazem nebo jinou tkaninou, není-li po ruce.

Postřelený zaměstnanec v klidu: Postřelení může způsobit šok a paniku. Snažte se zraněnou osobu uklidnit a udržet ji v klidové pozici.

Vyhledání odborné pomoci: Co nejdříve zavolejte záchrannou službu (112) a informujte je o závažnosti zranění. Sdělte operátorovi podrobnosti o místě zranění, typu zranění (např. postřelení) a stavu osoby.

Ošetření při příjezdu záchranné služby: Po příchodu zdravotnické pomoci poskytne profesionální tým první pomoc a stabilizuje stav zraněného, než ho přepraví do nemocnice.

Poznejte svá práva zaměstnance

Postřelení jako pracovní úraz je poměrně vzácným případem pracovního úrazu, nicméně je dobré vědět, jaká máte jako zaměstnanec v takové situaci nároky. Pomáháme zaměstnancům získat nároky z pracovních úrazů.

Právo zaměstnance radí, jak postupovat při získání nároků z pracovního práva. Pokud se Vám tento projekt líbí, budeme moc rádi za jeho sídlení. Sledujte nás na sociálních sítích InstagramFacebook či LinkedIn. Děkujeme.

Postřelení zaměstnance jako pracovní úraz

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Popálení olejem jako pracovní úraz

Popálení olejem jako pracovní úraz

Působením zevních vlivů na vašem pracovním prostředí může dojít k popálení. Gastro provoz bývá spojen s užíváním velmi horkých povrchů a tekutin. Jednou z nejčastějších nehod při poskytování stravovacích služeb na těchto pracovištích bývá popálenina olejem jako pracovní úraz. V tomto článku se dozvíte, co dělat, jestliže se popálíte olejem v pracovní době a jak se případně domáhat odškodnění, pokud se stal pracovní úraz v souvislosti s výkonem práce na pracovišti (například nevhodně zabezpečeným pracovištěm).

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    Jindřišská 907/10
    110 00, Praha

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek