Naražené zápěstí je jedním z častých typů zranění. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou příznaky naraženého zápěstí a co dělat, když se Vám přihodí jako pracovní úraz.
Poraněné zápěstí jako pracovní úraz
Jestliže si v pracovní době narazíte zápěstí, informujte svého zaměstnavatele. Ten má zákonnou povinnost evidovat pracovní úrazy. Dále se nechte vyšetřit lékařem, který určí závažnost Vašeho poranění. To je důležité pro stanovení výše odškodnění z pracovního úrazu, které se řídí bodovým hodnocením úrazu, dle nařízení vlády (451/2022). Tomu jak správně postupovat v případě, že se Vám stane pracovní úraz, se podrobněji věnujeme v předchozích příspěvcích - Co dělat při pracovním úrazu 1. část a 2. část.
Narazit si zápěstí můžete v jakémkoliv zaměstnání a stačí k tomu málo. Příčinou může být pád z výšky, dopravní nehoda, nebo jen nějaká maličkost. Jedná se o povrchové zranění kosti, během kterého se může krev a jiné tekutiny nahromadit na jejím povrchu a tím dochází ke změně barvy. Naraženina je lehko zaměnitelná se zlomeninou. Jestliže máte naražené zápěstí, poznáte to podle následujících příznaků:
- bolest a necitlivost v zápěstí,
- otok v oblasti zápěstí a měkkých tkání kolem něj,
- podlitina v místě zápěstí,
- tvrdá hrudka v této oblasti,
- změna barvy poraněného místa,
- ztuhlost poraněného kloubu.
Nároky zaměstnance z pracovního úrazu
Právo zaměstnance při pracovním úrazu zahrnuje právo na výplatu odškodnění pracovního úrazu. Výše nároků se odvíjí v části z příjmů zaměstnance a dále dle bodového hodnocení vydaného v souvislosti zásahu do tělesné integrity zaměstnance (intenzity pracovního úrazu):
- Náhrada mzdy po dobu trvání DPN - doplatek náhrady mzdy,
- Náhrada mzdy po skončení DPN - po skončení dočasné pracovní neschopnosti jako dorovnání sníženého příjmu (renta od zaměstnavatele)
- Bolestné - dle bodového ohodnocení získáte odškodnění vzniklé bolesti (více článek zde)
- Ztížení společenského uplatnění - v rozsahu určeném znalcem dostane odškodnění ve formě snížení uplatnění v rámci společenského života (více článek zde) i vývoj stavu zaměstance (např. rozvoj PTSD)
- Zaměstnanci náleží také odstupné, pokud zaměstnavatel musí ukončit pracovní poměr výpovědí podle zákona (více o výpovědi ze zdravotních důvodů - podmínky a samotná výpověď).
- Náhrada škody - získáte zdokladované položky, které jste museli v souvislosti s pracovním úrazem vynaložit (léčba, doprava, rekonvalescence)
První pomoc a léčba
Než se vydáte k lékaři, stačí zápěstí chladit a ledovat. Obvyklá délka hojení trvá jeden až dva měsíce, ale vždy závisí na individuálním zdravotním stavu pacienta a okolnostech konkrétního zranění. Lehké naražení se může zahojit během několika dnů. Při rekonvalescenci se doporučuje klidový režim a přikládání studených obkladů na zápěstí. Léčbu nepodceňujte, protože nedostatečná léčba může vést k rozvoji chronické bolesti v místě poškození a poruchám hybnosti kloubu. V takovém případě Vás může úraz vyřadit z pracovního procesu i na opravdu dlouhou dobu.
Znejte svá práva zaměstnance
Naražené zápěstí nepatří k závažným pracovním úrazům, ale může Vám znemožnit výkon práce na delší dobu. Proto dodržujte bezpečnostní pravidla a postupy. Když už se Vám stane pracovní úraz, plynou Vám z toho pracovněprávní nároky po zaměstnavateli, např. nárok na odškodnění za utrpěnou bolest.
Jak Vám můžeme pomoci?
Pomáháme zaměstnancům s uplatňováním nároků z pracovních úrazů či nemocí z povolání prostřednictvím našich expertů v oboru. Stal se Vám či Vašemu známému pracovní úraz a potřebujete pomoci? Přečtěte si reference našich klientů, kterým jsme pomohli v různých pracovněprávních případech a neváhejte se na nás obrátit. Napište nám prostřednictvím jednoduchého formuláře a my Vám pomůžeme.
Nevyznáte se v džungli pracovněprávních vztahů?
Sledujte nás také na sociálních sítích Instagram, Facebook či LinkedIn, kde sdílíme rady, užitečné informace či novinky ze světa pracovního práva jednoduše a srozumitelně. A neváhejte nám kdykoli napsat.