Popálenina jako pracovní úraz

Ať už pracujete jako asistentka a popálíte se kávou nebo pracujete v laboratoři a popálíte se chemikálii či pracujete s elektřinou a popálíte se elektrickým proudem, pokaždé se bude jednat o pracovní úraz. V tomto článku se dozvíte, co dělat, jestliže se popálíte v pracovní době. 

Rozdělení popálenin

Samotné popáleniny dělíme na 4 stupně.

První stupeň popáleniny je bolestivý, ale dá se snadno ošetřit a po několika dnech se pokožka zregeneruje. Typicky se jedná o spálení na slunci.

Druhý stupeň popáleniny je hlubší a dělí se na dvě podskupiny. Jestliže se jedná o první podskupinu, tak je zasažena vrchní část kůže a kapiláry, drobné cévy, jež se nacházejí v kůži. Příznakem tohoto typu popálení je puchýř naplněný průhlednou kapalinou, který se objeví na místě popáleniny. Samotná popálenina se zahojí za nějaké 2-3 týdny. Typickým úrazem je opaření se vřelou vodou nebo párou, nebo popáleniny od oleje. Jestliže se jedná o druhou podskupinu, tak je zasažena hlubší část kůže a po zahojení se Vám na místě vytvoří jizva. Hojení tohoto popálení trvá 3-6 týdnů a příčinou bývá popálení ohněm.

Při třetím stupni, který je závažný, dochází k nevratnému poškození celé kůže, kdy je kůže bílá až šedá a hojení vyžaduje kožní štěp.

Nejzávažnějším stupněm je čtvrtý stupeň, kdy je poškozená celá kůže i podkožní tkanivo, svaly a kosti.

Příčiny a první pomoc

Příčiny popálenin jsou různé a záleží na na druhu vykonáváné práce. Pracovním úrazem je popálení, jestliže se zaměstnanec popáli kávou nebo čajem, který připravuje. Dalšími možnými příčinami může být popálení se ohněm, chemikáliemi a mnoho dalšího.

Při popálenině určitě zavolejte záchrannou službu a dodržujte jejich pokyny. Jako první odstraňte zdroj tepla nebo ho přesuňte mimo dosah. Při méně závažných popáleninách chlaďte popálené místo pod tekoucí studenou vodou, dokud neucítíte úlevu. Sundejte z okolí popáleniny různé prstýnky, řetízky či náramky, protože místo může natéct a dále použijte sterilní obvaz a místo obvažte. Při závažnějším popálení počkejte až přijede záchranná služba a řiďte se pokyny operačního střediska.

Samozřejmostí je abyste svůj pracovní úraz nahlásili svému zaměstnavateli, který má poté zákonnou povinnost pracovní úraz zaznamenat do knihy pracovních úrazů a zajistit Vám lékařské ošetření. Tento krok je důležitý i pro bodové ohodnocení pracovního úrazu podle vyhlášky vlády č. 277/2015 Sb. Také vlivem popálení může dojít ke ztížení společenského uplatnění a Vy tak máte nárok na náhradu škody, kterou jste si pracovním úrazem způsobili. Jak postupovat v případě pracovního úrazu si můžete přečist v předchozích příspěvcích: Jak postupovat v případě pracovního úrazu část 1. a část 2..

Závěr

Závěrem lze konstatovat, že popálenina může být rovněž závažným pracovním úrazem. Proto vždy dodržujte veškeré bezpečnostní předpisy a opatrně manipulujte s hořlavými látkami a otevřeným ohněm či jeho zdrojem. 

Jak Vám můžeme pomoci?

Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemoci z povolání prostřednictvím expertů v oboru. Stal se Vám či Vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. My Vám pomůžeme.

Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?

Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.

Popálenina jako pracovní úraz

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

Z nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu vyplývá, že posttraumatická stresová porucha (PTSD) může být považována za pracovní úraz, pokud splňuje určité podmínky. Případ zaměstnance, který byl svědkem sesuvu zeminy na stavbě tunelu Blanka, poskytuje náhled do toho, jaké situace mohou být kvalifikovány jako pracovní úraz a jaký vliv to může mít na práva zaměstnance.

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

    Právo zaměstnance

    Jindřišská 907/10
    110 00, Praha

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek