Otřes mozku jako pracovní úraz

V dnešním článku se dozvíte, co dělat při otřesu mozku a jak jej rozpoznat. I otřes mozku totiž může výt kvalifikován jako pracovní úraz. 

Co je otřes mozku?

Jedná se o mírnou formu traumatického poranění mozku, která způsobuje dočasnou ztrátu mozkové činnosti. Obvykle je způsoben úderem, otřesem, nebo nárazem do hlavy. Jeho velmi častou příčinou jsou úrazy, pády, autonehody atd. Může trvat různou dobu, a to od několika vteřin až po 30 minut. Jsou případy, kdy otřes trval i hodinu.

Příznaky

To, že máte otřes mozku se nemusí projevit hned při úrazu, ale příznaky se mohou projevit i několik hodin po úraze. Proto je dobré po úraze prvních 24 hodin sledovat zraněného. Příznaky mohou být fyzické či kognitivní nebo mohou souviset se spánkem. Mezi fyzické příznaky se řadí: bolest hlavy, závratě, nevolnost nebo zvracení, rozmazané vidění, citlivost na světlo a zvuk. Mezi kognitivní příznaky patří problémy s pamětí, zmatenost, pomalé myšlení a obtížná koncentrace. Jako emocionální příznaky lze vnímat podrážděnost, náhlé změny nálad, úzkost nebo depresivní smýšlení. Příznaky, které souvisí se spánkem může být nespavost nebo naopak zvýšená potřeba spánku. Samozřejmě je důležité je poznamenat, že všechny příznaky se nemusí projevit všechny najednou a někteří lidé mohou mít jen některé z nich.

První pomoc a léčba

Jestliže se Vám v práci stane otřes mozku, musíte být okamžitě vyšetřeni v nemocnici. Kde lékař posoudí historii zranění a provede nebo Vás pošle na několik vyšetření. Ta zahrnují neurologické testy, obrazové testy u vážnějších případů. Samozřejmostí je, že svůj pracovní úraz nahlásíte svému zaměstnavateli, který má povinnost zapsat úraz do knihy úrazů a zajistit další kroky stanovené zákonem. O tom, co dělat v případě pracovního úrazu si můžete přečíst ve článcích, co dělat v případě pracovního úrazu 1. a 2. část.

Léčba závisí na individuálním pacientovi a může trvat od několika dnů až po několik týdnů. Když se budete léčit s otřesem mozku, dodržujte prosím těchto několik doporučení:

 1. Hlavně odpočívejte, protože odpočinek je nezbytný pro zotavení. Omezte fyzickou aktivitu i aktivity, které vyžadují velkou mentální koncentraci. Mějte také dostatečný přísun tekutin.

 2. Užívejte léky, které pomáhají zmírnit bolest hlavy. O jejich užívání se však vždy poraďte s lékařem.
 3. Vyvarujte se veškerým činnostem, které by mohly vést k dalšímu zranění hlavy, dokud nejsou všechny příznaky zcela pryč.

 4. Je také doporučováno abyste se vyhnuli prudkému slunečnímu záření a hlasitým zvukům. 
 5.  Jak Vám bude lépe, můžete se postupně vracet k Vašim oblíbeným činnostem po dohodě s lékařem. 

Prevence

Proto aby se Vám otřes mozku nestal nezapomínejte na prevenci. Při řízení auta používejte bezpečnostní pásy. Mějte také dostatečně osvětlené chodby a pracovní prostory. V prostorech, kde to je nutné, noste bezpečnostní přilby a ostatní ochranné pomůcky. Nenechávejte volně ležet po prostoru kabely a účastněte se školení o prevenci zranění.

Závěr

Závěrem lze konstatovat, že otřes mozku se může objevit i několik hodin po úraze. Jestliže pracujete v nebezpečném prostředí, používejte ochranné pomůcky, na které máte nárok.

Jak Vám můžeme pomoci?

Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemocí z povolání prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se Vám či Vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. My Vám pomůžeme.

Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?

Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.

Otřes mozku jako pracovní úraz

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

  Právo zaměstnance

  Jindřišská 907/10
  110 00, Praha

  Nenechte si uniknout nic důležitého

  Přihlaste se k odběru novinek