Naražené zápěstí jako pracovní úraz

Naražené zápěstí je jedním z častých typů zranění. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou příznaky naraženého zápěstí a co dělat, když se Vám přihodí jako pracovní úraz.

Příznaky naraženého zápěstí 

Narazit si zápěstí můžete v jakémkoliv zaměstnání a stačí k tomu málo. Příčinou může být pád z výšky, dopravní nehoda, nebo jen nějaká maličkost. Jedná se o povrchové zranění kosti, během kterého se může krev a jiné tekutiny nahromadit na jejím povrchu a tím dochází ke změně barvy. Naraženina je lehko zaměnitelná se zlomeninou. Jestliže máte naražené zápěstí, poznáte to podle následujících příznaků:

 • bolest a necitlivost v zápěstí,
 • otok v oblasti zápěstí a měkkých tkání kolem něj, 
 • podlitina v místě zápěstí, 
 • tvrdá hrudka v této oblasti,
 • změna barvy poraněného místa, 
 • ztuhlost poraněného kloubu. 

Naražené zápěstí jako pracovní úraz

Jestliže si v pracovní době narazíte zápěstí, informujte svého zaměstnavatele. Ten má zákonnou povinnost evidovat pracovní úrazy. Dále se nechte vyšetřit lékařem, který určí závažnost Vašeho poranění. To je důležité pro stanovení výše odškodnění z pracovního úrazu, které se řídí bodovým hodnocením úrazu, dle nařízení vlády (451/2022). Tomu jak správně postupovat v případě, že se Vám stane pracovní úraz, se podrobněji věnujeme v předchozích příspěvcích - Co dělat při pracovním úrazu 1. část 2. část.

První pomoc a léčba

Než se vydáte k lékaři, stačí zápěstí chladit a ledovat. Obvyklá délka hojení trvá jeden až dva měsíce, ale vždy závisí na individuálním zdravotním stavu pacienta a okolnostech konkrétního zranění. Lehké naražení se může zahojit během několika dnů. Při rekonvalescenci se doporučuje klidový režim a přikládání studených obkladů na zápěstí. Léčbu nepodceňujte, protože nedostatečná léčba může vést k rozvoji chronické bolesti v místě poškození a poruchám hybnosti kloubu. V takovém případě Vás může úraz vyřadit z pracovního procesu i na opravdu dlouhou dobu. 

Závěr

Naražené zápěstí nepatří k závažným pracovním úrazům, ale může Vám znemožnit výkon práce na delší dobu. Proto dodržujte bezpečnostní pravidla a postupy. Když už se Vám stane pracovní úraz, plynou Vám z toho pracovněprávní nároky po zaměstnavateli, např. nárok na odškodnění za utrpěnou bolest.

Jak Vám můžeme pomoci?

Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemocí z povolání prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se Vám či Vašemu známému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. Napište nám prostřednictvím jednoduchého formuláře a my Vám pomůžeme.

Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?

Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.

Naražené zápěstí jako pracovní úraz

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

PTSD na pracovišti: Jak Nejvyšší soud rozhodl o pracovních úrazech a co to znamená pro práva zaměstnanců

Z nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu vyplývá, že posttraumatická stresová porucha (PTSD) může být považována za pracovní úraz, pokud splňuje určité podmínky. Případ zaměstnance, který byl svědkem sesuvu zeminy na stavbě tunelu Blanka, poskytuje náhled do toho, jaké situace mohou být kvalifikovány jako pracovní úraz a jaký vliv to může mít na práva zaměstnance.

Reference

Reference

Ota K.
Utrpěl jsem pracovní úraz, jenom díky právní pomoci jsem se zorientoval v tom, co mohu po zaměstnavateli požadovat. Uplatnil jsem proto u zaměstnavatele nárok na proplacení léčebných nákladů, náhradu mzdy při pracovní neschopnosti i následnou rentu. Zaměstnavatel mi vyplatil ještě odstupné, nikdy jsem nemyslel, že to budou tak velké částky.
Marie R.
Obrátila jsem se na tuto firmu s prosbou o pomoc. Myslela jsme si, že mám nárok na odstupné z důvodu svého zdravotního stavu a nemoci z povolání, ale zaměstnavatel tvrdil, že nemám nárok na nic. Naštěstí jsem si nenechala jejich aroganci líbit a díky pomoci mi odstupné vyplatili a dodnes mi platí rentu kvůli nemoci z povolání. Moc vám děkuji.
Radim K.
Děkuji za služby a pomoc ve složité situaci se zaměstnavatelem. Řešil jsem neproplacené náhrady ze strany zaměstnavatele při pracovních cestách v zahraničí. Nakonec jsme vše vyřešili. Díky za pomoc, ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Kateřina D.
Dostala jsem výpověď, když jsem byla v té době těhotná. Myslela jsem, že tak výpověď platí. Naštěstí jsme si nechala v situaci poradit a nezůstala tak bez prostředků a zajištění, děkuji Vám moc za lidský přístup, empatii a diskrétnost při řešení celé záležitosti.
Martin F.
Moc děkuji za pomoc s problémem v práci. Šlo o vyplacení náhrady mzdy při době léčení a také po ní. Nebýt Vás, vůbec bych nevěděl, že mám na něco takového nárok. Jsem rád, že jsem vyhledával informace a zvolil Vaše služby. Nikomu nepřeju zažívat takové věci, ale pokud už se dostanete do nějakých problémů, neváhejte a zvolte si pomoc odborníků, jsou to lidi na svém místě.

  Právo zaměstnance

  Jindřišská 907/10
  110 00, Praha

  Nenechte si uniknout nic důležitého

  Přihlaste se k odběru novinek