V dnešním článku se dozvíte, co dělat při otřesu mozku a jak jej rozpoznat. I otřes mozku totiž může výt kvalifikován jako pracovní úraz.
Co je otřes mozku jako pracovní úraz?
Jedná se o mírnou formu traumatického poranění mozku, která způsobuje dočasnou ztrátu mozkové činnosti. Obvykle je způsoben úderem, otřesem, nebo nárazem do hlavy. Jeho velmi častou příčinou jsou úrazy, pády, autonehody atd. Může trvat různou dobu, a to od několika vteřin až po 30 minut. Jsou případy, kdy otřes trval i hodinu.
Aby se v případě otřesu mozku jednalo o pracovní úraz, musí jít o poranění zaměstnance, které vzniklo v souvislosti s výkonem práce (objektivní příčiny vzniku takového poranění). Současně, aby zaměstnanec mohl oprávněně nárokovat práva spojená s pracovním úrazem, nesmí se jednat o případ zaviněného porušení právních předpisů a BOZP ze strany zaměstnance, ani jiný případ vyloučení nároku na odškodnění.
Práva zaměstnance z pracovního úrazu
Právo zaměstnance při pracovním úrazu zahrnuje právo na výplatu odškodnění pracovního úrazu. Výše nároků se odvíjí v části z příjmů zaměstnance a dále dle bodového hodnocení (poranění jednotlivých částí těla) vydaného v souvislosti zásahu do tělesné integrity zaměstnance (intenzity pracovního úrazu):
- Náhrada mzdy po dobu trvání DPN - doplatek náhrady mzdy,
- Náhrada mzdy po skončení DPN - po skončení dočasné pracovní neschopnosti jako dorovnání sníženého příjmu (renta od zaměstnavatele)
- Bolestné - bodové odškodnění vzniklé bolesti (více článek zde)
- Ztížení společenského uplatnění - zásah do společenského života a fungování (více článek zde) i vývoj stavu zaměstance (např. rozvoj PTSD)
- Nárok na odstupné, při skončení pracovního poměru výpovědí (více o výpovědi ze zdravotních důvodů - podmínky a samotná výpověď).
- Náhrada škody - získáte zdokladované položky, které jste museli v souvislosti s pracovním úrazem vynaložit (léčba, doprava, rekonvalescence)
Příznaky otřesu mozku
To, že máte otřes mozku se nemusí projevit hned při úrazu, ale příznaky se mohou projevit i několik hodin po úraze. Proto je dobré po úraze prvních 24 hodin sledovat zraněného. Příznaky mohou být fyzické či kognitivní nebo mohou souviset se spánkem. Mezi fyzické příznaky se řadí: bolest hlavy, závratě, nevolnost nebo zvracení, rozmazané vidění, citlivost na světlo a zvuk. Mezi kognitivní příznaky patří problémy s pamětí, zmatenost, pomalé myšlení a obtížná koncentrace. Jako emocionální příznaky lze vnímat podrážděnost, náhlé změny nálad, úzkost nebo depresivní smýšlení. Příznaky, které souvisí se spánkem může být nespavost nebo naopak zvýšená potřeba spánku. Samozřejmě je důležité je poznamenat, že všechny příznaky se nemusí projevit všechny najednou a někteří lidé mohou mít jen některé z nich.
První pomoc a léčba
Jestliže se Vám v práci stane otřes mozku, musíte být okamžitě vyšetřeni v nemocnici. Kde lékař posoudí historii zranění a provede nebo Vás pošle na několik vyšetření. Ta zahrnují neurologické testy, obrazové testy u vážnějších případů. Samozřejmostí je, že svůj pracovní úraz nahlásíte svému zaměstnavateli, který má povinnost zapsat úraz do knihy úrazů a zajistit další kroky stanovené zákonem. O tom, co dělat v případě pracovního úrazu si můžete přečíst ve článcích, co dělat v případě pracovního úrazu 1. a 2. část.
Léčba závisí na individuálním pacientovi a může trvat od několika dnů až po několik týdnů. Když se budete léčit s otřesem mozku, dodržujte prosím těchto několik doporučení:
-
Hlavně odpočívejte, protože odpočinek je nezbytný pro zotavení. Omezte fyzickou aktivitu i aktivity, které vyžadují velkou mentální koncentraci. Mějte také dostatečný přísun tekutin.
- Užívejte léky, které pomáhají zmírnit bolest hlavy. O jejich užívání se však vždy poraďte s lékařem.
-
Vyvarujte se veškerým činnostem, které by mohly vést k dalšímu zranění hlavy, dokud nejsou všechny příznaky zcela pryč.
- Je také doporučováno abyste se vyhnuli prudkému slunečnímu záření a hlasitým zvukům.
- Jak Vám bude lépe, můžete se postupně vracet k Vašim oblíbeným činnostem po dohodě s lékařem.
Proto aby se Vám otřes mozku nestal nezapomínejte na prevenci. Při řízení auta používejte bezpečnostní pásy. Mějte také dostatečně osvětlené chodby a pracovní prostory. V prostorech, kde to je nutné, noste bezpečnostní přilby a ostatní ochranné pomůcky. Nenechávejte volně ležet po prostoru kabely a účastněte se školení o prevenci zranění.
Právo zaměstnance
Závěrem lze konstatovat, že otřes mozku se může objevit i několik hodin po úraze. Jestliže pracujete v nebezpečném prostředí, používejte ochranné pomůcky, na které máte nárok.
Jak Vám můžeme pomoci?
Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemocí z povolání prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se Vám či Vašemu blízkému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. My Vám pomůžeme.
Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.